photo (7)

İlk 6 ay Anne Sütü Verme Mücadelem ve Ek Gıdaya Geçiş Hazırlıkları

4. ay kontrolümüzde oğlum çok az kilo almıştı. Sınırın altında değildi ama diğer aylara göre daha az buldu doktorumuz. İşe başlamam ile birlikte sütüm bir miktar azalmıştı. Bir de havalar o kadar sıcak ve nem o kadar yüksek ki gündüz öğlen öğününü içmek istemiyordu.
Akşam eşimle konuştuk ya mamaya başlayacaktık yada ücretsiz izin alıp biraz daha oğluma süt vermek için mücadele edecektim. Hesap kitap yapıldı ve 1 ay ücretsiz izin yapabileceğime karar verdik.
Bu ay Hüso artık iyice hareketlenmişti ve derdini anlatmak için aslında konuşmak gerektiğini anlamış, uykusu geldiği zamanlar, acıktığı zamanlar ve ninni söylenmesini istiyor ise farklı sesler çıkarmaya başlamıştı. Bacakları ise sürekli spinning yapar gibi hızla hareket ediyor ve ters yüz dönmeler artık kontrol edilemiyordu. Bir de emeklemeye çalışıp emekleyemediğindeki sinirini bir görseniz.
Çalışmaya başladığım ay zaman zaman biberon meme karışıklığı yaşadı ama çok ciddi olarak herhangi birini reddetme boyutuna gelmedi hiçbir zaman bu kaprisleri. En azından izindeyken ona pek biberon vermeden beslemek istiyordum. Her fırsatta anne memesini yanında bulan oğluş, hayatından oldukça mutlu ve memnun görünüyordu.
Doktorumuz bir de kilo alımını desteklemek için meyvesularına başlamımızı önermişti. 4,5 ay olduğunda ilk olarak Elma Suyu ile başladık. İlk gün 5-6 kaşık, sonra 10,15, ve sonra yarım elma olarak devam ettik. Elmayı cam rendeden geçirip tülbentten sıkarak suyunu silikon kaşık ile verdik ilk etapta ki bağırsaklarına birden ağır gelmemesi için. Bu şekilde bile ilk 1 hafta gaz problemlerimiz geri geldi. Tabi bu sefer ilk 3 aydaki gibi değil, bol sesli ve kokulu 🙂
İlk 10 gün sadece elma verdim, ilk kaşıkta yüzünü ekşitsede sonra bayıla bayıla içiyordu. Hatta son zamanlarda kaşığı kendi eliyle ağzına götürmek istemesi bu işi çok eğlenceli hale getirdi. Sonra şeftali ve armut ile devam ettim. Burda dikkat etmemiz gereken nokta ilk kez verdiğimiz bir gıdadan sonra en az 3 gün başka bir gıdaya geçmemek.
5. ay kontrolünde meyvesuyu ile desteklememe ve evde olup sürekli emzirmeme rağmen, yine sınırda kilo almıştı. Bu sefer, dolapta kalan 8-10 poşet sütümüzü de doktorumuz emzirme dışında sabah ve akşam 2 kez 150 ml ekstra içirmemi önerdi. İşe başlayana kadar günde bazen 1 bazen 2 biberon ekstra sütü gerçekten bayıla bayıla içti bizim obur. Dondurucudaki sütler bittiğinde ise destek için doktorumuzun devam sütü önerisi SMA yada Aptamil oldu. Ben önce SMA denemeyi tercih ettim. İlk devam sütü içişinde yüzünü biraz buruştursada severek içtiğini söyleyebilirim. Gün içinde ve o hafta yine bir miktar çıkarma ve gaz problemi oldu ama kayda değer bir sıkıntı yaşamadık.
Şimdi işe başladım ve ben ona her gün miktar değişmekle beraber 300-400 ml arasında süt götürebiliyorum. O’nun dışında 1 yada 2 kez de devam sütü içiyor, 125 ml olarak veriyoruz. Akşam eve gittiğimde hem özlediğinden hem de doymadığından uyuyana kadar 3-4 kez emmek istiyor. Bende biraz izin veriyorum, zaten bende o kadar özlemiş oluyorum ki bırakamıyorum kucağımdan. Aslında ben uyumadan akşam bir kez daha uyanabiliyor. 23:30 gibi, o öğünde de mama versem sabaha kadar uyuyor bir kaç kez denedim. Ama biraz daha fazla anne sütü alsın diye uykudan biraz daha feragat ediyorum ve şimdilik o öğünde mama vermiyorum.
Meyve suyunu yine günde 1 meyve olarak veriyoruz ama meyve suyu dışında meyve filesinde de bir kez meyve yiyiyor. Diş kaşıntısına da çok iyi geldiğini söyleyebilirim.
Bu süre hem benim için hem de oğlum için ek gıdaya geçiş sürecine bir hazırlık oldu. Şimdi ise 6. Ayı doldurmamız ile beraber beslenme maceramızın nasıl olacağını çok merak ediyorum.

Sizler için bir kaç video ekledim. Keyifli izlemeler 🙂

https://vimeo.com/103315295

https://vimeo.com/103315296

 

3 yorum

 1. Merhabalar
  Oğlunuzun kilo alımı sınırda derken ne kadar sınırda merak ettim açıkçası. Ben de doktordan geldim mesela az önce 7200 gram az mamaya başla dedi. Bana hiç de az gelmiyor, bazen doktorlar kafasındaki kalıplara göre hareket ediyorlar. Takibimdeki bebeklerin altıncı ay civarı en az 7500 gram olmasını istiyorum diyor. O ne demek allah aşkına düşünsenize. Her bebek aynı mı ki?
  Ki benim oğlum çok hareketli, neredeyse emekliyor. Ondan daha büyükler popolarını kaldıramıyorlar.
  Bekli siz de aynı durumdasınızdır ve boşuna stres yapıyorsunuzdur diye paylaşmak istedim 🙂

  • Çok teşekkür ederim öncelikle.

   Benim oğlum 3. ay kontrolünde 6,250 gramdı. 4. ayda sadece 6,450 gramdı. 5. ay kontrolünde ise 6,950 idi.

   Bencede zayıf değil ama yine de insan endişe ediyor gerçekten.

  • Bu arada Allah Bağışlasın Sizin de evladınızı Nesrin Hanım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

2015-01-19 16.29.52

6-9 Ay Uyku Düzeni

Bugün oğlum 9 aylık oldu. Şimdilerde anneliğin nasıl bir durum olduğunu daha da iyi idrak etmeye başladım sanırım. Uyku düzeni ile ilgili ilk iki yazımı okuduğumda bu konuda biraz fazla hırslı davrandığımı düşünüyorum. 6. ayda gece uyanmaları devam ederken bir sonraki periyodda artık sabaha kadar ...