2015-06-04 17.37.19

Derin Dondurucuya Bezelye Nasıl Konur?

Geçtiğimiz hafta annemle birlikte pazara çıktığımızda, annem bezelye alalım koyalım dolaba demişti ancak ben dinlemedim tabii. Derin dondurucuda yer olmamasını bahane ederek almadık. Ama bu hafta hangi kafayla oldu bilmiyorum ama o hafta derin dondurucuda yapmış olduğum temizlik dolayısı ile olması muhtemel biraz yer açılınca kendimi 7 kg bezelye ile eve gelmiş buldum.

Eşim de oğlum da çok seviyor bezelyeyi orası keyifli ama oğlumla evde baş başa iken bu 7 kilo bezelye nasıl ayıklanacaktı bir formül bulmam gerekiyordu.

Salon masasına tezgahı kurdum. Önümde ne kadar iş vardı görmem için 7 kg bezelyenin hepsini masanın üzerine getirdim. Bir çöp poşeti ve bir de ayıklanan bezelyeleri koyacağım çukurca bir tencere.

2015-06-04 17.37.19

Öğlen başladım, arada oğlumun işleri yemeği vs. derken akşam yemeği esnasında hala ayıklıyordum.
Azmettim bitireceğime ve bitirdim de. Ayıkladığım tüm bezelyeleri iyice yıkadım ve kurumaları için süzgece koydum.
7 kg bezelyeden 2,75 kg iç aldım.

İyice kuruduklarında derin dondurucu kaplarına aldım. İçerisindeki havayı alarak kapakları kapattım ve derin dondurucuya koydum.

Çeşitli büyüklükte kaplar kullandım. Bazıları misafir geldiğinde kullanılacak. En büyük olan da yeni yılda ya da bir bayram sofrasında rus salatası olur belki.

Bezelyelerinizi derin dondurucuda 1 sene gönül rahatlığı ile saklayabilirsiniz.

2015-06-04 21.34.35

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...