IMG_9712

Kışlık Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?

Bu sene de domates sosu hazırlık aşamasına yetiştiremedim yazımı.. Ama neye yetişebiliyor ki insan bazen, zaman akıp gidiyor ve yakalayabilene aşk olsun.

Oğlum doğduğunda hemen arkasından 3 çocuk daha doğururum diye düşünüyordum. Çünkü hamilelik ve doğum sürecinde çok fazla zorluk yaşamamıştım ama doğumundan bugüne kadar geçen sürede tam bir tek çocuk taraftarı oldum diyebilirim. Yıllarca çok zor ve yoğun şartlarda çalıştım ama hiç bir işimde evde geçirdiğim oğlumu büyütme sürecindeki kadar yorulmadım. Çok keyifli bir süre elbet büyüdüğü her ana şahit olmak ama 1 gün 1 saat 1 an dinlenme şansınız yok ya da çalışırken olduğu gibi işi işte bırakmak gibi bir şey söz konusu değil. O uyuduktan sonra bile mesaisi devam ediyor, bir sonraki günün yemeklerinin ön hazırlığı, giyeceği kıyafetler, gündüz yapılamayan ev işleri vs.
Büyüdüklerinde de değişmeyeceğine eminim neden derseniz hala annem bizim için çokça uğraşıyor ve emek sarfediyor ne zaman başımız sıkışsa anne yetiş diyoruz. Bu güzel domates soslarını da bu sene yine annem yaptı. Yalnız bu sene sayamayacağım kadar fazlalar. Hatta annem İstanbul’a gelince bunlar yetmez diye 20 kg daha domates kaynattı. O’nun yaşında o enerji bende kalır mı bilmem ama Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin, herkesin evladını da bağışlasın.

Annem bir kaç farklı şekilde hazırlamış bu sene soslarımızı bende tüm yöntemleri size detayları ile anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle Domates Sosu Yapmaya Başlamadan Önce;

– Kavanozlarınızı sterilize edin, yani su kaynayan bir tencerenin içerisinde 5 dakika kadar kaynatıp çıkartın. Süzülmeye bırakın, bezle kurulamayın.

– Kavanozlarınıza her sene mutlaka yeni kapak alın. Çünkü çok az hava bile alması domates soslarınızın kısa sürede bozulmasına neden olabilir.

– Kaynatmak için derin bir tencere seçin yoksa mutfakta bayağı geniş bir alan domates sosu noktacıkları ile dolabiliyor.

1. Kabuklu Domates Sosu;
Bu yöntem en az uğraştırıcı olan. Soymaya gerek olmadan sadece yeşil yerlerini temizleyip 4 e bölün ve rondodan geçirin. İçerisine tercihinize göre çok az yuz ve zeytinyağ ilave edip kaynatmaya başlayabilirsiniz, İyice suyunu çekene kadar kaynatacağız. Henüz sıcakken kavanozlara doldurup ağızlarını sıkıca kapatıp ters çevirin ve soğumaya bırakın.

2. Kabuksuz domates sosu;

Domates sosunu kabuksuz yaparken. bir kaç şekilde yapabilirsiniz. Bilinen en eski yöntem ortadan ikiye bölüp suyunu ve çekirdeklerini sıkıp rendelemek. Annem yıllarca bu şekilde yaptı hatta bende.. Diğer bir yöntem domatesleri kaynayan suya bırakmak ve sonra soğuk suya batırmak bu şekilde domatesin kabukları inanılmaz kolay soyuluyor. Bu yöntemle kabuklarını soyup yeşil yerlerini ayıkladıktan sonra yine rondodan geçirip kaynamaya hazır hale getirebilirsiniz.

Her sene en az 100 kilo domatesten sos tüketen bir aile olarak salça kullanımını neredeyse hayatımızdan çıkardığımızı söyleyebilirim. Bazı yemeklerde salçasız olmuyor diyenlerdenseniz, bazı soslarımızın içerisine kırmızı biberden salça yapıp katıyoruz özellikle kurufasulye ve nohut gibi yemeklerde bu biberli domates soslarımız çok güzel oluyor. O’nun d atarifini başka bir yazıda yazacağım..

Sevgiyle ve Afiyetle..
Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...