IMG_4303

Kuzu Göbeği Mantarlı Kaşarlı Tavuk

Kuzu Göbeği Mantarı Fransız Mutfağının vazgeçilmezidir.

En basit yemeğin üzerinde bile bir tanesinin bulunması yemeğin fiyatının %50 artmasına neden olmaktadır.

8 tane aminoasit ve bir sürü vitamin içeren bir tür olduğundan, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği, yorgunluğu giderdiği ve kan yaptığı biliniyor.

Denizli-Isparta-Burdur-antalya taraflarında yetişiyor bu mantar. Eşimin babası da Konya Seydişehir’in Kızılca köyünden ve bizim köyümüzde de bu mantarlardan yetişiyor.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NEDİR, NASIL HAZIRLANIR AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Malzemeler;

– 20 adet Kuzu Göbeği Mantar
– 750 gr. Tavuk Göğsü
– 2 yemek kaşığı Zeytinyağ
– 1 Su Bardağı Soğan
– 250 gr. domates sosu
– 2 adet Kuru Biber
– 150 gr. Kaşar Peyniri

Yapılışı;

Öncelikle kuru mantarlarımızı soğuk suya koyup kaynatıyoruz. 5 dakika kaynadıktan sonra bir tel süzgeçe alın ve soğutun. Soğuyan mantarlarınızı istediğiniz büyüklükte doğrayın. Bir su daha yıkayın, çünkü içerisinde hala toprak var olabiliyor. O nedenle biraz titiz davranmakta fayda var.

IMG_4285


Tavuk göğsünü haşlayacağız ve orta büyüklükte doğrayacağız.

IMG_4290

Soğanlarımızı kavurduktan sonra mantarları da tencereye ekleyin ve bir iki çevirdikten sonra domates sosunu da ekleyin. Daha sonra haşlanmış tavuklarımızı da tenceremize ekleyip mantarlar çok da üzeri çıkmayacak şekilde karıştırın.

IMG_4299

Kuru biberleri de ufalayıp tavukların üzerine ekmeyi unutmayın.

Yemeğinizin üzerine çıkmayacak kadar sadece 5 dakika kaynatmaya yetecek miktarda su kaynamış su ekleyin. 5 dakika kaynatırsanız mantarlarınız çok pişmemiş ve yemeğinizin içerisinde biraz diri kalır. Tabi bu benim damak tadıma göre ayarlanmış bir süre, eğer yemeğinizde mantarlarınızın biraz daha yumuşak olmasını istiyorsanız biraz daha fazla pişirebilirsiniz.

Kaşarlarınızı rendelemediniz mi henüz?

IMG_4302

Hiç endişe etmeyin. Çünkü bu yemeğin kaşarını ben ocaktan aldıktan sonra ilave ediyorum.
Evet yemeğinizi ocaktan alın ve rendelenmiş kaşarlarınızı üzerine ilave edin. Yemeğinizin sıcaklığı ile yumuşayacak ama yemeğin içerisine eriyip kaybolmayacaktır.

IMG_4303

AMAN DİKKAT BU YEMEĞİ SADECE PİŞİRDİĞİNİZ AKŞAM SERVİS EDİN…
NE OLUR NE OLMAZ..

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...