IMG_4168

Kabak Reçeli

Geçtiğimiz hafta pazar günü kabakları tatlı mı yapsam yoksa reçel mi yapsam diye düşünüp durdum.
Kız kardeşim de bize gelicek ve hep birlikte bebek odasını almaya gidecektik.
Annemle konuşurken annem tatlı yap yiyin aman ne uğraşıyorsun reçelle felan diyince biraz vazgeçer gibi oldum ama yine de sonunda reçel yaptım ve sıcak sıcak reçelinden de tatlı niyetine yedik.

Sevgiyle hazırlanan kabak reçelinin tarifi;

Malzemeler:

– 1 kg tatlı kabağı
– 1 kg şeker
– 1/2 limon

Yapılışı :

Hep bir gece önceden kabakları şekere koyun derler ama malesef çalışan kadınlar için gece şekere koyup sabah pişirmek gibi bir durum söz konusu olmadığından bir kaç saat de yeterli olmak zorunda kalıyor. Pazar sabahı evden çıkmadan küp küp doğrayıp şekere yatırdığım kabaklar bir kaç saat sonra eve döndüğümde tam da istediğim gibi suyunu çıkarmıştı.
Şekerin büyük miktarı erimişti ancak erimeyen kısmı için ocağın altını hafif açıp erimesini sağladıktan sonra kabakları delikli yardımı ile aldım. 15 dakika kadar şekerli suyu kaynattım, hafif şerbet kıvamına gelmeye başlayınca yarım limonu içine sıktım ve kabakları da ilave ettim. 15 dakika daka kaynatıp altını kapattım. Tam soğumadan önce bir borcama sonra da kavanoza doldurdum ve kavanozda soğuttuktan sonra ağzını sıkıca kapayıp dolaba koydum.

IMG_4168

Sevgi ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

hamsi

Bugün ne pişirsem diyenler için hamsili pilav tarifi

Sağlık açısından faydası oldukça fazla olan balıklar ile yapılabilecek birçok yemek tarifleri var. En cok tercih edilen balık türlerinden biri de hamsi. Sonbahar aylarında hamsinin keyfini çıkartmak için birçok tarif denenebilir. Hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi güveç, hamsi dolması hepsi birbirinden ayrı damakta unutulmaz tat ...