okullarin-mimarisi-finlandiya

İlkokula Yeniden mi Başlasak?

Ben isterdim.

Sınav yok,okul ev ortamı gibi rahat ,öğretmenler çocuklarla yetişkin gibi iletişim kuruyor ,onlarla birlikte yemek yiyorlar. Okulda sağlıklı beslenmem için gerekli besinler var. Üstelik eğitim imkanını doktora ya kadar devlet sağlıyor. Öğretmenler öğrendiklerimin ne kadarını yaşamıma yansıtabildiğimi önemsiyor. Matemetikten 5 almışsın,okumayı geç öğrenmişsin bunlar sorun değil.Neden mi ?

Çünkü Finlandiya bunu başarmış.Üstelik kanıtlamış.Uluslararası öğrenci değerlendirme programında (PISA) 1. geliyor.Türkiye ise sadece Meksikayı geçebilmiş. Neredeyse ülkenin tamamı lise öğretimini tamamlıyor.15 yaşına kadar sınav tarzı hiçbir değerlendirme yok.Ders saatleri 4 saati geçmiyor fakat verimli geçiriliyor bu zaman .

Başarılarının sırrı sorulunca ‘ÖĞRETMEN’ diyorlar.

Son zamanlarda sosyal medya da birçok kez paylaşıldığını gördüm.Ben de araştırmak istedim. Ülkemiz için biraz ütopik olsada neden olmasın ?Finlandiya deneyimleri ile gösterdi ki, mükemmel başarı için rekabete değil, işbirliğine ve eşitliğe önem verilmelidir.

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİNDEN ÖNEMLİ NOTLAR

  • Öğretmen olmak kolay değil. Master yapmış olmak gerekiyor, hatta birçoğu doktora da yapıyor.
  • Birçok aday öğretmenlik için başvuruyor ve çok aşamalı seçim sürecinden sonra en iyileri bu görev için seçiliyor. Torpil ya da diğer etkenler ise yaramıyor hatta böyle bir düşünce dahi yok.
  • Öğretmenler arasında işbirliği çok önemli, herkes bildiklerini, deneyimlerini paylasiyor.
  • Müdür yok, okul yönetimi tamamen bağımsız baş öğretmen ve öğretmenlerden oluşuyor.
  • Ülkedeki bütün okullar devlet okulu, birkaç bağımsız okul olmasına rağmen bunları da devlet finanse ediyor.
  • Hiç özel üniversite de yok. Devlet okul öncesi dönemden doktora derecesini bitirinceye kadar, öğrencinin tüm giderlerini karşılıyor.
  • En başarılı öğrenci ile en başarısız öğrenci arasındaki farkın en az olduğu ülke.
  • Öğrenciler birbirinin rakibi olarak değerlendirilmiyor. Başarısız öğrenci diye bir şey yok.
  • Yaratıcılıklarını, hayal güçlerini kullanmaları için destekleniyorlar.
  • Toplumda eğitimli olmanın ne kadar önemli olduğu her fırsatta vurgulanıyor.

Ülkemizde ise en çok değişen şey eğitim sistemi .Her dönemde bir nesil bu denemeye kurban gidiyor. 4+4+4 sistemi ne kadar başarılı bilemem ama birçok eğitimci başarısız öğrenciyi yok sayıyor ,6 yaşında okuyamıyorsa başarısızlık duygusu altında eziliyor. Buna hakkımız yok .

Dilerim bize örnek olsun .

 

Özge Güney

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...