IMG_4528

Kavurmalı Pilav

Pirinci ıslatıp suda bekletmeden bir pilav tarifi. Sadece çok az sudan geçirip yıkayabilirsiniz içiniz rahat etmiyor ise.

Malzemeler ;

– 150 gr. Kavurma
– 2 yemek kaşığı zeytinyağ
– 1,5 su Bardağı Pirinç
– Tuz
– 1 adet Kalp Şeklinde Kesmeşeker

Yapılışı;

IMG_4520
– Öncelikle zeytinyağını tenceremize koyuyoruz. Kavurma paketini de fotografta gördüğünüz gibi koyup kısık ateşte yağının eriyip açılmasını bekleyin.

IMG_4522

Kavurmanızın yağı iyice çözündükten sonra biraz daha kavurun ve ardından pirincinizi ekleyin.

IMG_4526

Üzerine tuzunu ve kalp şeklinde kesme şekerinizi ekledikten sonra 1 dakika kadar yine kısık ateşte bekletin. Pirinçlerden hafif bir cızırtı gelmeye başlayacaktır. Bu sesi unutmayın.

Pirincinizin cinsine göre ekleyeceğiniz su miktarı değişebilir, ben baldo pirinç için 1 e 2 su kullanıyorum, eğer pilavımda şehriye yok ise.
Şehriye var ise yarım bardak da şehriyeler için ilave ediyorum ama etli yaptığım pilavlarda şehriye tercih etmiyorum.

IMG_4527

Tencerenin kapağından gördüğünğz manzara bu ise tencerenizin kapağını açın, eğer o ilk pirinçlerin cızırtı sesine yakın bir ses duyuyorsanız, pilavınızın altını kapatabilirsiniz demektir. Hafif sulu görünüyor olabilir. Ancak dinlenme aşamasında pilavınız bu suyu da çekecek ve son lezzetine kavuşacaktır.

Eğer akşam eve geç geldiyseniz ve ne yemek yapacağınızı bulmak zor oluyor ise evde hazır bir paket kavurma bulundurun. Yanına yoğurt veya salata ile tek bir tabakta servis edin 🙂 Böylece fazla bulaşık da çıkmamış olur. Yine çalışan tembel kadın moduma geçtim galiba.

İşte dinlenmiş pilavımın son hali, eşim eve gelince etini biraz az buldu. Yine eski catering günlerine dönmüşsün diye de dalga geçti. Eğer eti bol olsun diyorsanız tercihinize göre kavurma miktarını artırabilirsiniz.

IMG_4528

Sevgiyle ve Afiyetle..

Pirinci ıslatıp suda bekletmeden bir pilav tarifi. Sadece çok az sudan geçirip yıkayabilirsiniz içiniz rahat etmiyor ise. Malzemeler ; - 150 gr. Kavurma - 2 yemek kaşığı zeytinyağ - 1,5 su Bardağı Pirinç - Tuz - 1 adet Kalp Şeklinde Kesmeşeker Yapılışı; - Öncelikle zeytinyağını tenceremize koyuyoruz. Kavurma paketini de fotografta gördüğünüz gibi koyup kısık ateşte yağının eriyip açılmasını bekleyin. Kavurmanızın yağı iyice çözündükten sonra biraz daha kavurun ve ardından pirincinizi ekleyin. Üzerine tuzunu ve kalp şeklinde kesme şekerinizi ekledikten sonra 1 dakika kadar yine kısık ateşte bekletin. Pirinçlerden hafif bir cızırtı gelmeye başlayacaktır. Bu sesi unutmayın. Pirincinizin cinsine göre…

Genel Bakış

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...