hrd_1132288

HRD ANTWERP TÜRKİYE – Pırlanta Eksperliği Eğitimi

(2013 yılı mart ayı )

Geçtiğimiz hafta oldukça yoğun bir kurs dönemindeydim.
Bir aile dostumuz sayesinde HRD Antwerp ile iş arama sürecinde tanıştım. Bu işe gönül vermiş ve inanılmaz emek harcayan çok sıcak ekibi ile Mehmetcan Bey gerçekten inanılmaz ilgiliydiler.
Eğitim çok keyifli geçiyor. Genelde sektörden kişiler katılıyor. Benim dönemim bir fuar sonrasına denk geldiği için pek yoğun değildi ve bu sayede 3 kişilik bir özel çalışma yaptık.

2013-03-29_18.16.52_4125426

Eğitimde ilk olarak pırlanta tanıtılıyor. Daha sonra mikroskop ve loop ile pırlanta incelemesi yapılıyor. Pırlantanın değerlendirilmesinde önemli olan 4C yi tanımlayabilir ve fiyatını tahmin edebilir durumda mezun oluyorsunuz. Tam olarak fiyat söyleyemiyorsunuz ama bu pahalı bir taş yada bu diğerine daha ucuzdur gibi kıyaslamalar yapabilirsiniz.

İlk günlerde bu eğitim size bir oyun gibi gelse de sınav günü işin ne kadar ciddi yapıldığını anlatan bir sınava girmeniz isteniyor ve ancak bu sınavı geçerseniz HRD ‘ den sertifika sahibi olabiliyorsunuz. Öncelikle 40 sorudan oluşan teorik bir sınav ve sonrasında da 4 tane pırlantayı inceleyip kağıda çizmeniz isteniyor.

Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım..

3 yorum

  1. Merhaba , jeoloji mühendisiyim ve gemoloji eğitimi almak istiyorum. İnternette araştırırken isminize ve yazınıza denk geldim. eğitimi nerde aldığınızı vs. paylaşır mısınız benimle ?

  2. Slm kapalı çarşıda bu eğitimin verildiğini öğrendim odalar birliğinde de var fakat en iyisi hangisi sizin yazınızı görünce bilgi almak istedim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

B0GnM0lEsT2PpKAgcc0CBcLmmJTee_I7

Ayvalık Zeytin Ağacı İle Birlikte Ödüllü Tarif Yarışması

Merhaba Arkadaşlar, Ayvalık Zeytin Ağacı ile birlikte ödüllü bir tarif yarışması düzenledik. Ayvalığı ve zeytin ve zeytinyağ konusunda çok özel bir yer olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Bende Erdek’de doğmuş büyümüş ve zeytin toplamayı, zeytin seçmeyi, zeytinyağ çıkarmayı bilen biri olarak Ayvalık Zeytinyağının tadını ayırtedebilecek kadar ...