2015-01-19 16.29.52

6-9 Ay Uyku Düzeni

Bugün oğlum 9 aylık oldu. Şimdilerde anneliğin nasıl bir durum olduğunu daha da iyi idrak etmeye başladım sanırım.
Uyku düzeni ile ilgili ilk iki yazımı okuduğumda bu konuda biraz fazla hırslı davrandığımı düşünüyorum. 6. ayda gece uyanmaları devam ederken bir sonraki periyodda artık sabaha kadar deliksiz uykuya geçeceğimden neredeyse emindim ve bunu mutlulukla paylaşmak için sabırsızlanıyordum. Fakat şu geldiğim noktada durumun pek de öyle olmadığını söyleyebilirim.

Bu yazıyı beklenen anneler var. Eminim uykusuz geceleriniz çok ve onu uyutmak için saatlerinizi harcıyorsunuz. Yalnız değilsiniz.

7. ay bir sürü deneme ile geçti. Akşam uyumadan önce muhallebi vermeye başlamıştım 6. ayda, bu ay (7. ay) muhallebiden 30-45 dakika sonra uyutup bir de uyumadan önce biberon maması verdim. Çok iştahlı olmasa da biberon mamasını yaklaşık (150-200 ml) arasında içiyor ve sonra biberonu itip bir de emmek istiyordu. Sütüm eskiye göre daha az olduğunda iki göğsümü birden emziriyordum. Anlayacağınız tıka basa doymuş olduğunu düşünmem çok da abes değildi yani.

Tüm bu şartlar altında benim oğlum maksimum 5 saat uyuyordu. 19:30 uyuyor, 00:30 ve 04:30 veya 06:00 diğer uyandığı saatler oluyordu.

8. ayda ise hem O’nun hem de benim hayatımda köklü bir değişiklik oldu. Bakıcımız işten ayrılınca bende işe evden devam etme kararı aldım. Böylece bizim için başlayan bu yeni dönem yepyeni maceralarla doldu. Bugüne kadar iyi kötü bir düzeni olsa da gündüzleri de evde olmamla birlikte hem güniçi uykularını hem de akşam uykusunu yenşden gözden geçirdim. Sabah çok erken uyandığından akşam uyku saatini geçe çekmeye çalıştım ama kendisi bu saatte uyutmazsam çok huysuz oldu ve daha sonraki saatlerde uyumakta zorlandı, uykuya geçiş süresi çok uzadı.

Gündüz uykularını ve akşam uykularını hamakta sallanarak uyuyordu. Evde oğlum uyudukça uyku konusunda çok çok okudum ve artık yavaş yavaş kendi kendine uykuya geçebileceğini görüp bunun üzerine çalışmalar başladım. Bebeklerin kendi kendine uyuması üzerine yazılmış ve diğer konularda da yardımcı olan bir sürü kitap vardı. Birincisi Tracy Hogg – Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler ve Harvey Karp- Mahallenin en mutlu bebeği.

Peki ben bbeğimin kendi kendine uyuması için ne yaptım?

8. ayı dolduğunda 2 tane uyku arkadaşı seçtim O’nun için. Bir tanesi ışıklı oyuncaklar çok ilgisini çektiği ve sakinleştirdiği için gece lambası da olan kaplumbağa bir diğeri de bana tatile giderken taşıması kolay olsun diyeİKEA’nın zayıf ayısı. Bir de dönencemiz var.
Sonra bir ritüel oluşturdum. El yüz yıkama, emzik, iyi geceler öpücüğü, ışıkları kapatma, odasında loş bir ışık açma (dönencenin ışığı varsa o yoksa sizin onun altını açmanızı zorlaştırmayacak kadar bir ışık), alt açma, pijama giydirme, ve dönencenin müziği çalarken, mama ve emzirme. Beslenme bittikten sonra anneden gece öpücüğü ve yatağa yatış.

Bu ritüeli siz kendinize göre de oluşturabilirsiniz. Örneğin biz banyo yapmayı uyku ritüeline koymuyoruz, çünkü bizimki banyodan sonra uykusu gelengillerden değil. Aksine ayılıyor..:)

Yatağa yattıktan sonra müziği kpatmadım ve bende ara ara beni göreceği şekilde bazen odasında bazen de başka oda da durarak uykuya bu şekilde geçebileceğini anlamasını sağlamaya yardımcı olmaya çalıştım. İlk 15 gün krizlerle geçti, ağlama krizleri, memede uyumak isteme, yatak tekmeleme vs. vs. İlk gün uykuya geçiş 1 saat 15 dakika sürdü. O da yarısı kucakta..Sonrasında her ağladığında kucak ve sonra sakinleştirip yine yatağa bırakma. Bu yöntemle ( kısmen tracy hogg yatır kaldır yöntemi) her gün süre biraz daha kısaldı. 17 yada 18. günde bir akşam yatağa yatırdım ve yan dönüp uyudu..

Ben ne yapacağını bilemez öylce kala kaldım. Ayrılamadım başından, ama nasıl mutluyum nasıl mutluyum anlatamam sizlere.Eşim de salonda uyutmamı bekliyordu. o kadar içeri gidemedim ki mesaj attım uyudu diye. Bir süre izledim O’nu mışıl mışıl uyuyuşunu.

Bir dip not uyku arkadaşları ile çok ilgilendiğini söyleyemem ama uyurken müzik durumunu sevdi. O nedenle bazı akşamalr radyo dinleyerek uyuyor.

Şimdilerde (9. ayın sonunda) ise durum yatağa koyar koymaz olmasa da maksimum 20-25 dakikada uyuyor. Zaman zaman sırtını kaşıyarak ve pişş pişş yaparak uykuya geçmesini kolaylaştırmaya çalışıyorum. Gece uyku düzenimiz ise çok değişken, çünkü bu süreçte çıkan alt dişler epey bir uyku düzensizliği yaşadık. Ben hala 8 saat uykuya hasret..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...