photo (9)

Glutensiz Ekmek

Glutenle ilk tanışmam Gıda Mühendisliğine il başladığım yıl olmuştu. Gıda katkı maddeleri satan bir ithalat firmasında satış yapıyordum. O sene tüm yurtta buğdaylar zayıfmış ve unlarda gluten miktarı düşük olacakmış diye bir haber alınca bizim patron hemen gluten getirmek için kolları sıvadı ve bende elimizdeki numunelerle tüm türkiyedeki un fabrikaları ile görüşmek üzere görevlendirildim.

Tlefon görüşmeleri alınan randevular vs ve işin sonu bir Türkiye turuna kadar dayandı. Un fabrikalarının nerelerde olduğunu bir düşünürseniz genelde şehir dışlarında ve ıssız yerlerde. Ama tabi delikanlıyız ya görev bu diyerek çıktım yola. Bursa, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Denizli, Uşak, İzmir, Manisa, Balıkesir illerini içeren bir rota çizdim ve randevu alabildiklerim dahil yol üzerinde gördüğüm her un fabrikasında durdum.

Herkese bu sene unların zayıf olacağından ekstra glutene ihtiyaç duyulacak diye anlatmaya çalışıyordum, çok bilinçli firmalar da vardı tabii, hatta kendi glutenini kendi getirenler bile ama hiç fikri olmayan da çoktu.

Tabi glutenin varlığı unun kalitesi için ne kadar önemli ise Çölyak hastaları için de glutenin yokluğu o kadar önemli.

Çölyak hastalığı bağırsaklarda sindirimi sağlayan villus yapılarının bozulmasına sebep olan ve bu sebeple de yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve sonuç olarak da ince bağırsakta hasarlar oluşturan önemli bir sindirim sistemi hastalığı.Genetik bir hastalık olduğu biliniyor ve bu hastaların ömür boyunca glutensiz gıdalarla beslenmesi gerekiyor.

Bu hastalık yaygınlaştıkça ve bilinirlik arttıkça bazı firmalar da gluten değme ihtimali bile olmayan üretim bantları oluşturdular ve Glutensiz un üretmeye ve satmaya başladılar. Böylece çölyak hastaları da ekmek, makarna, bisküvi vs. yiyebilir duruma geldiler.

Benim Glutensiz Ekmek Tarifim İse Şöyle,

Malzemeler;

– 1 Su Bardağı süt
– 2,5 Su Bardağı Glutensiz Un
– 1 tatlı kaşığı instant maya
– 1 yemek kaşığı zeytinyağ
– 1 tatlı kaşığı pekmez

Yapılışı;

Ekmek makinesine önce sütümüzü koyuyoruz, daha sonra unu, yağı, mayayı ve pekmezi ekledikten sonra orta sıcaklıkta pişiriyoruz.
Ben ekmek makinesinin çiftli bölümünü kullanıyorum daha farklı ekmekler deneyebilmek için eğer büyük hazneyi kullanacaksanız ölçüleri iki katına çıkarabilirsiniz.

photo (5)photo (6)photo (9)

Sevgiyle ve Afiyetle..

Glutenle ilk tanışmam Gıda Mühendisliğine il başladığım yıl olmuştu. Gıda katkı maddeleri satan bir ithalat firmasında satış yapıyordum. O sene tüm yurtta buğdaylar zayıfmış ve unlarda gluten miktarı düşük olacakmış diye bir haber alınca bizim patron hemen gluten getirmek için kolları sıvadı ve bende elimizdeki numunelerle tüm türkiyedeki un fabrikaları ile görüşmek üzere görevlendirildim. Tlefon görüşmeleri alınan randevular vs ve işin sonu bir Türkiye turuna kadar dayandı. Un fabrikalarının nerelerde olduğunu bir düşünürseniz genelde şehir dışlarında ve ıssız yerlerde. Ama tabi delikanlıyız ya görev bu diyerek çıktım yola. Bursa, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Denizli, Uşak, İzmir, Manisa, Balıkesir illerini içeren bir…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...