evekmeği

Ay Çekirdekli Ev Ekmeği

Ekmek yapmak benim için gerçekten inanılmaz keyifli bir ugraş. Ayrıca köyden gelen unlarımı da kullandığımdan çok da sağlıklı ve katkısız bir ekmek elde edebiliyorum. Bizim evde nüfus artınca ( husodan bahsediyorum ) ekmek makinesinin yaptığı ekmekler bizi kesmemeye başladı. Dolayısı ile bir süre önce ben elde yoğurarak ekmek yapmaya başladım.
Eşim sonra duruma el attı ve bir kitchenaid alarak beni yoğurma uğraşından kurtardı. Artık ekmeklerimi sevgili yardımcıma yoğurtup hatta kendi haznesinde mayalayıp sonra fırında pişiriyorum.

Yani anlayacağınız ekmek makinesi out kitchenaid in 🙂

Bu tarif de benim kitchenaid ile yaptığım ilk ekmek olarak tarihe geçsin..

Gerekli Malzemeler;

– 750 ml Ilık Su
– 4 Su Bardağı Çavdar Unu
– 4 Su Bardağı Beyaz Un
– 1 Su Bardağı Ay çekirdeği içi ( Soran arkadaşlarım oldu, ben uyum marketten almıştım, natulife diye bir marka.)
– 1 paket instant maya
– 1 tatlı kaşığı pekmez
– 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı;

Eğer sizde kitchenaid kullanacaksanız eğer önce suyunuzu daha sonra diğer tüm malzemeleri ekleyip yoğurmaya başlayabilirsiniz. Ama elde yoğuracaksanız unu koyup ortasına çukur açıp suyumuzu ilave edeceğiz.

Tüm malzemelerimizi ilave ettikten sonra yoğurma işlemine başlayın. elde yoğuruyorsanız 5-6 dakika yoğurun. Kitchenaidde yoğurma için ise 1 dakika yavaş 1 dakikada biraz daha hızlı ayarda yoğurulmasını sağlayın.

45 dakika mayalanmaya bırakın

ekmek2

Daha sonra mayalanan ekmeğinizi hamurun havalanması için bir kaç kez daha yoğurun.

ekmek3

30 dakika kadar daha tekrar mayalandırın. ve şekil verip hemen fırına verin.

ekmek1

İçine koyduğunuz ay çekirdeklerinden üzerine de ekerek güzel bir görüntü olmasını sağlayabilirsiniz. Ben bu hamuru bir ekmek olarak pişirdim ama çok büyük bir ekmek oldu. 2 tane küçük ekmek çıkarmak daha mantıklı olurmuş aslında.

160 derecede 20 sonra da 180 derecede 30 dakika daha pişirin.

Sevgiyle ve Afiyetle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...