IMG_4353

Etli Barbunya

Bu sene köyden gelenler arasında bu biraz cinsi değişik barbunya da var. Kurufasulyeye de benziyor ama o da değil. Bildiğimiz barbunyadan daha beyaz ama kurufasulyeden daha yuvarlak.

IMG_4310

Kış gelince de haftada en az bir gün bakliyat pişiyor bizim evde. Sebzeye burun kıvrılıyor ama bakliyat biraz eti bol ise yanında pilavla bayıla bayıla yeniliyor.

Malzemeler;

( 2 Kişilik )

– 350 gr. Dana Kuşbaşı
– 1 Su Bardağı Barbunya
– 1 Su Bardağı soğan
– 2 yemek kaşığı zeytinyağ
– 500 ml kavanoz evde yapılmış domates sosu
– Tuz

Yapılışı;

Barbunyaları bir gün yada bir kaç saat önceden kaynamış suya koyup bekletin. Ben biraz bu suya tuz da atıyorum.

Daha sonra zeytinyağında soğanlarımı hafif pembeleşinceye kadar kavuruyorum ve domates sosumu ilave ediyorum. Domates sosu biraz suyunu çekince barbunyaları da ekleyip karıştırıyorum.
IMG_4308
Sadece 1 Bardak kaynamış su ekleyip düdüklü tenceremi kapatıyorum. İçerisindeki etin kesilme şekline göre, yani eğer iri parça et kullandıysanız 20 dakika, küçük kuşbaşı kullandıysanız 15 dakika sonra yemeğiniz hazır.

Sevgiyle ve Afiyetle.

Bu sene köyden gelenler arasında bu biraz cinsi değişik barbunya da var. Kurufasulyeye de benziyor ama o da değil. Bildiğimiz barbunyadan daha beyaz ama kurufasulyeden daha yuvarlak. Kış gelince de haftada en az bir gün bakliyat pişiyor bizim evde. Sebzeye burun kıvrılıyor ama bakliyat biraz eti bol ise yanında pilavla bayıla bayıla yeniliyor. Malzemeler; ( 2 Kişilik ) - 350 gr. Dana Kuşbaşı - 1 Su Bardağı Barbunya - 1 Su Bardağı soğan - 2 yemek kaşığı zeytinyağ - 500 ml kavanoz evde yapılmış domates sosu - Tuz Yapılışı; Barbunyaları bir gün yada bir kaç saat önceden kaynamış suya koyup…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...