eksimayaekmek2

Ekşi Mayalı Ekmek ve Ekşi Mayamdaki Son Gelişmeler

Merhabalar, geçtiğimiz hafta benim için biraz sıkıntılı geçti, oğlumun iki azı dişini patlatıp birini tamamen çıkarması ve benim sağlık kontrollerimin olması hem stresi hem de yorgunluğu artırdı, üzerine uykusuzluk da eklenince biraz sarsıldım diyebilirim. Tiroid tedavisi görüyorum, 5 yıl kadar oldu ilk tespit edilmesi ve sonrasında da sürekli aralıklarla kontrol, ilaç dozu ayarlama, nodül kontrolleri falan filan. Ben bir kez daha anladım ki insan sağlığını ihmal etmemeli. Herşeyin başı sağlık diyorum ve konuyu ekşi mayaya ve eksşi mayalı ekmeğe bağlıyorum.

Ekşi mayayı nasıl yaptığımı şu tariften okuyabilirsiniz.

Ancak ekşi maya yaptıktan sonra unutmayın ki evinizde bir canlı daha var, o da yemek bekliyor, su bekliyor, ilgi bekliyor.
Aslında çok mota mot kurallara bağlı kalmadan ben gerekli ilgiyi göstermeye çalışıyorum mayama. Bir takım riskler alıp denemeler yapıyorum ama sonuç beni hep memnun ediyor. İyi gözlem yapmak gerekiyor, kapağını açınca mutlaka bir koklamak faydalı olur. Üzeri pembe renk olursa bir şeyler yolunda gitmiyor olabilir anlamına geliyormuş. Bir de benim mayamda zaman zaman üzeri sulu bir görüntü oluyor, o zaman tarifte yazan miktardan biraz daha fazla un koyuyorum. Özellikle değişik un kullanırsanız bu şekilde farklılıklar olabiliyor. Ben zaman zaman çavdar zaman zaman da tam buğday unu ile besliyorum. Ruşeym ilave eden var mı hiç ekşi mayaya araştırmadım ama o da yakın zaman planlarım arasında var.

Bu denemelerini ileriki zamanlarda ayrı bir yazı halinde derleyebilirim belki şimdi çok uzatmadan tarifime geçeyim;

Gerekli Malzemeler;

– 500 gr. Tam buğday unu
– 1 su bardağı ekşi maya
– 1 çay bardağı yoğurt suyu
– 1 su bardağından biraz az su
– 1 tatlı kaşığı pekmez
– tuz
– 1 yumurta
– 1 ymek kaşığı zeytinyağ

Yapılışı;

Tüm malzemeleri karıştırıp güzelce yoğuruyoruz. Sonrasında bir kaba alıp üzerini streçle kapatıyoruz ve 12 saat buzdolabında mayalandırıyoruz.

Çıkardıktan sonra ara ara tekrar unlayıp yoğurarak veya katlayarak, oda sıcaklığına gelip hacmini iyice artırana kadar bekliyoruz.

Pişireceğimiz kaba yağlı kağıt serip hamurumuzu unlayarak 200 derecedeki fırına koyuyoruz. Kabuğunun çok sert olmaması için fırının içerisine ısıya dayanıklı bir kapta su koyuyoruz ilk 20 dakika. 20 dakika sonra bu suyu çıkarıyoruz ve ekmeğimizin üzeri iyice kızarana kadar pşiriyoruz. Bu gramajda ekmek için yaklaşık 40 dakika yeterli bir süredir.

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...