2014-05-29 07.52.58

Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Daha doğum yaptığım gece gündeme gelen mühim bir konu.
Çok ağlayan bir bebek değildi ama annem yine de daha doğduğu gece emziği nerde verelim rahat edersin demişti. Yanımda her ihtimale karşı bir emzik bulunsada ilk geceden vermek istemedim.
İşte size yine doğuma kadar hiç düşünmediğimiz konulardan biri. Ama doğumdan sonra karı koca bu konuda nedense bir tribe girip, yok emzik vermeyelim diye karar almıştık. Ve emzik emmiyor mu diye soranlara yok vermedik demek bizim için çok büyük övünç kaynağı oldu uzun süre.
Yine de ben dışarı çıktığım her an emziği yanıma alarak kendimi güvende hissediyordum. Gazlı günlerinde bile susturulamaması diye bir şey söz konusu olmamasına rağmen sanki bir an ağlamaya başlayacak ve susturamayacakmışım gibi geliyordu. Acemilik bu olsa gerek, her bebek aynı şeye aynı tepkiyi verse zaten annelik çok kolay bir şey olurdu. Neyle karşılaşacağını bilememek ise biraz stresli. Oğlum hiç bir zaman susturulamayacak şekilde ağlamadı ve bende ona bu nedenle emzik vermek zorunda kalmadım.
40 ı çıktıktan sonra gece gündüz farkını anlasada uykuya dalma süreleri uzamaya başladı. Hele gündüz 45 dakika uyuması için 1 saat çaba sarfediyorduk. Defalarca uyudu diyip bıraktım ve anında gözlerini açarak karşılık aldım. Bu mücadelede aklım yine hep emzikteydi. Acaba versem uykuya dalması kolaylaşır mı, daha uzun uyur mu vs. bir sürü hayaller geliştirdim kendime. Yine de vermedim ama çok yakınım  Bu dediğim uykuya dalma zorluğu sırasında 2 aylık kadarız.
Bir haftasonu annemleri ziyarete gittiğimizde bizim oğlan neredeyse 18 saat hiç uyumadı, uyutamadık. Ne yaptıysak olmadı. 18 saatin sonunda tüm aile perişan düştükten sonra eşimle birbirimize baktık ve emzik denemeye karar verdik. Ama siz bizi bir görün, ikimizin de dünyası başına yıkıldı sanki. Tam o esnada ne oldu dersiniz, emziği biz itiyoruz o geri itiyor, biz veriyoruz o geri çıkarıyor. Biz yine hemen mutlu moda geçtik. Hele eşim hehe benim oğlum diyerek nasıl da koltuklarını kabarttı bir görseniz. Tabi O’nun oğlu 6 yaşına emzik emmiş bir anne olarak bana çekmiş olduğunu söylemem pek mümkün olmayacak.
O gece oğlumu annem ve kız kardeşime emanet ederek uyuduk. Bir ara uyandığımda emzik ağzında uyuyordu ama emmiyordu. Pazar akşam eve döndüğümüzde ikimizde çok yorgunduk ve emzik konusunu doktorumuza danışmaya karar vermiştik.
Bir sonraki doktor randevusuna bir avuç emzik ile gittim. Ama sonuç felaketti. Doktorumuz önce ne gerek var diyerek bi tersledi beni. Ama ben işe de başlamak üzere olduğum için bakıcı ile de daha zor uyuma ihtimalini ve işten eve gelip bir de saatlerce uyutmaya çalışma mücadelesini düşünüyordum. Emzik vermemeyi kahramanlık gören ben şimdi doktor onay verse de üzerimdeki yük hafiflese diye ugraşıyordum.
Sonra konuya ellerini çok ağzına götürüyor, parmak emmesinden korkuyorum diye giriş yaptım tekrar. Ama doktorumuz bir o kadar emin şekilde beceremez parmağını bulamaz rahat olun dedi. Gerçekten de 6 aya yaklaştık hala elleri sıkça ağzında ama parmağını emmeyi başaramadı. Bunu nasıl anladığını ise vallah bilemiyorum. Tekrar konu uyku problemine döndüğünde doktorumuz en son sadece uyuturken emzik verebileceğimizi ve uyuduktan sonra mutlaka ağzından almamız gerektiğini söyleyerek beni biraz olsun rahatlattı.

Evdeki emziklerin hiçbirini kabul etmeyen oğlumuz için bir emzik alışverişine çıkıp tüm çeşitleri aldık. Sonunda bir emziği beğendi ve emmeye başladı. Ama beğendiği emziği nasıl emmeye başladığı inanılmazdı gerçekten. Bebek hallerinde bile kendi tercihleri var bu sıpaların.

Bakın Beğenmediği emziği nasıl da eğreti tutuyor;

2014-07-05 20.07.36

Buda beğendiği emziğimiz;

2014-05-20 07.22.03

2014-05-20 14.08.39

2014-07-13 13.27.00

Emzik vermemiş olmayı gerçekten isterdik ama emzik kullanmaya başladıktan sonra nasıl rahat ettiğimizi size anlatamam, evden çıkana kadar onu hazırlayıp kendim hazırlanana kadar ağlama seansları bitti, arabadaki ağlama seanslar bitti, uykuya dalma süresi kısaldı ve gaz sancılarında da inanılmaz bir rahatlama oldu.
Tam 3 aylıktı emzik emmeye başladığında..Şimdi sorsanız bana ilk doğduğu gece vermek ile 3 ay sabretmek arasında ne fark var diye.. Bunlar hep tecrübe işte. İlk günden veririm emziği. Bu yorucu ve çok zor olan anneliğin ilk aylarında size 10 dakika kazandırsa bile, bu 10 dakikanın önemi çok büyük.

Umarım çok uzun süren bir bağımlılığımız olmaz ve kolay bir şekilde bırakırız emziği.

 

Güncelleme: Bakın Aylar sonra nasıl bir video buldum..

 

Sevgiyle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...