ekim kapak

İş Hayatı ve Özel Hayat Arasindaki Denge

Is hayati ve Ozel hayat arasindaki denge
Her gecen gun is hayati bıraz daha yorucu ve yıpratıcı bır hal alıyor. Is yoğunluğu yada trafık problemı nedeniyle çoğumuz sabah evlerinden mesai saatinden çok daha erken çıkmak ve işten çıkınca saatlerce trafik çekmek zorunda kalıyoruz.
Akşam tüm günün yorgunluğu ile eve gittikten sonra başlayan bize özel hayatta ise yapılması gereken çok şey varken dinlenmek zorunda olduğumuzdan maalesef özel işlerimize yeterince özen gösteremiyoruz. Hayatın koşturmacasına yenik düşüp yapamadığımız ama yapabılsek bizi mutlu edecek çok şey var.
Peki bu dengeyi nasıl kuracağız?
Ilk olarak iyi bir planlama yaparak işe başlayabilirsiniz. Takvimi önünüze alın ve aylık iş ajandanızı planlarken içerisine bir kaç etkinlik, bir kaç arkadaşlarla kahve, bazen akşam dışarıda yemek konduruverin. Ilk başlarda hepsine yetişemesenizde bir kaçını yapıyor olmak sizi mutlu edecektir.
Bu plan benim hayatımda da yol gösterici oldu, işyerinde hangi işlerin beni çok oyaladığını bularak nasıl daha pratik olurum konusunda düşünmeye teşvik etti. Özel hayatımda ise bazı işlerin daha pratik çözümlerini bulmam çok zor olmadı. Teknoloji bı kadar ilerlemişken, market alışverişleri, ütü, temizlik vb, işler mobil teslimatı firmalara vererek inanılmaz bir zaman kazandım.
Şimdi yine planlama yapmak üzerinden gidersek, eğer ajandanıza görüşeceğiniz arkadaş adı yazmakta zorlanıyorsanız veya izlemek istediğiniz film listeniz boş ise bir hobi edinmenin vakti geldi de geçiyor demektir. Hem yeni arkadaşlar edilebilir hem de tüm iş stresinizi atabilirsiniz. O zaman hadi bakalım size en uygun hobi hangisi bakmaya başlayın..
Eğer akşam çıkmayı tercih etmiyor iseniz ailenizle, eşinizde veya çocuklarınıza  geçirdiğiniz zamanlarda yaptıklarınızı değiştirerek de hayat enerjinizi değiştirebilirsiniz. Yine teknolojiye vurgu yapacağım ama belki de bir akşam evde modemi-3G yi kapatıp bol sohbetli bir zaman geçirmek sizi ertesi gün işe taptaze götürecek belki de..
Hayat boyu özel hayatımız ile iş hayatımız arasında bir denge gerekecek ve bu dengeyi sağlamanın mutlak bir şartı var.
Bu dengenin olmazsa olmazı..
 Odaklanabilmek..
Işteyken işinize odaklanırsanız, yapmanız gereken işler daha kısa sürede bitecektir. Bazen bir iş arkadaşınızda yaptığınız bir sohbet, bazen telefonla konuşmak vb. İşler sizi işten uzaklaştırır ve işin bitiş süresi uzar. İşten çıkarken aklınızda bir sürü iş kalır ve bu da özel yaşantınıza odaklanmanızı engeller.
Zor bulduğunuzu görür gibiyim.. Ama değil ..
Haydi atın üzerinizden şu ataleti ve harekete geçin.
voir ekim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...