IMG_1574

Çocuklar için Balkabağı Püresi Nasıl Hazırlanır?

Bu sene oğluma da balkabağını sevdirmiş olmanın verdiği mutluluk ile biraz derin dondurucuda bal kabağı saklamak istedim,

Çok basit olan bu yöntemle sizde derin dondurucunuza balkabağını bulamayacağımız günler için stok yapabilirsiniz.

1. 1,5 kg temizlenmiş kabak kullandım. Arzuya göre kabaklarınızı hafif bir zeytinyağ ile yağlayabilirsiniz. Hem rengi daha güzel olur hem de aroması.

2. 180-200 derece arası fırında kabak iyice yumuşayana kadar fırınladım. Kabuk yapmasın diye fansız program kullandım. Süre özellikle yazmıyorum çünkü kabaktan kabağa değişir. Bir çatal yardımı ile ara ara kontrol etmenizde fayda var.

IMG_1567

3. iyice pişmiş, yumuşamış olan kabakları parçalara ayırdım ve rondoya koydum. Püre haline gelene kadar çektim. Yeşil kısımlarını ayırabilirsiniz de ayırmasanız da o kısmının da faydası çok.

IMG_1569

4. İkeadan aldığım kilitli torbalara içerisinde hava kalmayacak şekilde yerleştirdim ve hemen derin dondurucuya koydum.

IMG_1574

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...