gdo-seruveni

Greenpeace GDO Yemezler Kampanyası

Uzun zamandır mesleğimden uzaklaşmış olsamda GDO ile ilgili olanları, yapılanları takip ediyordum. Bir Greenpeace sempatizanı olarak da kampanyalarına destek veriyorum ve sizlerden de destek istemek için greenpeace’den gelen bu maili bu yazımda paylaşacağım.

Lütfen sizde okuyun ve destek olun

Merhaba Özlem,

Yiyecek bir şeyler alırken etiketlere bakıyorsundur. Protein değeri ne, kalorisi ne kadar, nerede üretilmiş, son kullanım tarihi ne zaman… Ya gıdana GDO bulaşıp bulaşmadığını nereden anlayacaksın? Etikette yazmadığına göre, bu konuda güvenebileceğimiz tek yer var: Analizlerin yapıldığı laboratuvarlar. Üzülerek söylüyorum, Türkiye’de hiçbir laboratuvarda yasaklı GDO tespit edilemiyor.

Tekrar “GDO’yu yemezler” diyoruz. Şimdi Facebook ya da Twitter’dan arkadaşlarını da kampanyamıza çağırır mısın?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, GDO’lar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik’te yaptığı değişiklikle, gıdalarda %0.9’un altındaki GDO’lara ‘GDO bulaşanı’ adı altında izin verdi. Denetlenemeyen bir şeyi serbest bırakırsan, kontrolünü sağlayamazsın. Bakanlığın bu yanlıştan dönmesini ancak birlikte sağlayabiliriz.

Konuyla ilgili geçen hafta bir rapor yayınladık. Raporun içinden bazı çarpıcı sayıları seninle paylaşmak istiyorum:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait laboratuvar sayısı: 41
GDO var/yok testi yapabilen laboratuvar sayısı: 10
Türkiye’de izinli GDO’ların tanımlanmasını ve miktar analizlerini yapabilen laboratuvar sayısı: 4
Türkiye’de yasak olan GDO’ların tanımlamasına yapabilen laboratuvar sayısı: 0
Bu sayılar şu anlama geliyor: Laboratuvar çok, analiz yok!

Sofralarımıza adım adım yaklaşan GDO’ların yasaklanması ve “%100 GDO’suz Türkiye” için arkadaşlarını da “yemezler” kampanyamıza çağır.

GDO var/yok analizi yapan laboratuvarlar, tespit edilen GDO’nun ne miktarda olduğunu, veya hangi GDO çeşitlerini içerdiğini tespit edemez. Bunun için daha kapsamlı analizlere ihtiyaç var. Bir benzetmeyle daha açık anlatayım: kalitatif GDO taraması eczanelerde satılan hamilelik testi kitleri gibidir. Bu kiti kullanarak hamile olunup olunmadığı öğrenilebilir. Ancak bebeğin kaç aylık olduğunu ve cinsiyetini öğrenmek için daha detaylı testlere ihtiyaç duyulur.

Yani, Türkiye’de yem üretimi yapan bir firma bir gemi dolusu GDO’lu mısır ithal ettiğinde, bu mısır harmanının içerisinde Türkiye’nin izin verdiği GDO’lar olduğu kadar, Türkiye’nin yasakladığı GDO’lar da olabilir. Ancak yasaklı GDO’ların kimlik bilgilerine sahip olmayan bakanlık laboratuvarları, gemiden alınan numunelerde sadece izinli GDO’ları tespit edebildiği ve bu GDOlar da zaten izinli olduğu için o bir gemi dolusu mısıra ithalat izni verebilir. Böylece, izinli GD mısırların yanında yasak olan GD mısırlar da serbestçe ülkemize giriş yapmış olur.

Bakanlık için tek çıkış yolu, ister gıda amaçlı olsun, ister yem; ister binde dokuz olsun, ister bulaşmış, bütün GDOların Türkiye’ye girişini kategorik olarak yasaklamak. Bunun için hemen, hep birlikte büyük bir kamuoyu yaratarak “GDO’yu yemezler” demeliyiz. Daha fazla insanın bu konudan haberdar olması ve kampanyamıza katılması için senin desteğin gerekiyor. Facebook ya da Twitter’dan onları da “yemezler” kampanyamıza çağırmayı unutma.

Ağzının tadı hep yerinde olsun.
Görüşmek üzere.

Tarık Nejat Dinç
Gıda ve Tarım Kampanyaları Yöneticisi

Başka neler yapabilirsin?

Facebook’ta bizimle arkadaş ol
Twitterda bizi takip et
Maddi destek ver

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...