IMG_2519

Emzirirken Diyet Yapabilir miyim?

Hamile kalmadan önce 68 kiloydum. Zayıf değil hatta kilolu tanımına uyuyordum diyebilirim. Biraz boyum uzun olduğundan yırtıyordum. Hal böyle olunca, eşimle birlikte balayı dönüşü diyete başlamıştık. Ben 1 ay sonra 63 kilo olmuştum ve 50 li kiloları göremeden hamile kaldığımı öğrendim. Öğrenir öğrenmez diyetimi bıraktım ve anında verdiğim 5 kiloyu geri aldım. Bu kiloları hamilelikte aldığım kilodan saymıyorum o nedenle.

Aslında hamileliğimin 6. Ayına kadar herşey çok normaldi. Ayda 1 kilo alarak devam ediyordum. 6. Ay sonunda 74 kiloydum. 7. Ay kontrolüne gittiğimde o ay 5 kilo birden aldığımı görünce doktorum biraz yediklerime dikkat etmem gerektiğini söylese de bende pek etkili olmadı bu durum ve 86 kilo ile doğuma girdim. 37+3 de doğum yaptığımı da göz önünde bulundurursak yine şanslı sayılırım. 40 hafta da herhalde 90 ı görürdüm.

Hastaneden çıkıp eve geldiğimizde tartıldığımda 82 kiloydum. Emzirme döneminde ise kilo almaya devam ederek 88 kg a kadar çıktım. Bu süreçte tek hedefim bebeğime 6 ay sadece anne sütü verebilmekti.  Kilolarım moralimi bozsada diyet yapmayı pek düşünmedim.  Sütümün kesilmesinden ve kalitesinin düşmesinden hep korktum.

Şimdi artık bebeğim 6 aylık, bir süredir yememe dikkat ediyorum net olarak diyete başladığımı söyleyemem ama bu halde bile 2,5 kilo verdim.  İlk hedef kilom 65.

Tabi emzirmeye devam etmek istiyorum. Peki  emzirirken diyet yapabilir miyim, kendim için derlediğim bazı bilgileri sizinle de paylaşmak istedim;

* İlk 2 ay kesinlikle diyet yapmayın. Bu süre vücudunuzun sağlıklı bir şekilde süt üretmesini sağlayacaktır. Kalori alımını sınırladığınızda süt üretimine etkisi ters yönde olabilir.

* Emzirirken günde ekstra 250-500 kaloriye ekstra olarak ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın ve kalori alımını bunu göz önünde bulundurarak ayarlayın. Eğer aklınızın bir köşesinde ya sütüm kesilirse var ise sizde benim gibi en az 6 ay bekleyin.

* Bebeğiniz ne zaman isterse emzirin, bebeğinizin karnı toksa ve göğüslerinizi dolu hissediyorsanız ve bir sonraki beslenme için süre var ise mutlaka sütünüzü sağın ve daha sonra kullanmak üzere muhafaza edin. 2 yaşına kadar bebekler anne sütü almalılar bu yol biraz uzun ve zor olsa da bir çok araştırma 6 aydan fazla emziren annelerin eski kilolarına daha çabuk döndüklerini söylüyor.

* Günde almanız gereken min. Kalori miktarı 1500-1800 dür. Bazı anneler daha fazla enerjiye gereksinim duysada genelde emziren anneler 1800 sınırına yakın kalori alırlar. Ancak 1500 kalori altında beslenmek süt üretimini riske edeceği için kesinlikle önerilmez.

* Bir çok uzmanın ortak görüşü ayda 3,5-4 kg vermenin 2. Aydan sonra süt oluşumunu ve bebeğin sağlığını etkilemeyeceği yönünde.

* Kalori alımı dereceli olarak azaltılmalıdır. Kalori alımındaki hızlı düşüş, süt üretimini olumsuz etkileyebilir. İnsan vücudu muhteşem bir makine ve bazı durumlarda kendisini garanti altına almak istiyor. Kalori alımının birden azaltıldığı durumlarda vücut kendini  açlık moduna alıyor ve kendisi için gerekli olmayan harcamaları  kesiveriyor, süt üretimi gibi..

* Geçici çözüm sağlayan diyetlerden uzak durun. Sıvı diyeti, düşük karbonhidrat diyeti, kilo kontrol ilaçları vs.

* Ama siz yine de diyete başlamadan önce bir uzman ile mutlaka görüşün.

Takipte kalanlar için tüm diyet aşamalarımı da blogumdan paylaşmaya devam edeceğim.

Bol Şans

Sevgiyle

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...