IMG_1671

Eyvah Hamile Kaldım

İş hayatının kadınlar için zorlukları fazladır. Özellikle evli kadınlar için biraz daha zordur.
Sabah evde eşinden önce uyanıp kahvaltıyı hazırlamak, işe gelmek, iş çıkışı koşa koşa eşinden önce gidip yemeği hazırlamaya çalışmak, bulaşık, çamaşır diğer ev işleri vs. derken uyku saatinden ve kendi bakımından feragat etmek zorunda kalabilir. Bir de birgün bebek beklediğini öğrendiğinde bunların hiçbirini yapamayacağını veya bugüne kadar elde etmek için çabaladığını kariyerini bırakmak zorunda kalacağını düşünebilir.

Oysa ki bu an bir kadının hayatındaki en özel andır. Düşünülmesi gereken bir daha hayatta hiçbir şeyin aynı olamayacağıdır. Yaşam anlamlı hale gelmiştir.
Ve kesinlikle işi bırakmak düşünülmemelidir. Bu dönemde, yeni doğum yapmış ve işe dönmeye hazırlanan biri olarak söylemem gerekirse, sürecin psikolojisine ve hormonlara yenik düşmemek gerekir diyebilirim.

Hamileliğinizi öğrendiğinizde iş hayatında neler yapmalısınız ve nasıl davranmalısınız bu yazıda biraz anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu durumunuzu ilk söyleyeceğiniz kişi üst yöneticiniz veya patronunuz olmalıdır. Hamileliğiniz boyunca en çok ihtiyacınız olacak şey onların sağduyusu ve anlayışı çünkü.
Sonrasında çok hareketli bir işiniz var ise pozisyonunuza göre biraz daha durağan işlere gönüllü talip olabilirsiniz. Gününüz ofiste geçiyor ise;


• Ani acıkmalar için hafif atıştırmalıklar alın
• Bol su tüketmelisiniz o nedenle masanıza bir sürahi veya büyükçe bir şişe alın
• Ayaklarınız şişmeye başladığında ara ara uzatma ihtiyacı için masanızın altına bir tabure veya sehpa koyun.
• Ayakkabılarınız sıkma ihtimaline karşılık babetlerinizi ofiste bulundurun.
• Stres olduğunuz zaman sizi rahatlatması için sevdiğiniz müzikleri bilgisayarınıza yükleyin ( Eğer yüksek sesle dinlemek için uygun bir ofiste değilseniz, kulaklık kullanabilirsiniz)
• Toplu taşıma kullanıyorsanız, genelde pek kimseler hamilelere yer vermedikleri için, işe geliş gidiş saatlerinizi yarım saat geri veya ileri çekmeyi teklif edin. Böylece oturarak yolculuk yapma ihtimaliniz artacaktır.
• Artık doğum yaklaştığında size en yakın kişiyi konu ile ilgili bilgilendirin ve cesaretlendirin. Çünkü size ilk müdaheleyi o yapmak durumunda kalabilir. En yakınlarınızın numarasını ve yapılması gerekenleri yazmayı unutmayın.

İşte bu basit adımlarla iş ortamında da rahat bir hamilelik geçirmeniz mümkün.

Hamilelik bir engel değil, içinizde size daha da heyecan verecek bir güçtür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...