instagram-logo

İnstagram Şefi Menşure Ertürk Sezer

Merhabalar,

Soğuk bir İstanbul sabahına uyandık yine bugün..

İçinizi ısıtacak, Ah be şimdi orada olsak diyeceğiniz bir röportaj oldu. İş olarak da ortak noktalarımız varmış..

Tanıyacağımız, tanımaya değer daha ne kadar çok yaşam var.. Aslında bir o kadar yakın ve bir o kadar uzak.

Ben Menşureyi tanıdığıma çok memnun oldum ve keyifle takip ediyorum.

Takip etmek isteyenler için İnstagram hesabı : mensureerturk

 

Keyifli Okumalar Dilerim..

 

 

1.    Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz

Merhaba ben Menşure Ertürk Sezer, 32 yaşındayım, evliyim, Antalya’da yaşıyorum. Antalya Havalimanı’nda duty free olarak da bilinen gümrüksüz mağazaların işletmeciliğini yapan bir şirkette satın alım uzmanı olarak çalışıyorum, aslında iş alanlarımız çok da farklı değilmiş,ben de saat, mücevher ve diğer aksesuar grubu ürünlerin satın alımını takip ediyorum. Altın ve pırlanta hem saatlerin hem de mücevherlerin vazgeçilmez parçaları…

 

mensure1

Yemek yapmaya çocukluğumdan beri meraklıyımdır,annemin de hem eli çok lezzetlidir hem de çok pratiktir, kısa sürede eldeki malzemelerle harikalar yaratabilir, ben de O’nu gördükçe farkında bile olmadan heveslenmiş olmalıyım. Zaten yemek yemeyi de çocukluğumdan beri severim, kendim pişirmeye de çok hevesliydim.İlk pişirdiğim yemek bahçeden kendim topladığım semizotu yemeği idi, her pişirdiğime yorum katmaya, kendimden bir şey eklemeye o zaman da bayılırdım, ilk yemeğime de cin biberi ekleyerek belki de gereğinden fazla acı bir yemek pişirmiştim 🙂

mensure2 mensure3 mensure4

2. .  İnstagram ile ne zaman tanıştınız ve yaptıklarınızı paylaşmanıza neden olan şey nedir? 

instagram ile yaklaşık 6 ay önce tanıştım, başlabngıçta maksadım yaptığım yemekleri paylaşmak değildi, daha çok ilgi alanlarıma giren paylaşımcıları takip etmek ve oyalanmaktı, yaptığım yemekleri ve sunumları paylaşmaya son birkaç aydır başladım. Ben zaten sunumlarımı severek hazırlıyorum, yemek yaparken zamanın nasıl geçtiğinianlamıyorum.Temel motivasyonum, evdeki malzemeleri ya da bahçeden gelen meyve sebzeleri değerlendirmek oluyor, ve malzemeleri değerlendirirken şaşırtıcı lezzetler ve tarifler ortaya çıkarmaktan büyük heyecan duyuyorum.Ailem ve arkadaşlarım yemeklerimi severek yiyorlar, paylaşımlarımın beni takip eden kişiler tarafından da beğenilmesi daha güzel fotoğraflar çekmeye çalışmama sebep oldu, ve tabi daha şevkle giriyorum mutfağa, fakat bunun dışında pek değişen bir şey yok, zaten yaptıklarımı yapmaya devam ediyorum diyebilirim.

3.    Kaç takipçiniz var ve takipçi kazanmak için neler yapıyorsunuz?

Şu an 500 ün üzerinde takipçim var, takipçi kazanmak için özel bir çabam yok, paylaşımlarıma yemek paylaşım hesaplarının hashtaglerini eklemek dışında bir şey yaptığım söylenemez.Sadece aynı şeylerden keyif alan insanların er ya da geç birbirini bulacağını düşünüyorum.

4.   Paylaşım yapmak için özel olarak yemek yapıyor musunuz yoksa günlük yemeklerinizi ve ikramlarınızı mı paylaşıyorsunuz

Az önce de değimdiğim gibi, daha çok mevcut malzemeleri farklı ve lezzetli şekillerde değerlendirmek ve aynı zamanda da sağlıklı ve lezzetli şeyler yemek maksadıyla hareket ediyorum.Sabahları pratik ve alışılmışın dışına çıkabilecek alternatifler üretmeye çalışıyorum, malum işe gitmeden önce çok kısıtlı bir zaman oluyor, bu da işin öğlenleri her gün evden götürdüğüm malzemelerle ofiste masamda hazırladığım ve resimlediğim salata tabaklarımı paylaşıyorum.Yani hayatımın doğal akışında yaptığım şeyleri yapmaya devam ediyorum.Mecbur kalmadıkça dışarda yemek yemeyi tercih etmiyorum.Oldum olası öğlen öğünümü yanımda götürmeyi tercih etmişimdir, artık sadece başka çalışan kadınlara da fikir ve esin vermesi açısından paylaşıyorum.

5.  Vegan mısınız, alkali diyet ile ilgili bize neler söylemek istersiniz?

Hiçbir zaman et ve et ürünleri düşkünü biri olmadım, hatta sosis, salam gibi şarküteri ürünlerini uzun yıllardır evimize sokmuyoruz. Yani vegan değilim ama çoğu öğünüm vegan ya da vejeteryan ilklerine uygun hazırlanmış oluyor. Sebzeleri özellikle çiğ tüketmeyi ve bunlarla renkli ve lezzetli tabaklar hazırlayıp, diğer insanları da bu şekilde yemeye motiveye etmeyi seviyorum. Çocukluğumdan beri gazlı içecekler ya da ambalajlı, raf ömrü uzun ürünler evimize girmezdi, bu nedenle ben de daha doğal gıdalara yatkın büyüdüm. Günümüzde maddi manevi zorlaşan yaşam koşulları ve yoğun iş temposu insanları giderek daha özensiz ve sağlıksız beslenmeye itiyor, ben de elimden geldiğince ulaşabildiğim herkese sağlıklı beslenmenin masraflı, zahmetli, sıkıcı ya da lezzetsiz olmadığını kanıtlamak istiyorum.

Alkali diyet şimdiye kadar incelediğim beslenme şekilleri arasında en aklıma yatanlardan biridir. Zaten alışkın olduğum beslenme tarzı da buna çok yakın.Yemek yerken aynı zamanda da sağlıklı ve genç kalmayı kim istemezki?

6.  İnstagramda takip ettiğiniz diğer yemek ustaları veya şefler kim?

Bildiğimiz malzemeleri farklı şekillerde yorumlamak ve kendi mutfağımıza göre revize etmek için daha çok vegan ya da’ raw food’ üzerine tarifler hazırlayan kişileri takip ediyorum, malum bizim mutfağımız çok zengin ve çeşitli fakat gündelik ve hafif tabaklar için bazen fazla teferruatlı olabiliyor, ben çalışan ve sağlıklı beslenmek ve aynı zamanda da formunu korumak isteyen biri olarak daha pratik yollara yönelmeye çalışıyorum. Takip ettiğim hesaplardan bir kaçı worth_every_chew , veganfoodlovers , cleanfoodcrush, recipepage, thedreamyleaf’dir.

7.   İnstagram’da yaptığın birikimleri bir gün bir bloğa dönüştürmeyi düşünüyor musunuz, yoksa instagram’ın bu pratik hali hoşunuza mı gidiyor?

Böyle bir hevesim var, instagramda cep telefonu ile hemen resim paylaşmak çok kolay olsa da tarif yazmak öyle değil, tarifler ve yapım aşamaları ile ilgili detaya girmek için blog açmak daha uygun olabilir.Kaldı ki hangi malzemeyi nereden edindiğim ve hangi faydasından dolayı kullanmayı tercih ettiğimi de paylaşmak isterim. Ama şu an tabaklarımı hızlı hızlı hazırladığım ve hemen resimelyip paylaştığım düşünülürseinstagramın pratikliğinden vazgeçmek zor.

8.   Takipçilerinizle görüşüyor veya yazışıyormusunuz, günde ne kadar zamanınız online olarak geçiyor?

Takipçilerimden gelen soru ya da yorumlara muhakkak cevap veriyorum,insanların ilgileri ve takdirleri beni mutlu ediyor. Çalıştığım için gün boyunca online olamıyorum, sabahları iş için evden çıkana kadar ve akşamları işten döndükten sonra çoğunlukla online oluyorum.

9.   Bilen de bilmeyen de paylaşıyor diyenlerden misiniz, bu konudaki görüşünüz nedir?

İnsanların kendi hazırladığı şeyleri paylaşmasında bir sakınca görmüyorum, herkesin tarzı herkese hitap etmeyebilir tabiki, yeterli bilgi birikimine sahip olmaksıızn malzemelerin faydalarından içerikleirnden bahsedilmesini doğru bulmuyorum, ya da herkesin kendi üzerinde uyguladığı kilo verme hikayeleri ve beslenme önerileri bire bir kopyalanmamalı, zaten paylaşımlardan kimin konuya hakim olduğu kimin amatörce önerilkerde bulunduğu hemen anlaşılıyor.

10.   Fotograf çekerken nelere dikkat ediyorsunuz, profesyonel bir makine mi yoksa cep telefonu mu kullanıyorsunuz?

Fotoğraflarımı cep telefonumla çekiyorum, zaten daha detaylı bir çalışma için vaktim olmuyor, çoğunlukla da ışık yetersiz oluyor, özellikle ofisten paylaştığım resimlerde renkler gerçeğine göre çok yetersiz oluyor. Ama her geçen gün daha iyi fotoğraf çekebilmek için ışığın önemini kavrıyorum ve fotoğrafcılığa merak salıyorum.

11. Bize yemeklerinizde kullandığın birkaç tüyo vermek ister misiniz 

Benim için bir şeyin tadı ve görüntüsü kadar saglık açısından ne ifade ettiği de önemlidir. Raf ömrü uzun olan ve ticari maksatlarla üretilmiş ürünleri gıda olarak değerlendiremiyorum. Mümkün olduğunca reçelden, ekmeğe, tarhana, pekmez, salça, cevizli sucuk, pestil, nar ekşisi, kuşburnu marmelatı ve şu an akalıma gelmeyen daha bir çok şeyi kendimiz zevkle yaparız ve bunların hazırlarını mümkün olduğunca tüketmekten kaçınırız. Meyvelerimizi ve sebzelerimizi kendimiz kurutmaktan büyük keyif alırız. Cevizleri ağaçlarımızdan toplar, zeytinyağını kendi ağaçlarımızdan topladığımız zeytinlerden sıktırırız. Nar ekşisi de kendi ağaçlarımızdan kendi üretimimizdir.

Bu işlerin tümü bir çok insana gereksiz angarya gibi gelebilir fakat biz büyük zevkle yapıyoruz, ne yediğini bilmek ve kendi emeğinle ortaya koyduğun malzemeleri kullanmak gibisi yok.Bu nedenlerle, yemeklerimde olabildiğince organik ya da organiğe en yakın şekilde yetiştirilmiş malzemeleri kullanmak ve besin değerlerini kaybetmeden optimum koşullarda pişirmek önceliğimdir.İyi malzeme ve özenli hazırlığın kötü sonuç vereceğine inanmıyorum.

İşin özü, ben doğaya ve verdiklerine sonsuz saygı ve minnet duyuyorum, yemeklerimi buna göre pişiriyorum. Bizim yemek konusundaki mottomuz, büyük büyük annenizin ve babanızın yemek diye tanımlamadığı bir şeyi siz de yemeyin 🙂 gerçek zenginlik sahip olduklarınızın kıymetini bilmeniz ve onlarla mutlu olabilmenizdir, gerçek anlamda kıymet verilmesi gereken şeyler de doğanın size sunduğu nimetlerdir.

12. Paylaşmak istediğiniz tarifleriniz?

Sizlerle, bir tatlı bir tuzlu iki tarifi paylaşmak istiyorum. Bunlar özellikle sebze ve baklagil tüketmekte zorlanan hanımlar, bu faydalı gıdaları çocuklarına yedirtmekte güçlük çeken anneler için ilgili çekici olacaktır.

 

Karnabaharlı Unsuz Yağsız Pizza

Kuru Fasulye ve Hurmalı Unsuz Şekersiz Kek

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...