instagram-logo

İnstagram Şefleri – Belgin ve Tuba

Merhabalar,

Pazartesi nasıl geçiyor, sendrom var mı..

Benim haftasonu sendromum bitti, neyseki yeni bir hafta başlıyor diyorum. Ve bu güzel başlayan haftada sizleri iki çocukluk arkadaşı ile tanıştırmak istiyorum.

Sizde kendilerini takip etmek isterseniz instagram hesapları pasta_hane

1. Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Belgin Bogalar, 42 yaşında, evli ve bir kız çocuğu annesiyim.İstanbul’da yaşıyorum. 16 sene boyunca kurumsal bir firmada üst düzey yönetici olarak çalıştım. Çalışma hayatım çok yoğun ve yorucu geçti. O dönemlerde bu sebepten ötürü mutfakla olan ilişkim çok zayıftı. Fakat yemek yapmaya ve değişik kültürlerin mutfaklarına ilgim çok yüksekti. 2013 Haziran ayında kendime ve hayatıma vakit ayırmak için işimden ayrılma gibi radikal bir karar aldım. Bu karar benim, kendi sürecimde bir çok şeyi farketmemde, keşfetmemde yardımcı oldu. Bu süreçte mutfakta vakit geçirmeye başladım. Değişik tarifler deniyor, kendi yorumlarımı katıyordum. Hayatım daha mutlu ve keyifli bir hal almaya başlamıştı. Sonrasında bu mutluluğumu insanlarla paylaşmaya karar verdim. Tariflerimi instagram hesabı açıp oradan paylaşmaya başladım. Başlarda 10-20 gibi bir takipçi sayımız varken şuan 6000’lerde. Kendi kendimi her geçen gün daha da geliştiriyorum ve hergün yeni şeyler öğreniyorum.

Merhaba, ben Tuba Aka Karada, 38 yaşında, evli ve bir erkek çocuğu annesiyim. İstanbul’da yaşıyorum. Yemek yapma serüvenim küçük yaşlarda anneanneme bakarak başladı. 12 yaşında ilk yemek yapma tecrübem Fellah Köftesi ile oldu. O gün bugündür de hobi olarak başladığım yemek yapma maceram, benim için bir tutkuya dönüştü.Ayrıca butik pasta ve kurabiye yapımı ile de uğraşıyorum. Değişik lezzetleri tatmayı ve keşfetmeyi çok severim. Bu uğurda gidemediğim yerler olsa dahi, internet ortamından ulaşıp, mutlaka denerim.

Biz iki Çocukluk arkadaşı bir araya gelip bu yolculuğa beraber çıktık. İlerleyen zamanlarda da bol lezzetli paylaşımlar yaparak, takipçi sayımızı arttırmaya ve paylaşmaya devam edeceğiz.

belgintuba1

2. İnstagram ile ne zaman tanıştınız ve yaptıklarınızı paylaşmanıza neden olan şey nedir?

Instagram’la tanışmamız bundan yaklaşık 1 buçuk sene önceye dayanıyor. Yemek tarifi paylaşan kullanıcıları gördüğümüzde ‘biz neden yapmıyoruz?’ sorusuyla yola çıkarak biz iki kafadar bugünlere geldik. Başlarda butik pasta ve kurabiye yaparak bu yolculuğa başladık. Şimdi ise hayal gücümüzü ve bildiklerimizi harmanlayıp, takipçilerimiz ile severek paylaşıyoruz.

3. Paylaşım yapmak için özel olarak yemek yapıyor musunuz yoksa günlük yemeklerinizi ve ikramlarınızı mı paylaşıyorsunuz?

Aslında bu sorunun bizim için net bir cevabı yok. Bazen aklımıza gelen lezzetli tarifleri deneyerek paylaşımlarımızı sunarke, bazen de günlük yemeklerimizi görsellerle süsleyerek takipçilerimize ulaştırıyoruz.

4. İnstagramda takip ettiğiniz diğer yemek ustaları veya şefler kim?

O kadar çok beğendiğimiz ve takip ettiğimiz kişi var ki, saysak bitmez. Şeflerden Elif Korkmazel, Sahrap Soysal, Arda Türkmen, Maksut Aşkar, Jamie Oliver, Anthony Bourdain, Tom Aikens ve Donna Hay.

5. İnstagram’da yaptığınız birikimleri bir gün bir bloğa dönüştürmeyi düşünüyor musunuz, yoksa instagram’ın bu pratik hali hoşunuza mı gidiyor?

Instagram’ın ulaşılabilir ve pratik olması hoşumuza gidiyor. Paylaşımlarımızın altına yorum yapan takipçilerimiz ile anında soru-cevap şeklinde ilerleyip, interaktif bir ortamda buluşmuş oluyoruz. Ancak günün birinde blog için harekete geçip, daha çok detay paylaşmak hayalimiz.

6. Takipçilerinizle görüşüyor veya yazışıyormusunuz, günde ne kadar zamanınız online olarak geçiyor?

Gün içerisinde yaklaşık 10 saatten fazla Instagram hesabımızda takipçilerimizin yorumlarını okuyarak, sorulara cevap vererek ve diğer blogger paylaşımlarını inceleyerek vakit geçiriyoruz.

7. Bilen de bilmeyen de paylaşıyor diyenlerden misiniz, bu konudaki görüşünüz nedir?

Instagram aslında bir bilgi havuzu. Bilen, bildiklerine daha çok şey katmak, bilmeyen de öğrenmek için bu havuzu değerlendirebilir. Ne de olsa yemek işi yapa yapa öğrenilen ve pratikleşen bir şey. Ancak 1 seneyi aşan bir zamanda hızla takipçi sayımızı katlayabildiysek demek ki doğru yoldayız diye düşünüyoruz.

8. Fotograf çekerken nelere dikkat ediyorsunuz, profesyonel bir makine mi yoksa cep telefonu mu kullanıyorsunuz?

Profesyonel makinemiz olmasına rağmen cep telefonumuz ile sunumlarımızı paylaşmayı tercih ediyoruz. Günümüz cep telefonları neredeyse profesyonel makineleri aratmayacak şekilde olduğu için, üstüne bir de sunumlarımızın göze hitap etmesi açısından photoshop ekleyince tadından yenmiyor.

9. Bize yemeklerinizde kullandığınız birkaç tüyo vermek ister misiniz

Bu şefin sırrı değerli arkadaşlarım. Ama siz değerli takipçilerimizle bir kaç tüyo paylaşabiliriz. Herkesin kendince tüyoları vardır ve o kadar çok verilebilecek var ki. Fakat sık sık kullandığımız ve okuyucularımızın da yararlanacağı bir kaç tüyo ; mesela tatlılarınızda kullandığınız muzların taze değilde bekletilmiş muz olması aromasını daha yoğun ortaya çıkaracaktır. Bir diğer tüyo vereceğimiz konuda etlerin tuzlanma konusu. Eğer etlerinizi ızgara yapacaksanız, et öncesinde tuzlanır. Eğer kavurma şekli ile pişirilecekse tuz en son eklenir. Etleri ızgarada pişirirken, tavanın yüksek ısıda olması gerekir. Bu sayede etin dışını mühürleyip etin güzel suyunu ortaya çıkarır. Ve son olarak verebileceğimiz tüyo ise, yemek yaparken ölçüleri herkesin kendi damak zevkine göre ayarlaması gerektiği yönünde, bazı yemeklerde ölçülere çokta takılmamak gerek.

10. Takipçilerinize buradan bir mesaj vermek ister misiniz?

Değerli takipçilerimize ve bizi destekleyen arkadaşlarımıza sizin aracılığınızla buradan teşekkür etmek isteriz. Onlarla beraber çıktığımız bu yolda, her zaman beraber ilerleyerek ve birbirimizle fikir alış verişi yaparak sunumlarımızı daha da renklendirmek isteriz.

11. Tarifler

Limonlu ve Damla Çikolatalı Kek

Çıtır Börek

Brownie

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...