IMG_0093

Anne Sütü Sağma ve Saklama Koşulları

Anne sütünün bir mucize olduğunu geçtiğimiz yıl izlediğim bir haber programında görmüştüm. 15 yaşında 15 kg olan ve yürüyemeyen bir kız çocuğu insanların yardım olarak gönderdikleri anne sütü sayesinde acılarından kurtuluyor ve tutunarak da olsa hareket edebiliyordu.

Anne olduğumda ise sütümün gelmesi, yetmesi ve bebeğime yaraması benim için çok önemli bir hal almıştı. Hala sütümün azalmaması ve herşeyin böylepozitif devam etmesi için dua ediyorum.
Hamilelik döneminde bir kaç kişi ile sütlerini nasıl sağdıklarını ve sakladıklarını sormuştum. Elle sağma işlemi biraz daha yorucu göründüğünden elektrikle ve sadece pille de çalışabilen bir pompa almayı tercih ettim.
Fakat sütü saklama konusunda herkesin farklı hassasiyetleri vardı ve herkes kendine göre farklı süreleri güvenli sayıyordu. Kimse net bir biilgiye sahip değildi. Bende bu konuda minik bir araştırma yaparak sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle;

Süt sağım işlemi nasıl yapılır?

Sağma işlemine başlamadan önce tüm malzemeleri hazır etmek önemlidir. Öncelikle sağma esnasında kullanacağınız biberonu ve pompa ile göğsünüze değdireceğiniz kısmı sterilize etmeniz gerekecektir. Sağma işlemine başlamadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın.
Genel olarak anne sütünün hijyeni için günde 1 kez duş almak yeterli deniyor fakat sütünüzü sağmadan önce göğüs ucunuzu bebek pamuğunu daha önceden kaynatılmış ve soğutulmuş su ile silerseniz daha sağlıklı olacaktır.
Göğsünüzü iyice pompaya yerleştirin ve göğsünüzü tamamen boşaltana kadar sağmaya devam edin. Bu da yine sorduğum kişileri baz alarak söylüyorum ki bazı kişilerde göğsün boşalması için 10 dakika yeterken bazı kişilerde de 20 dakikaya kadar sürebiliyor. Göğsünüzün tamamen boşalması sütünüzün artması ile direk olarak ilgili. Eğer sadece göğsünüzü rahatlatacak kadar sağar ve bırakırsanız göğsünüzde kalan sütler yavaş yavaş geri çekilirmiş ki bu olsun istemeyiz. Bu da ayrı bir yöntem ve sadece bebeğinizi memeden kesmek istediğinizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Anne sütünü nasıl bir kapta muhafaza etmeliyim ?

Genelde süt sağma pompaları ile birlikte satılan biberonlar plastik oluyor. Yine bu tarz plastik biberon saklama kapları var. Bir de daha az yer kaplayan süt poşetleri.
Süt poşetleri genelde 25 li kutularda satılıyor. Süt saklama kapları da 4 lü olarak bulunuyor piyasada. 25 li süt poşeti ilk zamanlarda 1 haftaya yakın yeterli oluyor. Sonraları günde maks. 3 sağım yapabildiğim için 10-15 gün arasına uzadı benim için süre.
Ben ilk 40 gün sağım yapmadan tüm sütümü bebeğime içirmeye çalıştım ziyan etmeden. Göğsümde her doluluk hissettiğimde uyuyorsa bile uyandırdım ve emzirdim. İlk 40 günden sonra ise her emzirmeden önce sağdım. Ve süt poşetleri ile sütlerimi derin dondurucuya koydum. Süt ilk zamanlar az geldiğinden 40-50 ml lik günde 4-5 poşet kullandım. Sonrasında süt miktarını artırıp poşet sayısını azalttım. Süt az gelsede bir kaç sağımı birleştirerek 100 -150 ml arasında poşetler yaptım. Bu sütleri O’na daha ileriki zamanlarda vereceğim için bir poşetin O’nun bir öğününe yakın olmasına özen gösterdim.
Her emzirmeden önce yapılan sağım işlemi hem süt sağma süresini kısalttı benim için hem de bazen bir göğsünüzü bebeğiniz emerken bir diğeri akabiliyor. Bunun yaşanmasını engelleyerek sütümün ziyan olmamasını da saağlamış oldum.
Şimdi işe başladığım için, işyerine sağma makinemi pilli olarak taşıyorum ve süt sağma plastik kaplarına sağarak burada dolapta muhafaza ediyor ve akşam evde süt poşetlerine koyup derin dondurucuya atıyorum. İlk sağdıklarımı kullanıyor ve bunları da ileride bebeğimi beslemek üzere saklıyorum.

unnamed

Anne Sütünü Hangi Şartlarda Ne kadar Saklayabilirim?

Bu konuda bana en çok güven veren Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan bir araştırmaya göre ;

Anne sütünün saklama süreleri

* Anne sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir.

* Süt, tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile -2°C arasında) 3 haftaya kadar, iki kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir.

* Sütünüzü derin dondurucuda (-18 °C nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.

* Kolostrum olarak adlandırılan doğumdan sonraki ilk 7 gün üretilen anne sütü sağıldıktan sonra içerdiği antikorlar sayesinde oda sıcaklığında 12 saat, daha sonra ki anne sütü ise 6 saat besin değerini kaybetmeden saklanabilir.
Anne sütü bebeğe verilmeden önce ısıtılmamalı. Isı anne sütünün anti-mikrobik özelliğini yitirmesine sebep oluyor. Bunun yerine anne sütü, ılık akan suyun altına tutularak ısıtılabilir. Donmuş anne sütü ise ya buzdolabında yavaş yavaş eritilebilir. Ya da donmuş süt benmari usulü yani sıcak suyun içine oturtulmuş bir kabın içinde hızlıca hazırlanabilir.

Anne sütü ile ilgili diğer öneriler

* Eritilmiş sütü bir saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
* İkinci kullanımdan sonra kalan sütü atın.
* Eritilmiş sütü tekrar dondurmayın.
* Sütü buzdolabının kapağına koymayın.

Sizde eğer anne olmaya hazırlanıyorsanız ya da taze bir anne iseniz, bebeğinizin her an yanında olamayacak ve bir süre sonra çalışmaya başlayacaksanız, O’ nun için süt biriktirmeye ilk 40 günden sonra hemen başlayın.

Sevgiyle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...