7_Fotor

Kurabiye Püf Noktaları ve Kullandığım Ölçüler

1. Kurabiye yapmaya başlamadan önce oluşturduğunuz veya faydalanacağınız tarifinizi detaylı olarak okuyun. Herhangi bir sürpriz ile karşılaşmak pek hoş olmayacağından gerekebilecek tüm malzemelerinizi ve ekipmanları hazır edin.

2. Bir kurabiyeyi mükemmel yapan şey içerisine koyduğumuz malzemenin kalitesidir. Kullandığınız her malzemenin kalitesinden ve tazeliğinden emin olun. Ayrıca yapım aşamasında tüm malzemeler oda sıcaklığına getirilmiş olmalıdır.

3. Mutfaktaki aşırı sıcaklık da kurabiyelerinizin kıvam ve yapısını etkileyebileceğinden aşırı sıcak bir mutfak veya ortamda kurabiyelerinizi hazırlamamaya özen gösterin.

4. Tariflerimde kullandığım yumurta ebatı her zaman büyük boydur. Eğer yumurtalarınız gözünüze küçük göründüyse tarifte yazandan bir fazla yumurta kullanabilirsiniz.

egg

5. Su Bardağı ile vermiş olduğum ölçü fotograftaki bardaktır 🙂

su bardağı

6. Kurabiyelerde kullanılan yağ mutlaka tereyağ olmalıdır. Margarine göre tereyağın verdiği aroma lezzette fark yaratır. Ayrıca ayçiçek ve mısırözü yağı yerine zeytinyağ kullanırsak kurabiyelerimiz daha bir ağızda dağılır kıvamda olur. bence zeytinyağ ağır olmuyor ama bu konuda biraz yanıltıcı olabileceğimi kabul ediyorum. Çocukluğumdan beri zeytinyağa çok alışkınım. Fakat bir kez deneyin size de ağır gelmeyebilir.

7. Hamur yoğurma işlemi en önemli aşamalardandır. Tüm malzemelerin iyice birbirine karıştığından ve hamurun her tarafının aynı özellikleri taşıdığından emin olun. Tam bu noktada yoğurma işlemini bırakmanız gerekiyor. Çünkü gereğinden fazla yoğurma işlemi yapılırsa, hamurda yapısal bozukluklar meydana getirebilir. Hamura şekil vermeden 30-45 dakika buzdolabında dinlendirin.

photo (90)_Fotor

8. Kurabiye hamurunu tabiki de mikserle veya zaman zaman benim yaptığım gibi ekmek makinesinin hamur yoğurma bölümünde hazırlayabilirsiniz ancak ne kadar yardımcı kullanırsak kullanalım hamura son kıvamını elle vermek gerekecektir.

photo (82)_Fotorphoto (83)_Fotorphoto (84)_Fotor

9. Kurabiyelerin şeklinin bozulmaması en az hamurun kalitesi kadar önemlidir. Bu nedenle bir teflon tepsi kullanmalı veya tepsinizin altına mutlaka yağlı kağıt kullanmalısınız. Böylece kolaylıkla şekilleri bozulmadan tepsinizden kurabiyelerinizi almanız mümkün olacaktır. Ben yağlı kağıt kullanmama rağmen ayrıca fırından çıkardıktan 2-3 dakika sonra alıyorum tepsiden ve iyice soğuyana kadar soğuk bir tepsi veya borcamda birbirlerine değmeyecek şekilde soğumaya bırakıyorum. Çelik veya silikon bir tutacak kullanmıyorum. Eldiven kullanarak elinizle alırsanız kurabiyelerin zarar görme olasılığı daha az olacaktır.
5_Fotor

10. Her zaman önceden ısıtılmış bir fırında pişirin ve pişme süresi dolar dolmaz fırından çıkarın, yoksa hamurda şekil bozuklukları olabiliyor.

11. Fırınınızda ısı sirkülasyonu dengeli olmalı. Yeriniz olsa bile 3-4 tepsi aynı anda pişirmek çok doğru bir yöntem olmayabilir. Evet son teknoloji ile bu problem büyük ölçüde çözüldü ama yine de riske atmaya gerek yok bence. Standart görünüm elde etmek için tüm kurabiyelerimizi aynı şartlar altında hazırlıyor olmalıyız.

12. Fırınınızda bir tepsi piştikten hemen sonra bir tepsi daha kurabiyenizi pişirecekseniz, soğuk hamurunuzu sıcak tepsinize yerleştirmeyin. Bir önceki maddede koşullar aynı demiştik ya, işte o nedenle ikinci tepsi kurabiyeleriniz için bir tepsiniz daha mutlaka olsun.

13. Kurabiyeler için bir diğer önemli konu pişme derecesi ve süresi.. Benim fırınımda en iyi sonuç 150 derecede ve onüç dakikada alınıyor örneğin, fakat sizin fırınınızda bu süre ve sıcaklık en iyi sonucu vermiyor olabilir. Farklı denemeler yapın ve kendi kurabiyeleriniz için bir minimum kontrol süresi belirleyin.
Göz ile kontrolde dikkat edilmesi gereken şey ise, kurabiyelerin kenarlarının hafif pembeleşmeye başlamasıdır. Bu pembeleşme görülür görülmez kurabiyeler fırındsn çıkarılmalıdır. Çünkü biraz daha pişerse kenarları sertleşip iyi görünmeyebiliyor.

14. Kurabiyelerimiz pişti, çıkarmak istediğimizde yapıştıklarını farkedersek neler yapabiliriz.. Tecrübelerime dayanarak birazcık başımız belada demektir. Fırınınızın derecesini biraz yükseltip ısıtın kurabiyelerinizi tekrar fırına koyun ve 1 dakika sonra bir spatula ile deneme yapın. Çoğu zaman işe yarıyor..

15. Kurabiyelerimiz tepsilerinden çıktılar..şimdi onları hava almayacak bir kap veya kavanozda saklamalısınız..

Ellerinize Sağlık

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

babyjoy_banner_-20170904021447148

Çocuklarınızın Sağlıklı Gelişimine Tam Destek Çocuk Devam Sütü’nde!

Neden Çocuk Devam Sütü? Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin büyük bölümünü 1-4 yaşları arasında tamamlarlar. Yiyeceği yemekler konusunda çok seçici olabileceği bu yaşlarda çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için zengin ve doğal içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bu fiziksel ve zihinsel gelişimi ...