1-IMG_0676

Mevsiminde Vişne Reçeli

Bu hafta vişneyi kaçırmamak için koştur koştur pazara da yetiştim ve 3 kg vişne aldım. Geçen sene donuk vişneden ve ekmek makinesinde yapmıştım vişne reçelini. Bu seneki tarif tencerede 🙂

Gerekli Malzemeler;

– 3 kg vişne
– 3 kg toz şeker
– 1/2 limon suyu
– 1 yemek kaşığı tereyağ
– 1 su bardağı su

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarmakla uğraşmadım. Sofrada bir yabancı varsa unutmam uyarırım ki bir kaza olmasın. Diş işleri zor malum..
Önce vişneleri 3-4 saat kadar şekere yatırdım.

1-IMG_0679

1 bardak su ekleyip kaynatmaya başladım.
Vişne diğer meyvelere göre biraz daha fazla köpürür kaynarken o nedenle kaynamaya başlar başlamaz tereyağını ilave ettim ki köpüğü biraz kessin, yine de oluşan köpükleri üzerinden aldım.
Benim reçelim reçele dönmesi için 50 dakika kaynadı, ocaktan indirmeden 5 dakika önce limonsuyunu da ilave ettim.
Biraz daha kıvam alması için sıcak olarak kavonozlara doldurdum ve bir sonraki sabah doğru buzdolabına. ancak 1 gün sonra reçel tam kıvamını aldı.
Benim reçelim biraz suyu tanesine eşit bir reçel oldu, eğer tanesi fazla daha kıvamlı reçel seviyorsanız sadece 1/2 çay bardağı su ilave ederek de reçelinizi hazırlayabilirsiniz.

1-IMG_0686

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

c7853246-f215-4388-bb3b-425405d105ae

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmak geline verilecek kaynana notu nispetinde önemlidir. Aslında prensiplere uyulduğunda zor olmayan bir yemek olsa da, her zaman facia ile karşılaşma riski vardır. Doğu mutfağında pirincin yeri azımsanmaz. Özellikle Asya’da pirinç bazı ülkelerde temel ve hatta tek besin maddesidir. Örneğin Çin’in Güney Doğusunda en ...