970984_21602747

Çalışan Anneler İçin Doğum İzni İşlemleri

Ah ne çektim ben doğum izni işlerini halledene kadar. Çalışan anneler için doğum izni işlemlerini yapmak eziyet haline geliyor. Devlet Hastanelerinde beklenen sıralar eskisi gibi olmasa da, pek kimse size açıklama yapmadığından yanlış yapma ihtimaliniz yükseliyor. Bu konuda problem yaşamayan arkadaşım neredeyse yok.

Doğum izni toplam 16 hafta. Bu sürenin 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonra kullanılıyor. Eğer 32. haftada, yani normalde doğum iznine çıkmanız gereken haftada devlet hastanesine veya SGK ile anlaşmalı olan bir hastaneye giderseniz ve saağlıklı bir gebelik geçiriyorsanız, 5 hafta daha çalışabilir diye iş göremezlik raporu düzenleniyor. 5 hafta sonra gidip, yine aynı şekilde iş göremezlik raporu alıp doğum iznine çıkması uygundur yazıyorlar.

Her iki aşamada da raporu hastaneden çıkmadan mühürletmeniz gerekiyor. Mühür işleminden sonra raporlarınızdan 2 şer tane fotokopi çektirin. 1 nüshayı hastaneye bırakacaksınız, 1 tanesini de iş yerinize vericeksiniz. Raporun asılları sizde kalsın.

Daha sonraki işlemleri kendi hikayem ile birlikte anlatmak istiyorum;

Ben 32 hafta hamile iken daha önce yakın arkadaşımın doğum izin raporlarını aldığı hastane olan Sait Çiftçi Devlet Hastanesinden randevumu aldım. İşten bu sebeple izin alıp, hastaneye gittim. Oradaki görevli kadın, SGK ile anlaşmalarının bir önceki ay bittiğini söyledi. Bendeki de şans ama devlet hastanesinin bir başka devlet kurumu ile iş yapmıyor olması da bir tek bizim ülkemizde olur sanırım. Kadıncağız benim halime biraz üzülmüş olacak ki, İstinye Devlet Hastanesine git, orası sakin olur işlerini kolay halledersin dedi. Ben de 182 yi arayıp durumu anlattım, aynı gün farklı bir muayene veremeyeceklerini söylediler. Durumu tekrar anlattım, muayene olamadığımı hamile olduğumu falan ama nafile..

Ben arabaya bindim ve bastım İstinye Devlet hastanesine gittim. Danışmaya durumu anlattım, bölüme gönderdi. Bölüme gittim, doktor müsaitmiş girdim ve 2 dakika sonra 5 hafta daha çalışabilir raporumu aldım. Sonra erken doğum riski olunca 10 gün sonra gittim ve doğu iznine çıkması uygundur raporumu da aldım.

HER İKİ RAPORUN DA BİR NÜSHASINI HASTANEYE BIRAKMAYI UNUTMAYIN. ASILLAR TÜM İŞLEMLER BİTENE KADAR SİZDE OLMALI..

Devlet hastanesinde raporu aldığım bayan, bana doğumdan sonra raporunu getir kapatma yapalım dedi. Bende doğumdan sonra raporumu aldım gittim. Gitmez olaydım, fırçayı yedim. Ben sana öyle demedim diyerek konuyu kapattık. Doğum yaptığın hastane kapatma yapacak dedi.

Hemen telefona sarıldım Acıbadem’i aradım. Biz rapor veririz ama kapatma yapamıyoruz dediler.Hay Yarabbim bu raporu nasıl kapatacağız hiç bir fikrim yoktu. Yine de gittim Acıbadem den raporu aldım. Sonra SGK yı aradım. SGK Acıbademle anlaşmamız yok ama sen bi getir elindeki raporu bakalım dedi. Gittim, Acıbadem raporu SGK nın istediği şekilde düzenlememiş. Acıbadem Hastanesi daha önce bu konuda hiç sorun yaşamadığını söylese de Esenler SGK ve Fatih SGK da aynı şekilde Acıbadem’in bu şekilde rapor düzenleyemeyecekleri konusunda hemfikir oldular.

Sonuç olarak tekrar Acıbadem’e gidip bir üst yazı ile birlikte düz yazı şeklinde hazırladıkları raporu aldım SGK ya götürdüm. İşler en kolay SGK da ilerledi. Benimle ilgilenen hanımefendi, sisteme giriş yaptıktan sonra, erken doğum olmuş 15 gün az para alıcaksın dedi( Bu süpriz oldu yani, hiç duymamıştım). Başvurmayı düşünmediğim süt parası ile ilgili de başvurmamı teşvik etti.

Şimdi bu kadar eziyetin sonunda 20 gün daha bekleyip paramı alabileceğim. SGK daki hanım, 20 gün sonra Ziraat Bankasından paramı alabileceğimi söyledi. Akşam eşime anlatırken, peki her şubeden alabiliyor musun diye sorduğunda, o kadar yorulmuşum ki benim bunu sormak aklıma bile gelmedi dedim..

SGK nın sistemine Cep telefonunuz ile üye oluyormuşsunuz ve SMS ile bilgi gönderiliyormuş. Bu yolla o sorunun cevabını da bulmuş olacağımı umuyorum.

Maddeler halinde yapılaması gerekenleri bir kez de basitçe yazmak istiyorum;
1. Hamileliğinizin 32. haftasında SGK ile bu konuda anlaşması olan bir hastaneye gidip, ya doğum iznine çıkıyorsunuz, yada 5 hafta daha çalışmak istiyorsanız,bu şekilde bir rapor alıyorsunuz.
2. 5 hafta daha çalışabilir aldıysanız, 5 hafta sonra tekrar o kuruma gidip, doğum izninizi başlatıyorsunuz.
3. Bu raporların aslını kendinize saklıyorsunuz, bir fotokopisini hastaneye bırakıyor, bir fotokopisini de işyerinize veriyorsunuz.
4. Doğum yaptığınız hastanenin SGK ile anlaşması var ise onların verdiği “İş Göremezlik Belgesi” ni , anlaşması yok ise üst yazı ile birlikte hazırlayacakları doğum raporunu sizdeki diğer raporların asılları ile birlikte İşyerinizin SGK primlerini ödediği SGK’ya götürüyorsunuz.
5. 20 gün sonra paranız Ziraat Bankasına geliyor. SGK sistemine kayıt olursanız SMS ile ödemeniz çıktığında size bilgi veriliyor.
6. Bu kadar uğraşmışken az falan demeyin, SGK daki formu doldurup süt paranızı da alın.

” Not: 20/02/2014 de doğum yaptım, Mayıs sonu doğum izin bitişinde başvurdum, tüm bu mücadelem ve parayı nakit olarak teslim almam tam 6 ay sürdü, Aralık ayında ödemeyi alabildim”

Sevgiyle..
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...