IMG_9934

Meyve Yemenin Faydaları

Meyveler, her ne kadar fazla tüketildiklerinde kan şekeri bakımından sorunlara yol açma ihtimalleri olsa da, besleyicilikleri bakımından bu özellikleri göz ardı edilebilecek kadar değerlidir.
Vitaminler ve mineraller bakımından zengin olmayan meyve neredeyse yoktur. Doğanın insanoğluna bu en büyük hediyesi biz Türkler için de oldukça kolay elde edilebiliyor olması bakımından büyük şanstır.

Anadolu, Bazı tropik türler dışında her meyve ve sebzenin yetişebildiği mucizevi bir coğrafyadır. Yaz kış her meyve ve sebze raflara kolayca gelebilmektedir. Bu da bize aslında çok sağlıklı beslenebilme imkanı doğurmaktadır. Ancak ne yazık ki, ülkemizde meyve tüketimi yeterli boyutlarda değildir. Daha doğrusu düzenli meyve tüketimi yeterli boyutlarda değildir. Bu kadar çok narenciye ürünü yetişen ülkemizde portakal tüketimi o kadar azdır ki, ürettiğimiz portakalın %70’i ihraç edilmektedir.
Oysa sadece portakal bile, vücudun çok güçlü olabilmesi için yeterli pek çok besini içerisinde bulundurmaktadır.
Aslında burada coğrafyadan kasten bahsettik. Zira Anadolu, eski çağlarda, iri yapılı insanların yaşadığı bir yer iken, dünyanın diğer ırklar bu kadar gelişmiş bir vücuda sahip değildi. Genetik özelliklerin oluşmasında çevresel faktörlerden hep bahsedilir. İşte Asya Türkü ile Anadolu Türkü’nün vücut büyüklüğü farkı buradan da kaynaklanmaktadır. Akdeniz’in Kuzey sahilleri, özellikle Anadolu, çok verimli topraklara sahiptir. Her tür meyvenin yetiştiği ve hayvansal ürünlerin de rahatlıkla temin edilebildiği bir coğrafyadır. Bu sayede burada yaşayan insanlar, daha güçlü ve gelişmiş vücutlara sahiptir.

Meyve tüketmek, öncelikle vücudun ihtiyaç duyacağı vitaminlerin sağlanmasında faydalıdır. Hemen her meyve çeşitli vitaminleri içerisinde barındırır. Ayrıca meyveler güçlü mineral depolarıdır. Ve sağlıklı beslenme unsurları içerisinde meyveler büyük öneme sahiptir.

Meyveleri sadece tatlı meyveler grubu ile sınırlı tutacak olursak bile, oldukça besleyici ve faydalı bir ürün gamı ortaya çıkmaktadır. Meyvelerin faydaları,

• Kolesterol içermemeleri
• Lif ve su kaynağı olmaları
• Antioksidan bakımından zengin olmaları
• Vitamin ve mineral deposu olmaları
• Bazı faydalı aminoasitleri içermeleri

Şeklinde maddeler halinde sıralanabilir.

Bu içerikleri sayesinde meyveler mucizevi etkilere sahiptir. Ve bolca tüketilmelerinde büyük fayda vardır.

Sevgiyle ve Sağlıkla..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

babyjoy_banner_-20170904021447148

Çocuklarınızın Sağlıklı Gelişimine Tam Destek Çocuk Devam Sütü’nde!

Neden Çocuk Devam Sütü? Çocuklar, büyüme ve gelişimlerinin büyük bölümünü 1-4 yaşları arasında tamamlarlar. Yiyeceği yemekler konusunda çok seçici olabileceği bu yaşlarda çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için zengin ve doğal içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bu fiziksel ve zihinsel gelişimi ...