dondurma2

Bebek Beslenmesinde 10 Altın Kural

Bebek beslenmesi, bebeğin gelişimi için hayati öneme sahiptir. Özellikle ilk 6 ay, bebeğin organlarının dış dünyaya adapte olması için yeterli ve doğru beslenmesi gereken kritik süreçtir. Bu süreçte bebeğin organları yeterince çalışmamakla beraber, vücut akıl almaz bir hızla gelişir ve hazmı daha kolay ancak, çok besleyici unsurlara ihtiyaç duyar. Bebek sindirim sistemi 6. Aya kadar neredeyse hiçbir işe yaramaz. Zira kaslar henüz gelişmemiştir ve o organların çalışması mümkün değildir. Bu nedenle ilk 6 ay bebeğe katı gıda verilmemelidir. Zira hazmı hemen hemen imkansızdır.

Bebeğe ilk 6 ay verilecek anne sütünün mide tarafından parçalanması ve sindirim sisteminde öğütülmesi gerekmez. Vücut tarafından direkt olarak emilir ve besine dönüşür. Elbette atığı olur, ancak, sindirim sisteminde çok kolay yol aldığı için atımı gayet kolay olacaktır. Sadece gaz problemi ile ilgilenilmesi gerekir ki, tüm anneler zaten bununla baş etmeyi iyi bilirler.
Şimdi maddeler halinde 10 altın kuralımızı sayalım

1. Kesin olarak ilk 6 ay sadece anne sütü vermeliyiz. Sindirimi mümkün olmayan gıdalar bebeğimize ciddi zararlar verecektir.
2. 6. Aydan sonra da, sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir. Bu arada mutlaka 24 ay bitene kadar anne sütü devam etmelidir.
3. Elma püresi ve pirinç unu bebeğinize ek besin olarak vereceğiniz temel besinlerdir. Besin değerleri ve sindirilebilirlik bakımından en doğru seçimler olacaktır.
4. Yumurta ve yoğurt 8. Aydan itibaren verilebilir.
5. Yumurtanın beyaz 15 aydan sonra verilmelidir.

6. Verilen gıdaların doğal ürünler olmasına dikkat edilmeli. Zirai mücadele ilaçları içermediklerinden emin olunmalıdır. Meyve suları da mutlaka taze meyveden sıkılmalıdır.
7. 8. Aydan itibaren yetişkin besinleri yavaş yavaş verilmeye başlanabilir. Baharatlı ve tuzlu olmayan besinler, az miktarda başlanabilir.
8. 12. Aydan itibaren bebek kendi başına yemek yiyebiliyor olmalı ve sağlıklı yetişkin gıdalarına erişebilmelidir.
9. Annede varolan vitamin ve mineral eksiklikleri bebeği etkileyebileceğinden, 8. Aydan itibaren vitamin ve mineral destekli ek besinler kullanılması doğru olacaktır.
10. Bebeklere hayvansal süt verilmesi doğru değildir. 2 yaşından önce hayvansal süt vermeyiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...