balkabagitop

Balkabağı Topları

Bizim ek gıdaya geçtiğimiz ilk ay oğlumu tek tek gıdalara alıştırmakla geçmişti. Bir süre 3 gün kuralını uygulamıştım. Ama daha sonra bu konuda kendimi biraz daha rahat bıraktım ve değişik denemeler yaparak öğünlerini lezzetlendirmeye çalıştım. Balkabağı oğlumun en çok tadını sevdiği sebzelerden biri olunca bende balkabağı ile ona değişik neler yapabilirim diye bir çok deneme yaptım. Balkabağı toplarını ise 8. aydan itibaren yapıyorum ve içerisine cevizi de çok ince çekip bolca ceviz yemesini sağlıyorum. 13. aya kadar ilk tarifle beslendi, sonrasında ise bu tarifi daha süslü hale getirdim. Sizlerle her iki şeklini de paylaşmak istiyorum.

10-12 Adet Bal Kabağı Topu İçin..

Gerekli Malzemeler;

– 100 gr. Balkabağı Püresi
– 50 gr. çok ince çekilmiş ceviziçi
– 1/2 çay kaşığı tarçın
– 1 çay kaşığının ucu ile keçiboynuzu unu

Yapılışı;

Daha önceden hazırlamış olduğunuz balkabağı püresi var ise derin dondurucudan çıkarıp çözünmesini bekleyin. Eğer hazırlanmış bal kabağı püreniz yok ise 100 gr. kadar bal kabağı dilimini fırında iyice yumuşayana kadar pişirip rondodan geçirin. İçerisine cevizi tarçını ve keçiboynuzu ununu ilave edin. Bir kaşık yardımı ile tüm karışımı iyice karıştırın ve eliniz ile minik köfte şekli verin. Eğer karışım toparlanmıyor ise biraz daha ceviz içi ilave edebilirsiniz. Ancak bebeğinizin ayına göre ceviziçinin çok iyi çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Keçiboynuzu ununun miktarını bebeğinizin beğeni durumuna göre artırabilirsiniz. Ben rengini değiştirdiği için miktarı çok artırmıyorum.

bk1

Daha sonraki aylarda hindistan cevizi ile balkabağı toplarınızı süsleyebilirsiniz. Hem kokusuna hem de tadına bayılacağı bir ara öğüne inanın O’da çok mutlu olacaktır. Ancak hindistan cevizin allerjen özellik gösterebiliyor o nedenle önceden çok az denemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

bk2

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...