dondurma4

Çocuklara Özel Yoğurtlu Dondurma Tarifi

Ne dondurma mı..

Evet ben tüm inanışlara ve ısrarlara rağmen yaz kış çocuğuna dondurma yedirenlerdenim. Huseyin 8 aylık olduğunda O’nun için alternatif ara öğünler aramaya başlamıştım. Hem kaşıkla beslenmeyi sevmiyor hem de kendi elinde birşeyler yemeye bayılıyordu. Bu çubukta dondurmalar benim hayatımı kurtardı diyebilirim.

Dondurma konusuna gelince biz doktorumuza danıştığımızda çocukların 4 yaşından sonra yaz kış gönül rahatlığı ile dondurma yiyebileceklerişni söyledi. Ancak tabi en güzeli biz annelerin evde yapma imkanı olan dondurmalar olması gerektiğini de tavsiye etti. Ancak tabi 8 aylık olması iddaalı bir süreydi ve o nedenle yine doktorumuzun tavsiyesi ile meyveleri dolaptan çıkartır çıkartmaz vermeye başladım. Soğuk meyve tüketmeye alıştıktan ve bunun O’nun boğazlarını şişirmediğinden emin olduktan sonra az miktarda dondurma denemeleri ile başladım.

Şimdi tabi senin çocuğun hasta olmamış ya bizimkiler olursa diyebilirsiniz. Ama ben kendim de yaz kış soğuk su içerim, benim babam da öyle. Biraz genetik de olabilir belki, ama baştan da dedim ya az az deneyin mutlaka eğer hafif boğazına dokunduğunu hissedersiniz vermeyin elbet.

Bir de bu dondurma yoğurttan yapıldığı ve içerisinde ilave su olmadığı için öyle piyasadaki dondurmalar gibi buz olmuyor. Hafif eritip kaşıkla da yedirebilirsiniz.

Bu dondurmayı istediğiniz meyve ile yapabilirsiniz ben yazın karpuz kavun çilek ile sonbahar aylarında incir veya yabanmersini ile kış aylarında da elma püresi veya portakal suyu ile yapıyorum. bu yazımda hem karpuzlu hem de incirli olanın tarifini yazacağım.

Gerekli Malzemeler;

– 2 yemek kaşığı yoğurt

– 1 kase karpuz

– 1 yemek kaşığı bal veya pekmez

– 1 yemek kaşığı damla çikolata

– 1 yemek kaşığı toz fındık

dondurma1

 

Yapılışı;

Tüm malzemeleri rondoya koyup iyice çekin. Daha sonra dondurma kalıplarına koyup dondurun. Sonra da çocuklarınız afiyetle yesin..

Hüseyin’in dondurma yiyişinden kareler;

 

dondurma2

dondurma3

 

İncirli Dondurma için;

Gerekli Malzemeler

– 2 yemek kaşığı yoğurt

– 2 adet incir

– 1 yemek kaşığı bal

– 1 yemek kaşığı damla çikolata

 

Yapılışı;

 

Tüm malzemeleri rondoya koyup iyice çekin ve dondurma kalıplarına boşaltın ve dondurun.

 

Damla çikolatayı rondodan çektikten sonra da ilave ederseniz dondurma içerisinde bütün bütün hoş bir görüntü ve lezzeti oluyor.

 

Ayrıca İncirli Yoğurtlu tarifimi  Migros Tv için de yapmıştım. İzlemek isterseniz TIKLAYIN

Hüseyin İncirli Dondırmayı Yerken..

dondurma4

 

Sevgiyle ve Afiyetle..

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...