IMG_1306

Annemin Alacalı İncir Reçeli

 

Gerekli Malzemeler:

 

-100 adet ham incir

– 1,5 kg tozşeker

– 1 paket vanilya

– 2-3 adet karanfil

İstanbuldaki pazarlarda ham incir soyulmuş olarak satılıyor belki diğer büyük şehirlerde de soyulmuş bulabilirsiniz ancak Erdek’de böyle bir imkan yok. O nedenle annem alıp elleri ile soymuş bu sene inciri çok yorulmuş ama yorulduğuna değmiş gerçekten muhteşem bir reçel yedik. Hele annemin bizim için sakladığı son kavanoz bayramda inanılmaz bonus oldu.

Annem alacalı olarak soymayı tercih ediyor. Sadece tat değil görünümünü de önemseyenlerdendir annem. (Tablo gibi salata yapar)

Annemin tarifine göre yapılışı ise şöyle;

İncirleri soyup suyun içine atıyoruz,daha sonra bu suyu döküp tencerede kaynattığımız suyun içerisine incirleri alıyor ve kaynatıyoruz. 10-15 dakika kaynattıktan sonra bu suyu da dökeceğiz ve bu işlemi en az 3 kez tekrar edeceğiz. En son kaynatmadan sonra sudan çıkardığımız incirleri suyunun süzülmesi için süzgeçte bekletmemiz gerekiyor. Suları süzüldükten sonra ise üzerlerine bir kapak veya tencere altı ile iyice bastırmamız gerekecek ki bu işlem incirlerin içerisinde bulunan acı sıvının tamamen dışarı çıkması ve reçelin acı olmaması için.

Evet incirlerle işimiz bittikten sonra reçelimizi kaynatacağımız tencereye şekeri koyup üzerine 3 bardak su ilave ediyoruz. Şeker iyice eridiğinde karanfili ve şerbet kaynamaya başladığında ise incirleri ve limon tuzunu ilave ediyoruz. 30 dakika kadar kaynaması gerekiyor. Altını kapattıktan sonra ise vanilyasını ilave edip karıştırıyoruz ve hızlı soğutmak için soguk suyun içerisine tenceremizi oturtuyoruz. Soğuduktan sonra kavanozlara alıyoruz.

Harika ama harika bir reçel oluyor. Bu sene buradan soyulmuş olup anneme hazır göndereceğim tekrar yapması için ve kendim de deneyeceğim mutlaka.

Ellerine Saplık Annecim..

Sevgiyle ve Afiyetle

 


IMG_1312

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...