IMG_1662

Doğuma Giderken Anne ve Bebek Çantasında Neler Olmalı?

Benim Çantamda Olanlar;

1. 1 adet şık gecelik-sabahlık takımı : Doğumdan sonra ilk bu takımı giydim alırken pamuklu olmasına özen gösterdim. Dantelleri vardı ama bebeğe temas etmeyecek yerlerde ve yumuşaktı. Saten takımlar da tercih edilebiliyor ama ben terleme sorunu olabileceği için tercih etmedim. Bir de pamuklu daha masum geldi. Ben internetten aldım, markası çok duyulmuş bir marda değil ama kumaş ve dantelle inanılmaz kaliteli. Ayrıca beden problemi olmaması için internet sitesi sizi ayrıca arayıp hamilelikten önce kaç kiloydunuz,şimdi kaç kilosunuz, doğum normal mi sezeryan mı diye bile soruyor.. (Marka : AQUA – lohusasepetinden aldım)

2. 1 adet yedek gecelik ( Suwen marka kruveze yaka gecelik tercih ettim)

3. 1 adet pijama takımı – mümkünse bu pijama takımının sabahlığı olsun. Neden mi eğer sezeryan doğum yapacaksanız sizi o akşam ve ertesi gün yürütüyorlar. Bu yürüyüşler esnasında gecelik takımının sabahlığı da ince olunca içiniz belli olabiliyor, pijama takımını biraz da renkli seçerseniz geceliğinizle bile yürüseniz üzerine bu takımın sabahlığını giyebilirsiniz. Ben pijama takımımı 2. günün sonunda banyo yaptıktan sonra giydim. Üşüme olabileceği için biraz kalın seçmiştim, iyiki de öyle almışım.

4. Çorap : 4-5 çift çorap almak yeterli olabiliyor, yazın doğum yapıyorum üşümem demeyin mutlaka pamuklu çorap alın. Hem doğumdan sonra ayaklar ekstra üşüyebliyor hem de ayaklarınızı üşütürseniz bebeğinize gaz olur.. Bebeğin gaz probleminin ne kadar önemli olduğunu doğumdan sonra daha iyi anlayacaksınız 🙂 Hee bir de çorapların rengine dikkat.. Ben beyaz aldım. Çiçek böcek veya desen takımlarınıza uymaz, bir de bileği lastiksiz olan çoraplardan bulabilirseniz sıkmaz.. ayakların şişleri hemen inmiyor çünkü.

5. Pamuklu Yüksek Bel İç Çamaşırı : 1-2 adet yeterli olacaktır. Sadece hastaneden çıkarken giymek için.

6. Lohusa Külodu : Tek kullanımlık lohusa külodunu ben hepsiburada dan almıştım. Gerçekten çok kullanışlılardı fakat bu külotlardan benim doğum yaptığım hastanede vardı ben kendi aldıklarımı eve geldikten sonra 1-2 gün kullandım.

7. Emzirme Sütyeni : 2 adet . Ben gebe’den spor modellerden almıştım. Doumdan sonra gittim 3 tane daha aldım. Sert bir yeri yok ve bebeği rahatsız etmiyor hiç bir şekilde. Sizi de hiç rahatsız etmiyor dikişi lastiği vs. gerçekten çok rahatlar.

8. Terlik : Tuvalete kalktığınızda ve yürüyüş için kendi terliklerinizi götürebilirsiniz. Önü kapalı ve topuksuz olmalı.

9. Göğüs Pompası- Biberon : Eğer bebeğiniz ememez ise, veya bebeğinizi Allah Korusun Yoğun Bakıma alırlar ise sütünüzü onun için sağmak zorunda kalabilirsiniz. Bizim oğlan yenidoğan sarılığından doğduğu günün ertesi gecesi fototerapi aldı ve sütümü sağmak zorunda kaldım. Göğüs Pompam Medela, Biberon Dr. Brown ( Cam ve pipetli asla gaz yapmıyor) – Şimdilik oldukça memnunum -Ama hastanede hastanenin pompasını kullandım çünkü çok daha güçlü bir pompaydı, daha kolay oldu.

10. Kişisel Bakım Ürünleri : Makyaj Çantanız, Diş Fırçanız, Diş macunu, Vücut Spreyi ( Bebeği rahatsız etmeyecek vücut spreylerinden alın kesinlikle parfüm sürmeyin – bana en yakın arkadaşımın doğum öncesi hediyesiydi) , Şampuan, Tarak vs.

11. Meme Ucu Kremi, Silikon Göğüs Ucu ve Meme Kalkanı

12. Hijyenik Ped : Gece için olanlarından tercih edin. Özelliklerde ilk günlerde daha yoğun olduğu için daha rahat oluyor.

13. Eve Dönüş Kıyafeti : 4-5 aylık hamile iken giydiğiniz bol elbiselerden birini tercih edin derim ve altına topuklu ayakkabı seçmeyin ( ben heves edip yanıma topuklu ayakkabı almıştım ancak tabii ki giyemedim)

14. Kirlilerinizi koymak için ayrı bir çanta veya poşet.

15. Sürekli kullandığınızn bir ilaç var ise mutlaka alın

16. Bugüne kadar hastaneden aldığınız tüm raporların olduğu bir dosya yapın ve doğum çantasına mutlaka koyun.

Bunlar sizin için hazırlamanız gerekenler bir de bebeğiniz için yanınıza almanız gerekenler olacak..
Özel Hastanede doğum yapacaksanız bu çantaya ihtiyacınız olmayabiliyor. Bazı özel hastaneler bebek için dopdolu bir çanta hediye ediyor veya bir paket içerisinde satıyor.
Doğumdan önce mutlaka öğrenin.
Benim doğum yaptığım hastane bebek çantası verecekti ancak ben yine de küçük bir çanta hazırladım bebeğim için. iyiki de hazırlamışım çünkü bebek çantası biz çıkış yapmaya yakın getirildi 🙂 o heyecan ve telaşla da sormak benim zaten aklıma bile gelmedi.

Benim Çantamda Olanlar;

1. 1 pkt yenidoğan bebek bezi ( Ultra Prima almıştım, doğumdan önce aldığım tavsiyeler o yöndeydi. ortasında bir çizgisi var ve bezin doluluk seviyesine göre rengi değişiyor. İlk acemilik için muhteşem bence.)

2. 1 paket ıslak mendil – parabensiz olanlardan seçilmeli

3. Pişik Kremi : İlk olarak Mustela almıştım fakat sonra Bepantol’ün yeni pişik kremini denedim çok memnun kaldım.

4. Şampuan, Havlu : Bebeği bazı hastaneler doğar doğmaz yıkıyor bazı hastanelerde de yıkamıyor. Benim oğlum yıkanmadı o yüzden gerek olmadı. ( Göbeği düşene kadar yıkamadık)

5. Bebeyağı : Bebeğinizin cildi çok hassas oluyor o nedenle onu ertesi gün ıslak pamukla silip yağlayabilirsiniz, oldukça rahatlayacaktır.

6. 1 paket bebek pamuğu

7. 4-5 adet ağız bezi (tülbent olanlardan)

8. Her ihtimale karşı mama önlüğü, biberon, emzik

9. 2 adet battaniye

10. Kıyafet : Şimdi hastaneler kendi kıyafetlerini giydiriyor bebeği getirirken. Ben 3 takım yenidoğan takımı almıştım ama şimdi olsa sadece hastanenin kıyafetlerini kullanıp 1 takım hastane çıkışı ile giderdim. Hastane çıkışının da içeriği çok önemli. Bana hediye gelen bir çok takım vardı ama hiç biri bebeğe olmadı. Özellikle bereler büyük geldi, bizimki de bere ve eldiven giymekten hiç hoşlanmadı ve sürekli onları çıkardı. İlk günler bebeği giydirmek gerçekten eziyetliydi, o takımın badisi, diğer takımın beresi öbürünün eldiveni derken çok komik fotografları var rüküş oğlumun. Sonra ben kendinden eldivenli tulumları keşfedince tüm bu sorunlar sona erdi. Bir de 3-5 çift çorap eklemeyi unutmayın.

10. Araba Koltuğu

Biraz ayrıntılı ama çok keyifli..

Okuyan herkese Allah Hayırlısı ile Evladını kucağına almayı nasip etsin..

Sevgiyle..
Bir yorum

  1. 1 ay sonra doğuma gidecem o yüzden bu çanta işe yarıyacak sitenizin takip edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2015-01-19 16.29.52

6-9 Ay Uyku Düzeni

Bugün oğlum 9 aylık oldu. Şimdilerde anneliğin nasıl bir durum olduğunu daha da iyi idrak etmeye başladım sanırım. Uyku düzeni ile ilgili ilk iki yazımı okuduğumda bu konuda biraz fazla hırslı davrandığımı düşünüyorum. 6. ayda gece uyanmaları devam ederken bir sonraki periyodda artık sabaha kadar ...