IMG_9398

Ek Gıdaya Uygun Tarifler

Bugüne kadar oğlum için yapmış olduğum ek gıdaya uygun olan tariflerimi bu yazımda toplamak istedim aslında. Belki anneler için fikir olur.

Yesinler diye gözlerinin içine bakıyoruz öyle değil mi.. İştahsız bebek anneleri sizleri duyar gibiyim.

Benim oğlum 8. aydan itibaren kaşıkla beslenmeyi reddetti o nedenle kekler, kurabiyeler, dondurmalar benim kurtarıcım oldular. Şeker yerine meyveleri ve bazı sebze pürelerini ve pekmezi kullandım. 1 yaşından sonra da balla şeker işini çözdük ama zaman zaman tariflerimde şeker olduğunu da göreceksiniz çünkü mahrum bırakmayı da doğru bulmadım. Özellikle dondurmalarında bitter damla çikolata az miktarda kullandım, bilinenin aksine çikolatanın miktarı ayarlandığı sürece faydasının daha fazla olduğunu düşünenlerdenim.

Doktorumuz tarafından anne sütü ile gelişimi yeterli bulunmayınca ek gıdaya 4,5 aylık iken meyve suları ile başladık çünkü devam sütünü de yeterli miktarda içmiyordu o nedenle ilk tarifim;

– Bebekler için meyve suyu nasıl hazırlanır?

Sonrasında sabah kahvaltısında kullanacağım ve sütün içerisinde kolay eriyebilecek bir ekmek tarifi bulmaktı. Bu ekmek  tarifi çok işime yaradı.

– Şeftalili Bebek Ekmeği

Ara öğün olarak veya gece yatmadan önce süt yerine muhallebi tercih edecekseniz bu muhallebi tarifini deneyebilirsiniz.

– Tarçınlı Cevizli Şeker İlavesiz Bebek Muhallebisi

Balkabağı benim şeker yerine kullandığım sebze oldu. Püresini hazırlayıp bir çok tarifimde kullandım. Balkabağı püresi nasıl hazırlanır ve balkabağı ile hazırladığım tüm tarifleri aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

– Balkabağı ile Çocuklarınıza Özel Tarifler

Oğlumun ilk tarhanasını anneannesi yaptı. Bu tarhana tarifini 6. aydan itibaren gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. İçerisinde yağ, süt, soğan ve tuz yok.

– Bebek Tarhanası

Ek Gıdaya uygun  çorba tarifleri bende az çünkü dediğim gibi oğlum kaşıkla beslenmeyi reddettiği için çorbalara çok geç geçtik ve bu çorbaları da sadece ekmek banarak yiyiyordu en başlarda sonraları kaşığı kendi ağzına götürmeye başladığında bu sorunumuz çözüldü.

– Kerevizli Domates Çorbası

– Kuşkonmaz Çorbası

Eğlenceli Ara öğün Tarifleri;

– Muzlu Ballı Muffin

– Ballı Fındıklı Kayısılı Yoğurt

– Hurmalı Meyve Pestili

– Çilek Suyu

– Şekersiz Yulaf Ezmeli Kurabiye

– Yoğurtlu Dondurma Tarifleri

– Tahinli Kek

 

Sebzeleri pürenin içine saklayabilirsiniz;

– Frenk Maydonozlu Sebzeli Püre

 

Umarım sizlere de fikir verebildiğim bir yazı olmuştur.

 

Sevgiyle ve Afiyetle..

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...