1245014_68296584

Elma Reçeli

Malzemeler;

1 kg Elma
4 Su Bardağı Şeker
3 Su Badağı Su
1 Çubuk Vanilya
Karanfil
½ Limon

Elmalarınızı reçel yapmadan önce mutlaka tadına bakın. Ekşilik durumuna göre içine katacağımız şeker miktarı tercihi değişebilir. Eğer elmalarınız çok ekşi ise, siz ise reçelinizin mayhoş olmasını istemiyorsanız, 1-1,5 Bardak daha fazla şeker kullanabilirsiniz.
Elmalarınızı soymaya başlamadan önce derince bir tencereye şekerinizi ve suyu ilave edip ocağınızın altını açın. Şerbet hazırlanırken elmalarınızı rahatlıkla soyup dilimleyebilirsiniz. Şerbetiniz kaynayıp biraz koyulaştıktan sonra dilimlediğiniz elmalarınızı şerbetin içine atın. 4-5 adet karanfil tanesi ve çubuk vanilyanızı da ekleyin. (Vanilya sevmiyorsanız tarçın da tercih edebilirsiniz)
Tüm bu ilaveleri yaptıktan sonra reçeliniz istediğiniz kıvama gelene kadar kaynatın. Yarım limon suyunu ocağı kapatmadan 1-2 dak. önce ilave etmeniz reçelinizin şekerlenmemesi için önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...