1-IMG_0676

Mevsiminde Vişne Reçeli

Bu hafta vişneyi kaçırmamak için koştur koştur pazara da yetiştim ve 3 kg vişne aldım. Geçen sene donuk vişneden ve ekmek makinesinde yapmıştım vişne reçelini. Bu seneki tarif tencerede 🙂

Gerekli Malzemeler;

– 3 kg vişne
– 3 kg toz şeker
– 1/2 limon suyu
– 1 yemek kaşığı tereyağ
– 1 su bardağı su

Vişnelerin çekirdeklerini çıkarmakla uğraşmadım. Sofrada bir yabancı varsa unutmam uyarırım ki bir kaza olmasın. Diş işleri zor malum..
Önce vişneleri 3-4 saat kadar şekere yatırdım.

1-IMG_0679

1 bardak su ekleyip kaynatmaya başladım.
Vişne diğer meyvelere göre biraz daha fazla köpürür kaynarken o nedenle kaynamaya başlar başlamaz tereyağını ilave ettim ki köpüğü biraz kessin, yine de oluşan köpükleri üzerinden aldım.
Benim reçelim reçele dönmesi için 50 dakika kaynadı, ocaktan indirmeden 5 dakika önce limonsuyunu da ilave ettim.
Biraz daha kıvam alması için sıcak olarak kavonozlara doldurdum ve bir sonraki sabah doğru buzdolabına. ancak 1 gün sonra reçel tam kıvamını aldı.
Benim reçelim biraz suyu tanesine eşit bir reçel oldu, eğer tanesi fazla daha kıvamlı reçel seviyorsanız sadece 1/2 çay bardağı su ilave ederek de reçelinizi hazırlayabilirsiniz.

1-IMG_0686

Sevgiyle ve Afiyetle..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

hamsi

Bugün ne pişirsem diyenler için hamsili pilav tarifi

Sağlık açısından faydası oldukça fazla olan balıklar ile yapılabilecek birçok yemek tarifleri var. En cok tercih edilen balık türlerinden biri de hamsi. Sonbahar aylarında hamsinin keyfini çıkartmak için birçok tarif denenebilir. Hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi güveç, hamsi dolması hepsi birbirinden ayrı damakta unutulmaz tat ...