10171246_769348969810657_8143694974645747102_n

CV leri Çöpe Atma Zamanı

Hayatımız her gün biraz daha zorlaşıyor. Geçmişe göre bazı şeylere sahip olmak daha kolay gibi görünsede artık bir iş sahibi olup hayatımızı idame ettirmek için güzel bir para kazanmak herkese nasip olmuyor.
Son açıklanan işsizlik rakamları da bunu gösteriyor, %10,1 genelde, %18,9 da genç nüfusta işsizlik yaşanıyor. Yani neredeyse 3 milyon kişi işsiz.
Liseyi bitiren, üniversiteyi kazanamayan, 2 yıllık-4 yıllık üniversiteleri kazanan, bu okullardan mezun olan, yüksek lisans yapan, özel eğitime para harcayan,yurtdışında okuyup ülkesine dönen herkesin ortak derdi iyi bir iş sahibi olmak.
Durum böyleyken, bir gariplikte çalışan hiçkimsenin işinden memnun olmaması. Maaşından ya da mevkisinden memnun olmayan bu kişiler de iş arayanlar kervanına katılınca durum bir hayli daha zorlaşıyor.
Şimdi artık neredeyse herkes CV ne demek biliyor, CV aslında Cirriculum Vitae’nin kısaltması. Latince’de hayatın yönü anlamına geliyor. Eskiden sadece masa başı işlerde ve sadece belli sektörlerde istense de şimdilerde neredeyse hiçbir iş görüşmesine CV niz olmadan çağırılmıyorsunuz.
Ancak CV döneminin de neredeyse kapanmak üzere olduğunu söyleyebilirim. İş hayatındaki karmaşanın içerisinde zamansızlıktan ve iş arayan çokluğundan dolayı, gönderilen CV lerin tek tek incelenme fırsatı olmaması ve çok iyi bir CV ye sahip olsada bazı iyi eğitimli kişilerin görevlerinde başarısız olması bu düzeni de değiştirmeye başladı gibi görünüyor.
Reklam, pazarlama ve benzer sektörler artık kişileri, kişisel web sayfaları, bloglar ve sosyal medya hesaplarından takip ediyor ve değerlendirmelerini bu şekilde yapıyorlar. Aktif olan, kendini daha iyi anlatmış olan kazanıyor.
Neden iş bulamıyorum, memnun olmadığım işimi neden değiştiremiyorum, kendi işimi yapmak bu kadar mı zor diyorsanız, çağın gerisinde kalmayın. CV nizi çöpe atın ve kişisel web sayfanızı hazırlamaya başlayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

10339651_645833625495526_4752260045920472257_n

Voir Magazin Nisan 2014 Köşe Yazım – Rahat Bir Hamilelik İçin Yapmanız Gerekenler

İş hayatının kadınlar için zorlukları fazladır. Özellikle evli kadınlar için biraz daha zordur. Sabah evde eşinden önce uyanıp kahvaltıyı hazırlamak, işe gelmek, iş çıkışı koşa koşa eşinden önce gidip yemeği hazırlamaya çalışmak, bulaşık, çamaşır diğer ev işleri vs. derken uyku saatinden ve kendi bakımından feragat ...