IMG_0016

Makarna Nasıl Pişirilir?

Makarna tarifi kulağa pek mantıklı gelmese de, aslında oldukça ciddi bir tarifler dizisidir. Zira makarna ile onlarca çeşit farklı tarif uygulayabilir. Enfes lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Makarna, Bir Akdeniz besin maddesidir. Kökeni, Anadolu medeniyetleridir. Anadolu’da çok eski yıllarda, Buğday ve yumurta ile yapılan hamurun kesilerek haşlanıp yendiği bilinmektedir ki, biz buna bugün erişte diyoruz.
Tabii makarna günümüzde İtalyan mutfağının enfes tatlarından birisi olarak dünyaya ismini duyurmuştur. Pek çok farklı sosla hazırlanmış, çeşitli şekillerde makarnaları ile İtalyanlar günümüzde makarna ustası olarak bilinirler. Ancak Anadolu’da da durum İtalyanlardan aşağı kalmaz aslında. Her ne kadar aromatik olarak kuvvetli soslarımız olmasa da, lezzet bakımından İtalyanları aratmayız.
Türk mutfağında, Makarne ve makarna benzeri pek çok hamur işi çeşidi vardır. Konumuza Erişte ve mantıyı dahil etmeden, biz bilinen anlamda, paketlerde satılan modern makarnayı ele alıyoruz. Bunu özel olarak belirtmekte fayda var. Makarna beyaz undan değil, irmikten yapılır. İçerisinde Yumurta bulunmaktadır ve asında çok besleyici bir gıda maddesidir. Makarna önce haşlanmadan herhangi başka bir forma getirilemez. Çiğ makarna hiçbir şekilde tüketilemez.
Pekiyi makarna nasıl pişirilir, nasıl haşlanır.
Öncelikle makarna çeşidimize karar vereceğiz. Spagetti, Fiyonk, Düdük vs. hangisini kullanmak istiyorsak seçiyor ve tencere seçimine geçiyoruz. Her 4 kişi için 1 paket makarna kullanacağız. Seçeceğimiz tencere, içine ¾ oranında su konulduktan sonra makarnaların tencerenin yarısı seviyesinde kalacağı şekilde olmalıdır.
Suyumuzu tencere koyuyor ve ateşimizi en üst seviyede açıyoruz. Suyumuza 1 çorba kaşığı kadar sıvı yağ ve tuz ekliyoruz. Bu sayede suyun kaynama sıcaklığı artarken, makarnalarınızın yapışmamasını sağlamış olacaksınız.
Su iyice kaynadığında makarnalarımızı suyun içine atıyoruz. Karıştırıyoruz ki, yapışma ortaya çıkmasın. 10 dakika kadar yüksek ateşte, kapağını kapatmadan kaynatıyoruz. Tabii 2-3 dakikada bir karıştırmakta fayda vardır. 10 dakika sonunda makarnadan bir tane alıp kontrol ettiğinizde piştiğini görürseniz süzgece alın, süzün ve soğuk suyla tek suda durulayın.
Şimdi tenceremize, 2 çorba kaşığı yağ içine çok ince kıyılmış yarım soğan atıp, iyice kavuruyoruz. Daha sonra tepeleme 1 kaşık salça, 1 diş dövülmüş sarımsakla birlikte 1 bardak suyu tencereye koyup, yeterince tuz atıyoruz. Bu karışım suyunu tam çekmeden ocaktan alıyoruz.
Makarnamızı tabaklara sossuz olarak servis ettikten sonra, üzerlerine eşit bölünecek şekilde sosumuzu gezdiriyoruz. Afiyet olsun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...