a1

Actifry’da Et Sote

Bu et yemeğini yaptığım akşam o kadar hesapsız kitapsız başladım ki yemek yapmaya, sonuçta ortaya ne çıkacağı pek belirli değildi. Yine mutfakta var olan malzemelerden bir akrışım çıktı. Hem çok az malzeme ile yapılıyor hem de lezzetli..

– 700 gr kuşbaşı doğranmış dana eti
– 7-8 sap pırasa ince doğranmış
– 250 gr domates sosu ( rende veya püre de olabilir)
– 1 actifry kaşığı zeytinyağ

Yapılışı;

Etlerinizi yıkadıktan sonra, düdüklüde 20 dakika kadar pişirin.
Bu aşamada pırasanızı da doğramış olursanız eğer bu süre içinde actifry da pırasalarınız da sotelenmiş olur.
Pırasalarınızı ve yağı ekleyip actifry’ınızın kapağını kapatın. 20 dakika kadar sotelensinler. Düdüklüyü açıp etlerinizi actifry!a alın ve etleriniz pırasa ile iyice harmanlanınca üzerine yavaş yavaş domates sosunuzu ilave edin.10 dakika daha actifry’ı çalıştırın. Eklemek istediğiniz baharat var ise bu aşamada ilave edin.

Yemeğimiz servise hazır, dilerseniz yanında pilav ile veya beğendi ile servis edebilirsiniz. Ben beğendi ile servis etim, ancak malesef sunum fotografını çekemedim. Ama en kısa zamanda tekrar yapmaya çalışacağım.
Zaten yaparım çünkü actifry ile inanılmaz pratik oldu. Hemde yemekteki malzemeler çok az yağ olmasına rağmen çok güzel özdeşleştiler.

Şimdilik yemeğimin actifry daki bir fotografı var.. şimdilik özür..

a1

Umarım sizlerde yemeğimi dener ve seversiniz.

Sevgiyle ve Afiyetle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

hamsi

Bugün ne pişirsem diyenler için hamsili pilav tarifi

Sağlık açısından faydası oldukça fazla olan balıklar ile yapılabilecek birçok yemek tarifleri var. En cok tercih edilen balık türlerinden biri de hamsi. Sonbahar aylarında hamsinin keyfini çıkartmak için birçok tarif denenebilir. Hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi güveç, hamsi dolması hepsi birbirinden ayrı damakta unutulmaz tat ...