1245014_68296584

Elma Reçeli

Malzemeler;

1 kg Elma
4 Su Bardağı Şeker
3 Su Badağı Su
1 Çubuk Vanilya
Karanfil
½ Limon

Elmalarınızı reçel yapmadan önce mutlaka tadına bakın. Ekşilik durumuna göre içine katacağımız şeker miktarı tercihi değişebilir. Eğer elmalarınız çok ekşi ise, siz ise reçelinizin mayhoş olmasını istemiyorsanız, 1-1,5 Bardak daha fazla şeker kullanabilirsiniz.
Elmalarınızı soymaya başlamadan önce derince bir tencereye şekerinizi ve suyu ilave edip ocağınızın altını açın. Şerbet hazırlanırken elmalarınızı rahatlıkla soyup dilimleyebilirsiniz. Şerbetiniz kaynayıp biraz koyulaştıktan sonra dilimlediğiniz elmalarınızı şerbetin içine atın. 4-5 adet karanfil tanesi ve çubuk vanilyanızı da ekleyin. (Vanilya sevmiyorsanız tarçın da tercih edebilirsiniz)
Tüm bu ilaveleri yaptıktan sonra reçeliniz istediğiniz kıvama gelene kadar kaynatın. Yarım limon suyunu ocağı kapatmadan 1-2 dak. önce ilave etmeniz reçelinizin şekerlenmemesi için önemlidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...