kumkat5

Kumkuat (Kamkat) Reçeli

Malzemeler :

– 450 gr. Kumkuat (kamkat)
– 3 Su Bardağı şeker

(Bu reçeli aynı ölçülerde şeker yerine stevia kullanarak da yapabilirsiniz.)

– 3,5 Su Bardağı Su
– 1/2 Limon

Yapılışı :

Eskiden pek bilinmiyordu Kumkuat ama şimdilerde evlerde limon, kumkuat ve mandalina ağaçlarının saksılarda yetiştirilme imkanı yada modası diyelim başladığından beri kumkuatın da bilinirliği arttı.

Bu reçeli yapmaya başlamadan önce 2 gün düşündüm.
Kumkuatları kesip çekirdeklerini çıkarsam mı yoksa bütün olarak hiç çekirdeklerini çıkarmaya uğraşmadan mı yapsam bir türlü karar veremiyordum.Bu akşam kumkuatların acısını çıkarmaya başladığımda hala kararım netleşmemişti.

Acısını çıkarma şu şekilde; Kumkuatları 2 kez 5 er dakika kaynatıp suyunu döktüm. Çok da aromasını kaybetmek istemediğim için başka tariflere baktığınızda görebileceğiniz soğuk suda bekletip bir kaç kez de o şekilde suyunu değiştirme işlemini ben yapmadım.

kumkat1

Bir kaç tane kumkuatı yarıya kesip çekirdeklerini çıkardım ancak bu şekilde kumkuatın içine yazık oluyor ve tüm suyu akıyordu. Ben yine kestim ancak tam ikiye ayırmadan içinden çekirdeklerini aldım. Bu şekilde hem kumkuatların içi hem de suyu yerinde kaldı.

kumkat2

Şerbetimi hazırlama kısmına geçtim sonra.. Şerbet kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra yarım limon suyunu ekledim.
7-8 dakikada bu şekilde kaynatıp kumkuatları ekledim. Meyvelerimi daha önce de acılarını almak için kaynattığımdan şerbetin içine geç atıyorum çünkü eriyip kötü görünmelerini istemiyorum.
Yaklaşık 15 dakika daha kaynatıp şerbetim kıvam almaya başladığında reçelimin altını kapattım ve soğumasını beklemeden kavanoza ve reçelliğime aldım. Ağzı açık şekilde soğutacağım ve kavanozunda son kıvamına 1-2 güne kavuşacak reçelim..

Bu pazar kahvaltısına hazır 🙂

kumkat4

Sevgiyle ve Afiyetle..

2 yorum

  1. Merhaba, ben de bu tarifi deniyecem, merak ettim tadı istediğiniz gibi oldu mu?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...