IMG_1968

Bebeklerde Reflü

Bebek Reflüsünü doğum yaptığım hastanedeki bebek yatağının baş kısmı daha yüksek olduğunu gördüğümde öğrenmiştim.  Hamilelik ve Annelik gerçekten bitmek tükenmek bilmeyecek bir öğrenme süreci.  İşte bu nedenle hayat tecrübesi  dendiğini bir kez daha tecrübe etmiş oluyorum ki, her ne kadar okusanda, araştırsan da hep önüne bilmediğin şeyler çıkıyor gerçek yaşamda.

 

IMG_2454

Henüz bebek reflüsü olmasa bile olmasını engellemek için evdeki yatağını da eğik durumda kullandık oldukça uzun bir süre. Gaz problemleri yaşarken ufak tefek kusmalarımız oldu ve zaman zaman sadece ağzına süt geldiğini de gözlemliyordum.  3. Ayda bizimki çok acıkana kadar emmemeye ve çok acıkınca da bir seferde çok fazla süt içmeye başladı. Emzirme sürelerimiz uzadı, e tabi haliyle de reflü problemi bir miktar artmaya başladı ve 1-2 gün içinde çok üst seviyelere ulaştı. Bu dönemde doktorumuz çok acıkıp birden çok süt içme olayına tipik erkek davranışı olarak yaklaşsada bir takım daha önlemler alarak problemlerimizin azalmasına yardımcı oldu.

Reflü Problemlerini Azaltmak İçin Neler Yaptım?

  1. Acıkmadığı aralarda bile onu emzirmek için biraz taklalar atmış olabilirim. Tanıyıp görenler bilir ayakta ve şarkı türkü ikna etmeye çalışırken çok nasihat aldım. Aman kızım alıştırma böyle bu çocuk böyle kalmayacak kilo aldığında ayakta emziremezsin vs. Ama reflümüz azaldı.
  2. Gaz sancıları azaldığında gece emzirdikten sonra, uykusuzluğun da vermiş olduğu yorgunluk ve oğlumun uyanabilme riski ile zaman zaman hemen yatırıyordum. Bunu bir daha asla yapmadım gece de olsa emzirdikten sonra en az 10 dakika dik tuttum ve kafası omzumda uyumasını sağladım.
  3. Emziğe başlama dönemimiz tam reflü olma dönemine denk geldi, bu da pozitif etkiledi.
  4. Özellikle oğlumun altını emzirdikten sonra yada emzirme arasında açıyordum. Bu sırada da ağzına süt geldiğini çok gözlemlediğimden  emzirmeden önce  altını açmam da o esnada rahatsız olmasını önledi.
  5. Herkes yavrusunu farklı şekillerde sever, ben çok sert seviyordum, taklalar attırıp, köprüler kurduruyordum. Ama malesef reflü problemlerimiz artınca bu oyun şeklimizi de değiştirdik. Genelde kucağımda dik pozisyonda olduğu ve fazla sarsılmayacağı bir oyun şekli de reflüsünün azalmasına yardımcı oldu.

Şikayetlerimiz azaldıkça bizde bebek reflüsü için aldığımız önlemlerden birer birer vazgeçtik. Hırpalamacalı sevmeler geri geldi ve çok ta rahattık. Bir kaç gündür oğlumda hızlı hızlı nefes alıp verme ve arkasından bir kaç kez kuru öksürük gözlemliyordum. Bu sabah soğuk algınlığımı, enfeksiyon mu derken,( Biraz korktum çünkü meyve sularına ve meyve filesine başladığımızdan beri ben dolaptan çıkartıp ısıtmadan yediriyorum meyvesuyunu ve meyvesini – annelerim okursa affetsin ama C vitamininin kaybolmaması için bu önemliymiş J – )

Ancak doktorumuz yine bize reflüden bahsetti.Mamaya geçiş kaynaklı olabileceğini ve yatağını en az 1 yaşına kadar  eğik olarak tutmaya devam etmemizi önerdi. Artık biraz daha büyüdüğümüz için, eğer sıkıntılarımız artarak devam ederse, bir markanın reflü bebekler için özel mamalarından kullanabileceğimizi ve yine aynı markanın papatya çayını verebileceğimizi söyledi.

İlk etapta en başta aldığımız önlemlerle reflü problemini azaltmaya çalışacağım bakalım. Öksürük devam ederse hem boğazını hem de midesini rahatlatmak için papatya çayını deneyeceğim.

Bize geçmiş olsun, size hiç yaşatmasın.

Sevgiyle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2015-01-19 16.29.52

6-9 Ay Uyku Düzeni

Bugün oğlum 9 aylık oldu. Şimdilerde anneliğin nasıl bir durum olduğunu daha da iyi idrak etmeye başladım sanırım. Uyku düzeni ile ilgili ilk iki yazımı okuduğumda bu konuda biraz fazla hırslı davrandığımı düşünüyorum. 6. ayda gece uyanmaları devam ederken bir sonraki periyodda artık sabaha kadar ...