1167186_90557447

C Vitamininin 7 Harikası

C Vitamini ya da Askorbik asit her canlı için çok önemlidir.

Brokoli, Biber, Çilek, Portakal, Limonsuyu, Papaya, Karnabahar, Lahana, Hardal, Maydonoz ve Brüksel Lahanasında bolca bulunur.

İşte O 7 Harika Etki ;

1. Bağışıklık Sistemi

C Vitamini sadece bağışıklık sisteminin iyi bir bileşeni değil, bağ dokusunda bulunan yapısal protein kollojen için de önemlidir. Yeterli miktarda alınan C Vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı korur, daha sağlıklı kemik yapısı ve dişlere sahip olmamızı sağlar ve vücudun kendi kendini iyileştirme yetisini geliştirir.

2. Soğuk Algınlığı

C Vitamini vücudumuzda bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Burun tıkanıklığı ve ağrılar da dahil olmak üzere soğuk algınlığının tatsız etkilerini azaltarak bir antihistamin gibi hizmet verecektir.

3. Antioksidan

C vitamini aynı zamanda oksidatif strese neden olan serbest radikallerden vücudumuzun koruyan güçlü ve etkili bir antioksidandır.C vitamini ayrıca E vitamini (bir başka yararlı antioksidan) yenilenmesine yardımcı olur.

4. Hipertansiyon

C Vitamininin kan basıncını düşürdüğü gözlenmiştir.bu nedenle hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı oluşma olasılığını da azaltır.

5. Kan Damarları

Kan basıncını düşürücü etkisi ile birlikte yüksek kolestrol ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları da önler.

6. Kurşun Zehirlemesi

C Vitamini kandaki kurşun seviyesini önemli ölçüde düşürür. Bu özellikle kentlerde yaşayan çocuklar için çok önemlidir çünkü oluşabilecek davranışşal ve gelişimsel problemleri önler ( IQ da düşüş, öğrenme güçlüğü) . Yetişkinlerde ise muhtemek böbrek hasarını engellemiş olur.

7.Katarakt

İnsan gözünün merceği düzgün çalışmak için C Vitaminine ihtiyaç duyar. C Vitamini alımı göze giden kan akışını artırarak katarakt ile mücadele eder.

Bu yazı daha önce inploid.com da yayınlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

babyjoy_banner_-20170904021447148

Çocuklarınızın Sağlıklı Gelişimine Tam Destek Çocuk Devam Sütü’nde!

Neden Çocuk Devam Sütü? Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin büyük bölümünü 1-4 yaşları arasında tamamlarlar. Yiyeceği yemekler konusunda çok seçici olabileceği bu yaşlarda çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için zengin ve doğal içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bu fiziksel ve zihinsel gelişimi ...