eksimaya1

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi maya nasıl yapılır‘ın tarifi sevgili arkadaşım Burcu’ya ait. Kendisi ekşi mayalı ekmek konusunda çok başarılı bende o nedenle tarifini bizimle paylaşmasını istedim sağolsun O da beni kırmadı.

Öncelikle ekşi maya elde etmemiz için kullanmamız gereken un çok önemli, mümkün olduğu kadar organik ve tam buğday unu kullanmalıyız diyor Burcu..

Ekşi mayayı yapmak için boş, sterilize edilmiş ve büyükçe bir kavanoza ihtiyaç duyacağız. Kavanozunuz derin bir tencerede kaynatıp soğutabilir veya mikrodalga fırınınız varsa onda sterilizasyonunu sağlayabilirsiniz.

Büyükçe bir kavanozun en altına 100 gram kadar tam buğday ununu koyuyoruz, üzerine 100 ml en fazla 40 derece olacak kadar su ilave ediyoruz.

Kavanozun içindeki karıştırma işlemleri için sadece tahta kaşık kullanıyoruz. Tarifi kolaylaştırmak için bundan sonrasını gün gün yazmak istiyorum;

1. GÜN :100 gr un ve 100 ml su yu kavanoza koyduktan sonra tahta kaşıkla iyice karıştırıyor ve ağzını havlu veya tülbent benzeri bir bezle örtüyoruz. Oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıyoruz.
2. GÜN :100 gr un ve 100 ml su ilave edip tahta kaşıkla karıştırıp tekrar ağzını kapatıyor ve mayalanmaya bırakıyoruz.

eksimaya2

3. GÜN :200 gr. un ve 200 ml su ilave ediyoruz ve yine aynı şekilde karıştırıp ağzını kapatıp mayalanmaya bırakıyoruz.
4. GÜN :Artık bol kabarcığa sahip ekli mayanız olmuştur, kullanmaya başlayabilirsiniz.

eksimaya3

eksimaya1

Üzerinden kullandıktan sonra beslemek için yine 100 gram un ve 100 ml su ilave etmemiz yeterli olacaktır. Eğer kullanmayacaksak buzdolabında muhafaza edeceğiz ve 3-4 günde bir beslememiz gerekecek. Mayanızı ölçmek için ml li bir ölçü kabı edinmeniz faydalı olacaktır.

Burcunun Ekşi Mayalı Ekmek tarifi merak ettiyeseniz : TARİF İÇİN TIKLAYINIZ

Sevgiyle ve Afiyetle..

7 yorum

  1. Faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler sevgiler

  2. Her zaman ihtiyaç duyulacak bir tarif. ellerinize sağlık…

  3. ilk kez maya yapılışı okudum ve hemen anladım 🙂 çok güzel anlatmıssınız..teşekkürler.

  4. Bu aralar kızlarım evde ekmek yapmaya başladılar ve en çok ihtiyacımız olan şey ekşi maya idi.. Zamanlamanız harika 🙂

  5. Hep niyetlenip niyetlenip başlamadığım bir iş. Çok güzel anlatmışsınız…

  6. harika bir paylaşım olmuş, ekşi mayalı ekmek çok farklı bir lezzet oluyor.

  7. çok kolaymış…bilgi ve tarif için teşekkürler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...