detoks3

Detox’un Faydaları

Öncelikle detox nedir ona bakmak gerekir. Detox, İngilizce; Detoxification kelimesinin kısaltmasıdır. De Latin kökenli dillerde olumsuzluk ön ekidir. Toxin ise zararlı tüm bileşik ve elementleri ifade eder. Yanı zararlılardan arınma yöntemidir.
Detox, aslında tıbbi bir yöntemdir. Bir çok yolu vardır. Örneğin aslında diyaliz, plazmaferez detoxun tıbbi çeşitleri kabul edilebilir. Ancak bizim anladığımız şekliyle detox, vücudun her hücresinin toksik maddelerden arındırılması yöntemidir. Ki biz insan eliyle doğal yollardan yapılanını ele alalım.

Toksinler neye sebep olurlar?

Toksin, vücudun ihtiyaç duymadığı, hatta uzun vadede zarar gördüğü yabancı, zehirli veya zehir ihtiva etmeyen tüm atık maddelerine verilen isimdir. Yani vücuda ait olmayan her madde toksin olarak kabul edilir. Ayrıca vücut tarafından üretilen bazı salgılar da toksin olarak kabul edilir. Örneğin, vücudun yüksek asitlikte oluşu, yoğun toksik etkiyi işaret etmektedir.
Toksinler hücreleri öldürür ve organlara zarar verirler. Dediğimiz gibi toksin vücuda faydalı olmayan maddelerdir. Faydalı olmayan maddelere de kabaca zararlı denebilmesi mümkündür. Organları zayıflatır, çalışmalarını engeller ve onları hasta ederler. Ayrıca cilt sağılığına da büyük ölçüde olumsuz etkileri vardır.
Toksinler, modern zamanlarda sorunumuz haline gelmiştir. Zira kimyasalların ortaya çıkışı ile, onlara maruz kalmaya başladık ve vücudumuzda zararlı maddeler oluşmaya başladılar. Öncelikle toksine maruz kalmamak önemlidir. Doğal beslenip, kimyasal içeriğe sahip gıdaları yiyip, içmeme ve sigara alkol gibi direkt toksinlerden uzak durmak esastır.
Eğer sigara içiyorsanız detox uygulamanız pek de faydalı olmayacaktır. Zira detox işleminin maksadına aykırı bir eylemdir. Vücuda direkt toksin almaktır. Bunun için detoksta birinci adım, sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan maddeleri terk etmektir. Sadece bunu yaparak bile, vücudunuzun doğal detox araçlarını rahatlatır ve kısa zamanda daha temiz bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Ayrca detox çağın hastalığı olan kanser in de birinci derecede önleyicisidir. Yapılan tüm araştırmalar, kanser türlerinin hemen hepsinin toksik unsurlar sebebiyle tetiklendiğini ortaya koymaktadır. Sigara içmeyen bir birey genetik yatkınlığı olsa bile, kansere yakalanmayabilir. Oysa sigara içenlerin birçoğu, yatkınlıkları olmasa da bu hastalıkla yüzyüze kalma riskini ciddi miktarda taşırlar.

detoks1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...