IMG_1574

Derin Dondurucuya Bal Kabağı Püresi

 

Geçen sene blog yazmaya ilk başladığım zamanlarda bu yazım ile bir bumerang etkinliğine seçilmiştim. Benim için güzel bir başlangıç, iyi bir motivasyon olmuştu.Minik bir kısmını sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum.

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde güzel mi güzel bir kız varmış. Bu kızın annesi ölünce babası 2 kızı daha olan başka bir kadın ile evlenmiş. Bu iki kız yeni kız kardeşlerini hiç sevmemiş ve onu hizmetçi gibi kullanmaya başlamışlar. Kız evin tüm işi bittikten sonra bile onlarla beraber oturmuyor mutfakta tek başına oturuyormuş. Sönmek üzere olan küllerle ısındığı içinde ona külkedisi diyorlarmış.
Prensin sarayda vereceği baloya bu iki kız kardeş heyacanla hazırlanıyor ve prensin onları farketmesi için ellerinden geleni yapıyorlarmış. Bu iki kız kardeş baloya giidince buna üzülen külkedisi ağlamaya başlamış.
O anda içeri bir peri girmiş ve ağlamakta olan külkedisinin neden ağladığını öğrenmiş. Onun da baloya gidebilmesi için öncelikle kızdan bir balkabağı istemiş ve balkabağından bir altın fayton yapıvermiş..

İşte bu nedenle sihirlidir bence Balkabağı..

İçerisine girdiği tarifleri de o sihri ile bir lezzet deposuna dönüştürüverir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Geçen sene tatlısından reçeline çorbasından ıspanaklı ruloya kadar bir çok tarif paylaşmıştım.

BAL KABAĞINDAN REÇEL

KABAK TATLISI

BAL KABAĞI ÇORBASI

BAL KABAKLI ISPANAK RULO

Bu sene oğluma da balkabağını sevdirmiş olmanın verdiği mutluluk ile biraz derin dondurucuda bal kabağı saklamak istedim, ancak O’nun için hazırladığım çorba tarifi biraz daha farklı o tarifi de en kısa zamanda paylaşacağım.

Çok basit olan bu yöntemle sizde derin dondurucunuza balkabağını bulamayacağımız günler için stok yapabilirsiniz.

 

1. 1,5  kg temizlenmiş kabak kullandım. Arzuya göre kabaklarınızı hafif bir zeytinyağ ile yağlayabilirsiniz. Hem rengi daha güzel olur hem de aroması.

2. 180-200 derece arası fırında kabak iyice yumuşayana kadar fırınladım. Kabuk yapmasın diye fansız program kullandım. Süre özellikle yazmıyorum çünkü kabaktan kabağa değişir. Bir çatal yardımı ile ara ara kontrol etmenizde fayda var.


IMG_1568

 

3. Daha sonra yeşil kısımlarını ayırdım.


IMG_1571

 

4. Kalan iyice pişmiş yumuşamış olan kabakları parçalara ayırdım ve rondoya koydum. Püre haline gelene kadar çektim.

IMG_1569

 

5. İkeadan aldığım kilitli torbalara içerisinde hava kalmayacak şekilde yerleştirdim ve hemen derin dondurucuya koydum.

 

IMG_1574

 

Sevgiyle ve Afiyetle..

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...