egg

Beyaz ve Kahverengi Yumurta arasında Fark Var mıdır?

Çok bilimsel bir cevabım var, kesinlikle aralarındaki fark renklerinin aynı olmamasıdır 🙂

O’nun dışında çok büyük farklarının olduğunu malesef söyleyemeyeceğim. Yıllardır insanlar hangisini hangisine daha çok tercih ederler bilmiyorum ama ben kişisel olarak kahverengi yumurtayı köy yumurtası olarak diğer yumurtayı da çiftliklerde yetişmniş olan tavuğun yumurtası olarak değerlendirdim. böyle düşünmeme ve bu karara varmama sebep olan şey ne bilmiyorum ama çocukluğumda bahçemizdeki tavukların daha çok kahverengi yumurtluyor olması olabilir belki.

Aslında benim de düşündüğümün aksine ikiside birbirinden doğal ya da birbirinden daha sağlıklı değildir. Tatları da besin değerleri de aynıdır. Pişirme şekli vs. hiçbir şekilde değişmez.

Bu renk farkının tavuğun türlerinden ileri gelebileceği söylenmektedir. Genellikle beyaz tüylü tavukların beyaz, koyu renkli tavukların ise kahverengi yumurtladığı söylenir. Bazı kaynaklarda tavuğun yumurtayı koyu renk yapmasının sebebi çevresindeki düşmanlara karşı onu kamufle ederek yememelerini sağlamaktır denir. Ama yine de ben bilimsel bir çalışma olmadan pek inanmam.

Ancak piyasadaki kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalara göre daha irice olduğu söylenebilir. bu nedenle beyaz yumurtaya göre biraz daha fiyatı pahalı olabilir.

Şimdilerde ise istediğiniz boy istediğiniz yönden güçlü yumurtaları raflarda kolaylıkla bulabiliyorsunuz. İşte Selenyumlu XL, organik vs. Yumurta gerçekten ihtiyacımız olan besinler açısından çok zengindir. sadece C vitamini içermez.

Çok bilimsel bir cevabım var, kesinlikle aralarındaki fark renklerinin aynı olmamasıdır :) O'nun dışında çok büyük farklarının olduğunu malesef söyleyemeyeceğim. Yıllardır insanlar hangisini hangisine daha çok tercih ederler bilmiyorum ama ben kişisel olarak kahverengi yumurtayı köy yumurtası olarak diğer yumurtayı da çiftliklerde yetişmniş olan tavuğun yumurtası olarak değerlendirdim. böyle düşünmeme ve bu karara varmama sebep olan şey ne bilmiyorum ama çocukluğumda bahçemizdeki tavukların daha çok kahverengi yumurtluyor olması olabilir belki. Aslında benim de düşündüğümün aksine ikiside birbirinden doğal ya da birbirinden daha sağlıklı değildir. Tatları da besin değerleri de aynıdır. Pişirme şekli vs. hiçbir şekilde değişmez. Bu renk farkının tavuğun…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...