eksiekmek2

Ekşi Mayalı Ekmek

Bugün Sevgili Burcu’nun ekşi mayalı ekmeklerinin tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha önceki yazımızda yine Burcu’nun tarifi ile ekşi maya nasıl yapılırı anlatmıştım.

Okumadıysanız Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi Maya ile ekmek yapmak için

Gerekli Malzemeler;

– 700gr tam buğday unu
– 300ml ekşi maya
– 100 ml yoğurtsuyu
– 2 yemek kaşığı zeytinyağ
– 1,5 tatlıkaşığı bal
– 1 tatlı kaşığı kaya tuzu
– 350 ml su

Yapılışı;

Tüm malzemeleri güzelce karıştırıp hamurumuzu yoğuruyoruz. Ben gerekli malzemelerde de okuduğunuz üzere tam buğday unu kullanıyorum, ancak başka çeşit unlarla da ekşi mayalı ekmek yapılabilir pek tabii. O zaman su miktarınız değişecektir. Beyaz Un kullanacaksanız su miktarını bir miktar daha azaltmanızı tavsiye ederim.

Hamurumuzu yoğurduktan sonra streç filme sarıp buzdolabında en az 12 saat mayalandırıyoruz.

eksiekmek4

eksiekmek3

Buzdolabından çıkardığımız hamurumuzu un serpilmiş tezgaha alıyor ve 1 tatlı kaşığı kaya tuzunu her tarafına güzelce serpiştiriyoruz. Hamurumuzu 3-4 kez katlıyoruz, mendil katlar gibi düşünün.Bu işlemi yarımşar saat aralıklarla 3 kez daha yapmamız gerekiyor.

Bu işlemde bittikten sonra, un serptiğimiz kelepçeli bir kalıba alıyor ve oda sıcaklığında 1 saat daha mayalandırıyoruz.

eksiekmek6

eksiekmek5

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üzeri çıtır ekmek kıvamına gelene kadar ortalama 50 dakika pişiriyoruz. Bir de fırının içerisine erimeyen çatlama riski olmayan bir kapla sıcak su koyup, 15 dakika tutalım. Ekmeğimize nem sağlamak için bu işlem de önemli.

İşte Organik ekmeğimiz hazır.

eksiekmek1

Burcunun diğer ekmeklerini ve tariflerini de görmek isterseniz instagram hesabı : burcunun_mutfak_seruveni

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...