unnamed

3-6 Ay Arası Uyku Düzenimiz

İlk 3 ay uyku tecrübelerimizi yazdığımda gayet iyi bir noktada olduğumu düşünüyordum. En azından gece uykularımız tamdı ve 1 yada kez uyanarak tamamlıyorduk ve gece emzirdikten sonra rahatça uyuyordu.
Ancak 4. Aydan itibaren biraz daha sık uyanmalardan dolayı kendimi yorgun hissetmeye başlamıştım. İşe başlamış olmamda eklenince hiç dinlenmeye fırsatım olmuyordu. Acilen yeni bir düzen almam gerektiğini hissediyordum.
İlk girişimim gün içinde dışarıda geçirdikleri süre üzerine oldu. Öğleden sonra en az 2 saat park ziyareti ve mümkünse zaman zaman sabah da 1 saat eklenince akşam daha erken uykusu gelmeye başladı. En geç 21:30 olan uyku saatimizi 20:30 a çektik. Geç uyursa geç uyanır algısının doğru olmadığını böylece görmüş olduk çünkü erken uyuduğu halde sabah uyanma saati değişmedi. Bu bana en azında sofra hazırlığı için muhteşem bir zaman kazandırmıştı.
Ancak Gece hala 1-2 kez uyanıyorve emdikten sonra zaman zaman uykuya dalamama problemi yaşıyordu. Ramazan boyunca yine evdeydim ve sabahları uyuyabildiğim için pek dert etmedim.
İşte ne olduysa benim bayram sonrası tekrar işe dönmemle başladı. Ben 19:00 gibi eve geliyorum uyku saati yakın olduğu için çok huysuz olduğundan emmek istemeden uyumak istiyor, sonra da uykuya dalamayıp nazlı nazlı 3 kez emdikten sonra ancak uyuyabiliyordu. Memede değil ama kucağımda uyumak istiyor ve yatağına bırakmamla gözlerini açması bir oluyordu. Bu süreçte biraz kafam karışık olsada O’nu da anlamaya çalışıyordum. Bir evdeydim bir yoktum o da biraz şaşırmıştı elbet ve yeni düzenine alışmakta zorluk çekiyordu. Gün içinde çokça özleştiğimizden akşam ikimizde gergin oluyorduk ve düzen bir türlü tutmuyordu.
O sakin olmayı sakinleşmeyi bilemediğine göre, ben eve gelince sakin olmalı ve ipleri elime almalıydım. Daha tok olursa daha uzun uyuyabilir fikrinden yola çıkarak, Uyumadan önce kendi sütümü biberonla vererek destekledim fakat yine olmadı. Sonra devam sütü belki daha doyurucu olur dedim ama o da fayda etmedi.
6. ay konrolümüzde doktorumuz gece çok sık uyanıp uyanmadığını sorunca doktorumuzun önerisi ile de akşam uyutmaya başlamadan 1 öğünde muhallebi veya kaşık mamalarında vermeye başladık. Dün ilk günümüzdü, bizim minik ejder muhallebi yemesine rağmen gece yine 2 kez uyandı. Aynı zamanda aşı da olmuştu ya bşraz da ateşimiz vardı ben O’na bağladım.
Bu gece daha uzun uyumayı hedefleyerek 3-6 ay arası uyku düzeni yazımı sonlandırıyorum. Hala hedef 8 saat deliksiz uyku..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2015-01-19 16.29.52

6-9 Ay Uyku Düzeni

Bugün oğlum 9 aylık oldu. Şimdilerde anneliğin nasıl bir durum olduğunu daha da iyi idrak etmeye başladım sanırım. Uyku düzeni ile ilgili ilk iki yazımı okuduğumda bu konuda biraz fazla hırslı davrandığımı düşünüyorum. 6. ayda gece uyanmaları devam ederken bir sonraki periyodda artık sabaha kadar ...