instagram-logo

İnstagram Şefi – Buket Cengiz

Merhaba Buket Hanım, kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 

1970 İstanbul doğumluyum.İstanbul Kadıköy’de yaşıyorum.12 yaşımdan beri tariflere ve yemek yapmaya çok meraklıyım.Genç kızken dahi hiç bir misafiri ikramsız yolcu etmezdim.Sanırım sıkıntılarımı mutfakta yemek yaparken unutuyordum.O zamanki Elele Dergilerinde gördüğüm tüm tarifleri denerdim.Rahmetli Ümit Usta yol göstericim olmuştur. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Anadolu Üni.Sosyal Bilimler Fakültesi mezunuyum.Bankada çalıştığım dönemlerde kızımın hastalıkları sebebiyle istifa ettim ve onu 5 yaşına getirince Meslek Liselerinde ücretli öğretmenliğe başladım.Meslek dersleri yanısıra Türkçe dersleri de verdim.Oğlum doğduğu zaman ayrıldım.Şu anda kızım Zeynep İstanbul Üni.Matematik son sınıf öğrencisi,Emre 12 yaşında ve 6.sınıfta..

Bu yıl STV ASLI HÜNELLE MUTFAK KEYFİ,MC TV’DE HAYATA DAİR programlarına katıldım..

buket1

İnternet, blog dünyası ve instagram ile  ne zaman tanıştınız ve yaptıklarınızı paylaşmanıza neden olan şey nedir?

9 ay önce kızımın sayesinde bir bloğum oldu.İlk halini o tasarladı ve Facebook’a dahi girmemiş olan bana tüm teknik bilgileri öğretti.İnstagram 6 ay oldu ve çok hareketli, sıcak bir ortamı var.
Yaptıklarımı paylaşmama sebep olan şey,kendime uygun kişilerden bir çevre edinmek,başkalarından da bir şeyler öğrenmek ve kendimi geliştirmek.Hem teknik,hem de sosyal yönden yerimde saydığımı hissettim,yemek bilgim bana aracı oldu.
 Paylaşım yapmak için özel olarak yemek yapıyor musunuz yoksa günlük yemeklerinizi ve ikramlarınızı mı paylaşıyorsunuz
Paylaşmak için günlük yemeklerimden fikir alabilecek kişiler olduğunu düşünüp paylaştıklarım oluyor ama daha çok özel olarak yapıyorum ve ben de yeni tarifler deneyerek özellikle Facebook takipçilerime sunmak istiyorum.Eski öğrencilerim ve kızımın üniversite arkadaşlarından çoğu benimle birlikte mutfağa girmeye başladılar.Bu beni çok mutlu ediyor,öğretmenlik ruhumu sosyal medyaya yansıtmamam imkansızdı.Blog fikrine bir kitap yazmak gibi olduğu için sıcak baktım.Asıl hedefim yemek yazarlığı.Kitaplarım olsun ve bir çok kişi yemeklerini benim tariflerimle yapsın isterim.Blog bu amaç için ilk adım oldu.
buket2
Blog yazmak ve yazılan diğer blogları takip etmek günde ne kadar zamanınızı alıyor.

İlk zamanlar daha çok zaman harcasam da şimdi planlı çalışıyorum ve hızlı yazabiliyorum.1saat içinde tarifimi yazıp ,yayınlayıp,gruplarımda paylaşıyorum.Ayrıca Milliyet Pembe Nar yazarıyım,ona da zaman ayırıyorum.Bloglardaki yazılar kişinin yaşamıysa beni pek ilgilendirmiyor,ben üretimlere ve faydalı faaliyetlere meraklıyım.Sevdiğim blogları kısa süreliğine tarar ve içinden bilgi alırım.

 Blogunuz ile ilgili bir kazanç hedefiniz var mı, bunun için neler yapıyorsunuz?

Bloğumdan az da olsa bir kazanç sağlamak isterim .Bu benim motivasyonum olur.Kazanç sağlama konusunda fazla bir bilgim yok.Yol gösteren bir kişim de yok açıkçası.Öğrenmeye çalışıyorum.Bir arkadaşım reklam almamı sağladı.Ama henüz bir geri dönüşü olmadı,takipteyim,anlamaya çalışıyorum.
Takipçilerinizle görüşüyor veya yazışıyormusunuz?

Takipçilerimle biraraya gelmeyi düşünüyorum.Yazışıyoruz ve mümkün oldukça onlarla arkadaşmışım gibi yakından ilgilenmeye çalışıyorum.Beni sevip güvenmiş insanlara elimden gelen ilgiyi esirgemem.Yani samimi bir ilişkimiz vardır.Beni aşan durumlar olursa mesafemi koyabilirim ve sağ olsunlar beni üzen veya sıkan aşırı bir durum olmadı.Hepsine selam olsun.

Bilen de bilmeyen de paylaşıyor diyenlerden misiniz, bu konudaki görüşünüz nedir?

Ben hayatta herkes mutlu olsun diyenlerdenim.Yemekte ”bu en doğrudur” diye bir şeye inanmıyorum.Paylaşan kişinin sevenleri onun lezzetini tercih edebilir.Kimseye olumsuz bakmam zaten bir birikimi yoksa silinir,gider.Takip ediliyorsa saygı duymak gerekir.

 Fotograf çekerken nelere dikkat ediyorsunuz, profesyonel bir makine mi yoksa cep telefonu mu kullanıyorsunuz?

Şu anda cep telefonu kullanıyorum.Makineye geçmek beni ürkütüyor,öğrenmek için kursa ihtiyaç var mı diye düşünüyorum.Ama şart olduğunun farkındayım.
Fotoğraf çekerken :
* Yemeğin görüntüsü çok önemlidir.Hiç yakmadım ama aşırı kızarmış bile olsa onu koymam.Kabarması istenen bir şeyse kabarmış olmalı,kıyır kıyır olması gerekliyse öyle olmalıdır.Yağlı,hamur ,az pişmiş,düzgün dilimlenmemiş,düzgün süslenmemiş,krema yığını bir görüntüye tahammül etmem ve koymam
* Tabak ve fon seçimi:Yuvarlak veya dikdörtgen mi olmalı,tepside mi,başka bir zeminde mi daha hoş durur ,ne renk üzerinde olmalı soruları beni en çok yoran kısımdır.Altında,yanında ne renkler ve ne gibi objeler kullanmalıyım diye çok düşünürüm ama yemek yapmak ve ortalığı toparlamak  enerjimi tükettiği için sunumlarımdan tam olarak memnun olamıyorum ,kendimi geliştirmeye çalışıyorum
* Ortam ışığı ve fotonun yakın veya uzaktan çekilmesi,yan veya düz alınması,iştah açıcı ve kaliteli bir görünüm yakalanmasına da çok zaman harcıyorum.
* Net çekmek çok önemli.Telefonla bunu bazen sağlayamıyorum o zaman fotoşopla biraz daha netleştiriyorum.
   En önemli kısım fotoğraf çekimi,yemek ne kadar güzel olursa olsun foto iyi değilse gereken ilgiyi göremiyor
Videolar ile aranız nasıl uzman tv ile çalışmalarınız nasıl geçti.
Videoların çok faydalı olduğunu düşünüyorum.Görsel zekaya hitabettiği için akılda kalıcı oluyor.Benim Uzman Tv ile çekimlerim çok rahat ve neşeli geçiyor.Ama bu ara ben çok yoğun olduğum için ara vermek istedim.Beki yine devam edebilirim,kısmet.
buket3
Bize yemeklerinizde kullandığınız birkaç tüyo vermek ister misiniz
Yemeklerimde en çok kaliteli malzemeye önem veririm.Pişirme tekniği,ısı ayarı ve pişme süresine çok dikkat ederim.Mutfağım derli toplu olmalı ve radyomdan müzik sesleri bana ulaşmalıdır.Huzurlu bir ortamda yaptığım yemekler.beni de mutlu eder
Daha önce bir yemek yarışmasına katıldınız mı?
Evet 1992 yılında Borcam ‘da Fırın Yemekleri Yarışması Türkiye Birincisiyim.KURUFASULYELİ PASTA ile katıldığım bu yarışmada 34.000 tarif yarıştı.İlk 34 tarif sahibi Yeşilyurt’ta bir otelde yarıştı.
Ayrıca 1996 ‘da yine aynı tarifle Türk Anneler Derneği Yemek Yarışması Birincisi oldum.(Yarışma fotolarım solmuş,buraya eklemek istedim ama net değiller.)
Bu pastamı uzun zaman Kadıköy Moda’daki Cafe Shop ‘a verdim,yıl 1995 ‘ti.
Takipçilerinize buradan bir mesaj vermek ister misiniz?
Takipçilerime şunu söyleyebilirim: Yaptığım her yemek bana özeldir ve içimden gelendir.Hepsini tekrar pişirmeden asla tarifini yazmıyorum.Size saygım çok,buna uygun davranıyorum ve hepinizi seviyorum.Buket Hanım’ın Blogunu Ziyaret Etmek İsterseniz : HUZURLU MUTFAK ‘  a tıklayabilirsiniz.

Buket Hanım’ın Bizimle Sevgiyle Tariflere Özel Paylaşmak istediği tarifler;
KANDİL SİMİTİ

ÇELENK BÖREK

ROBOTTA ÇİĞ KÖFTE

KURUFASULYELİ PASTA

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...