1167186_90557447

C Vitamininin 7 Harikası

C Vitamini ya da Askorbik asit her canlı için çok önemlidir.

Brokoli, Biber, Çilek, Portakal, Limonsuyu, Papaya, Karnabahar, Lahana, Hardal, Maydonoz ve Brüksel Lahanasında bolca bulunur.

İşte O 7 Harika Etki ;

1. Bağışıklık Sistemi

C Vitamini sadece bağışıklık sisteminin iyi bir bileşeni değil, bağ dokusunda bulunan yapısal protein kollojen için de önemlidir. Yeterli miktarda alınan C Vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı korur, daha sağlıklı kemik yapısı ve dişlere sahip olmamızı sağlar ve vücudun kendi kendini iyileştirme yetisini geliştirir.

2. Soğuk Algınlığı

C Vitamini vücudumuzda bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Burun tıkanıklığı ve ağrılar da dahil olmak üzere soğuk algınlığının tatsız etkilerini azaltarak bir antihistamin gibi hizmet verecektir.

3. Antioksidan

C vitamini aynı zamanda oksidatif strese neden olan serbest radikallerden vücudumuzun koruyan güçlü ve etkili bir antioksidandır.C vitamini ayrıca E vitamini (bir başka yararlı antioksidan) yenilenmesine yardımcı olur.

4. Hipertansiyon

C Vitamininin kan basıncını düşürdüğü gözlenmiştir.bu nedenle hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı oluşma olasılığını da azaltır.

5. Kan Damarları

Kan basıncını düşürücü etkisi ile birlikte yüksek kolestrol ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları da önler.

6. Kurşun Zehirlemesi

C Vitamini kandaki kurşun seviyesini önemli ölçüde düşürür. Bu özellikle kentlerde yaşayan çocuklar için çok önemlidir çünkü oluşabilecek davranışşal ve gelişimsel problemleri önler ( IQ da düşüş, öğrenme güçlüğü) . Yetişkinlerde ise muhtemek böbrek hasarını engellemiş olur.

7.Katarakt

İnsan gözünün merceği düzgün çalışmak için C Vitaminine ihtiyaç duyar. C Vitamini alımı göze giden kan akışını artırarak katarakt ile mücadele eder.

Bu yazı daha önce inploid.com da yayınlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...