QQQ

Kinoa’da Ne?

Kinoa..İngilizce Quinoa olarak yazılıyor.

İlk olarak eşim diyete başladığında tanıştık. Marjinal diyet listesi ile Karen her hafta bize bir sürü yeni besin öğretiyordu.

Bu diyet listesinde hiç karbonhidrat yoktu. Ne ekmek, ne makarna ne de pilav ki biz bunların üçünden biri olmadan sofraya oturmazdık. Bu aralar yine oturmuyoruz 🙂

Diyet esnasında bende eşime destek olmak için onun listesine uyuyordum. Çok az yememize rağmen pek acıkmıyor biraz acıkır gibi olduğumuzda da çiğ kuruyemiş atıştırarak açlığımızı bastırıyorduk. Diyetin 5 ya da 6. haftasında ilk kez listede karbonhidrat gördük.. Mutluluktan uçacaktık. Glutensiz ekmek ve kinoa..

Hemen bir heyecan glutensiz ekmek ve kinoa bulundu. Her yerde yok ancak İstinye Park Macrocenter da hem kinoa hem de glutensiz ekmek bulunuyor. Zaman zaman migros ve diğer büyük marketlerin organik bölümlerinde de kinoayı bulabilirsiniz.

Glutensiz ekmeği glutensiz undan evde kendiniz de yapabilirsiniz.
Daha önce yaptığım glutensiz ekmek tarifi için TIKLAYIN

Kinoa aslında bir bitkiymiş. Soyu ıspanak ve pancar ailesine dayanıyor ve bu bitkinin çiçekleri daha sonra tohuma dönüşüyor. Yapı olarak bulgura benzese de bir hububat değil. Piştiğinde de o küçük kinoa tohumları hafif çatlayıp açılır gibi oluyor ve bulgur büyüklüğüne ulaşıyor. Yani su çekme oranı bulgura göre daha fazla. Su çekmesi pirinç gibi 1 e 2 gibi düşünebilirsiniz.

Kinoa’nın lif oranı çok yüksek bu nedenle inanılmaz tok tutuyor. Protein ve vitamin değerleri de oldukça iyi.
Özellikle diyette kinoa tüketmek bu dönemde oluşabilecek kabızlık ve kansızlık gibi durumları önlüyor.

Kinoa bir hububat cinsi olmadığı için kinoa da GLUTEN yok. Çölyak hastaları da çok rahatlıkla tüketebilir.

Yağ oranı çok düşük ve kolesterol sıfır.

Biz tabi ilk olarak pilavını yapmıştık. Sonrasında salatası kahvaltılığı hepsi denendi birer birer..

KİNOA PİLAVI TARİFİM İÇİN TIKLAYIN

Sevgiyle ve Afiyetle

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...