photo2 (3)

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Hamilelik biter bitmez zorlu bir yol olan annelik yolu başlıyor. Hele doğumdan hemen sonra iyi anne olmanın toplumumuzda neredeyse en büyük göstergelerinden olan süt verme olayı sürekli konuşuluyor. O güne kadar konuşulması ayıp olan kadının göğüsleri, anne olduktan sonra kadın erkek herkes tarafından rahatça konuşuluyor. Bebek emdimi, sütün geliyor mu, süt var da yeterli mi, yetiyor ama bakalım doyuyor mu diye devam ediyor bu süreç ve bu sorular inanın hiç azalmıyor.

Zaten sizin için oldukça yabancı olduğunuz süreçte bir de bu sorulara cevap vermek içinde bulunduğunuz stresi kat ve kat artırıyor. Süt artacaksa da artmıyor, gelecekse de gelmiyor. Benim bu konuda size önerim. Çevrenizdeki yakın kişileri bu konu ile ilgili uyarmanız.

Şu an bebeğim 4 aylık, ilk 3 ay kilosu normalin üzerinde gidiyordu, işe başlamam ile birlikte bu ay biraz sütüm azaldı ve kilo alımımız sınıra geldi. İçeceği kadar süt sağamadığım zamanlarda derin dondurucudaki sütlerden destek alıyoruz. İyi ki zamanında biriktirmişim diyorum.

photo1 (5)
Fakat Bende en başından beri ve halen bebeğime süt verebilmek,sütümün yetebilmesi ve sütümün kalitesini artırmak için neler yapıyorum sizinle paylaşmak istiyorum:

ASLA DİYET YAPMAMAK CANINIZ NE İSTİYORSA YEMEK
– Bu baş koşul, kilolarınızı vermek için acele etmeyin, bende zaman zaman kilo veremediğim hatta sütümün yetebilmesi için herşeyi yemekten fazlaca kilolar aldığım için kendimi çok çirkin hissediyorum ama ek besinlere başlayana kadar asla yemek konusunda kısma yapmayacağım, yaz sonu spor ile birlikte hafif diyetle yavaş yavaş kilolarımı vermek var planımda.

ve diğer koşullar;

1. İnanmak :Hamileliğimden itibaren doğumdan hemen sonra sütümün geleceğine inancımı hiç kaybetmemek ( 1 gün sonra sütüm geldi bence iyi bir süre)
2. Hurma : Hamileliğimden itibaren hurma yemek. Hurmayı bir de doğar doğmaz emzirmeden bebeğin ağzına sürdük 🙂 uslu olur dediler bizde şansımızı denedik. Hala da hurma tüketiyorum.
3. Sıvı tüketimi : Su iç süt olur durumu bende pek işe yaramadı, sadece su içerek süt olmasada ben sıvı almayı asla ihmal etmedim. Günde en az 3 litre suyumu içmenin yanında Çeşitli meyvelerin şekersiz kompostolarını, ve bitki çaylarını çokça tükettim.
4. Uyku ve Dinlenme : Süt oluşumunda en çok faydasını gördüğüm şey işte bu. İlk 40 gün neredeyse hiç uyuyamıyorsunuz, gelen misafirler azaldığında ve evdeki hareketlilik bittiğinde bebeğiniz her uyuduğunda sizde uyuyun veya uyuyamıyorsanız ayaklarınızı uzatıp dinlenin. Biz 40 çıktıktan sonra Aile Büyüklerimizin memleketlerine el öpmeye götürmüştük oğlanı. Sabah uyandıktan sonra onu anneanne veya babaanneye teslim edip kafamda hiç bir tasa yokken uyuduğumda sütlerin dolup taştığını biliyorum. Eve döndükten sonra da ne zaman sütümün az olduğunu görsem, hemen dinlenişe geçtim.
5. Rezene ve Melisa: Rezene çayını ilk olarak hastanede vermişlerdi, günde 2 kez içebilirsin demişti doktorum da. Ben de rezene ve melisayı karıştırarak günde iki kez içtim. Kesinlikle kaynatmıyorsunuz, demleme şeklinde hazırlanmış 2 bardak bitki çayı. Rezene hem sütü artırıyor hem de bağırsak hareketlerinizi düzenliyor. Melisa ise hem uykusuz günlerinizde sinirlerinizi yatıştırıyor hem de uykuya geçmenizi kolaylaştırıyor. Bebeğin uykusuna da faydasını gördüğümüzü söyleyebilirim.
6. Yumurta : Yumurta çok önemli bir protein kaynağı, Emzirme döneminde protein alımınızı oldukça yüksek tutmalısınız. Bulabiliyorsanız köy yumurtası en muhteşemi.
7. Balık : Balık yine protein açısından çok zengin bir besin ve Omega 3 alabileceğiniz önemli bir besin olduğundan bu dönemde hem sütünüzün artması hem de besin değerinin yükselmesi açısından çok önemli. Ben malesef hamilelik döneminde balıktan tiksindim ve emzirme döneminde de çok sık tüketmiyorum, fakat tükettiğim zaman sütümün arttığını görüyorum.
8. Enginar : Enginar doğum yaptıktan sonra hem içinizi temizleyen hem de sütünüzü artıran bir sebze. Gerçekten çok faydasını gördüm, gaz yapmaması da bu süreçte tercih edilme sebebi.
9. Zeytinyağ : Bizim evde herşey hemen hemen zeytinyağ ile yapılır. Karatay hoca da diyor ya zeytinyağ annasütüne en yakın besin diye :)) o kadar mı bilmiyorum ama ben kahvaltıda kekikli limonlu zeytinyağa ekmeğimi banıyorum.
10. Soda : Soda yine hamileliğimden itibaren hergün en az 1 tane içtiğim bir içecek. Emzirme döneminde de içerdiği minerallerden dolayı hergün 1 tane içmeye devam ediyorum.
11. Karbonhidrat : Bu süreçte insan emzirdikten hemen sonra kurt gibi acıkıyor. Kilo almamak için veya kilonuzu korumak için makarna veya pilav yememezlik etmeyin.
12. Tatlı: Hamile kaldığım andan itibaren tatlı günde 3 öğün yenir hale gelmişti benim için. Emzirme döneminde de gece emzirdikten sonra mutfaktaki bütün tatlıları silip süpürdüğümü hatırlıyorum. Süte faydası ne oldu bilmiyorum ama ben doğum kilomun üzerine 5-6 kilo daha aldım.
13. Humana Still Tee: Bu çayı doktorum önermişti. Tadını da seviyorum, evdeyken arada ihmal etsem de işe başladıktan sonra ofis de her gün mutlaka içiyorum
14. Laktamil :Laktamil hem kalsiyum hem de diğer vitaminleri almamı sağlıyor. Vücut depolarını tüketmemek için ben riske atmadım, laktamili düzenli içiyorum.

Kendinize iyi bakın ki bebeğinizde iyi beslensin 🙂

Sevgiyle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...