1400702_95599825

MERHABA

Merhabalar blogum daha çok yeni, o kadar heyecanlıyım ki birden bire dopdolu bir blogum olsun istiyorum.

Tabiki bu işin nasıl bir zaman istediğini nasıl emek gerektiğini en iyi bilenlerden de biri sayılırım.

Çünkü öncelikle yemek yapmak zor zanaat, 10 yıl Gıda sektöründe catering firmalarında yöneticilik yaptım.
Şimdi ise sadece kendi evimin mutfağını yönetiyorum.

Hangisi daha keyifli diye sorarsanız, tabiki 1000 metrekare mutfağa sabahın saat 7 sinde girmek, sen girdiğinde herşeyin pişmiş ve sunuma hazır olması çok daha keyifli. Seçtiğiniz aşçıların yemeklerini tatmak, yorumlar yapmak, bir tarif deneyeceğiniz zaman tüm malzemelerin önünüze hazır soyulmuş ve doğranmış gelmesi mükemmel bir duygu. Bir o kadar da stresli. Hergün binlerce kişiye saat 12:00 de yemeğinizi sunmak zorundasınız ve %90 ı da yemeklerinizden memnun olmalı. O nedenle sabah tadımları çok önemli çorbadan başlayarak tüm sıcak ve soğuk yemekleri tatmalı sonra da meze ve tatlılara geçmelisiniz. Gözünüzden hiçbir şey kaçmamalı. Bugün de şu yemeğin tadına bakmayayım derseniz mutlaka o yemekte bir sorun çıkar ve sonra müşterinizin kapısında dizlerinizi döversiniz. o nedenle ben yıllarca tek bir yemeği kaçırmadan tatmaya özen gösterdim. Gözden kaçırdıklarım da oldu tabi bazı zamanlar ama hata yapa yapa yapmamayı öğrendim, bazı yemeklere sadece bakarak bir terslik olduğunu anlamaya başladım ve kendimdeki bu gelişim inanılmaz hoşuma gitmeye başladı. Hala bu konuda uzman olmuş sayılmam daha öğreneceğim çok şey olduğunu düşünüyorum, ama tek bir değişiklik var artık yazımın başında da bahsettiğim gibi binlerce kişiye yemek yapan bir mutfağı yönetmiyorum. Sadece evimin mutfağında ben eşim ve inşallah kısa süre sonra kucağımıza alacağımız bebeğimiz için birşeyler yapmaya çalışıyorum.

12345

Soğanı soymak, sebzelerin hepsini aynı boyda doğramaya çalışmaktan nefret ediyorum bu sebepledir ki bir çok malzemeleri hazır alıyorum. Bunun için de çok güzel bir bahanem var aslında Gıda sektörünü bırakmış olsam da şu anda bambaşka bir sektörde yöneticilik yapıyorum, cumartesi dahil uzun saatler çalışıyorum.
Bol vaktim olsada bu işlerle uğraşırmıyım bilinmez ama :)) (ben biliyorum)…Sonuç olarak yemek yapmayı seviyorum. Mutfak huzur veriyor bana kendimi unutuyorum. Ben mutfaktaysam ocağımın 4 üde çalışıyor oluyor. E tabi zamanımın bol olmaması bana pratiklik kazandırmadı değil. Bir yandan çorba bir yandan tatlı bir yandan da ana yemek ve pilav aynı anda yapılmak zorunda kalıyor. Ama hepsi de gayet oluyor, fazla dağılan mutfağımı saymazsak!
Malzemeleri hazırlamaktan ne kadar nefret ediyorsam, tencere tava yıkamaktan da o kadar nefret ediyorum. Ne yapalım bu da bizim bulaşık makinasına biraz fazla mesai yaptırıyor.
Şimdi önümüzde blogumla ilgili ne gibi planlar var biraz ondan bahsedeyim. Öncelikle bugün canım kayınvalidem geliyor. Yeniyıldan sonra da kendi annem gelicek. Kayınvalidem köyden neler getirecek bir bakıcaz. Tüm malzemeleri ve yapılışlarını sizinle payşacağım. Sonra annem de zeytin diyarından geldiği için onun getirdiklerini ve yapılışlarını paylaşacağım. Arada bir de yeni yıl var. Yeni yıl için kardeşim ve eşi bize gelicekler plan değişmez ise. Ama işten erken çıkıp güzel bir sofra hazırlamaya vaktim ve enerjim olacak mı bilmiyorum. Fakat ne olursa olsun yeni yıl soframı da sizlerle paylaşacağım.
Umarım blogumda hoşça vakit geçirirsiniz.

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

babyjoy_banner_-20170904021447148

Çocuklarınızın Sağlıklı Gelişimine Tam Destek Çocuk Devam Sütü’nde!

Neden Çocuk Devam Sütü? Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin büyük bölümünü 1-4 yaşları arasında tamamlarlar. Yiyeceği yemekler konusunda çok seçici olabileceği bu yaşlarda çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için zengin ve doğal içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bu fiziksel ve zihinsel gelişimi ...