unnamed (2)

Neden Organik Beslenmeliyim

Organik beslenme son yıllarda çok duyduğumuz bir deyim. Pekiyi nedir organik beslenme. Hemen bu konuyu bir inceleyelim.
Organik beslenme, organik zirai işlemlerle üretilen gıdaların tüketilmesidir. Sanayi toplumunda azalan tarım arazileri ve artan nüfus doğal olarak yetişen besin maddelerinin nüfusa yetmemesine sebep olmakta, maliyetler çok artmakta veya gıda noksanı yaşanmaktadır. Bu nedenle bazı genetik araştırmalarla bitkilerin genleri değiştirilmekte, suni gübreler üretilmekte ve hormon ilaçları kullanılmaktadır. Ayrıca zirai mücadelede kullanılan ilaçlar ve mevcut havadaki toksik maddeler de besinlerin üzerinden vücudumuza geçmektedir. Bu şartlar altında vücut hem toksik, hem de bozuk gıda tüketmiş olmaktadır.
Canlıların kromozomlardan oluştuğunu biliyoruz. Bir tek kromozomun bir fareyi, sincapa dönüştürebileceğini biliyor muyuz. Pekiyi onlarca kromozomu değişmiş bir buğday ile üretilmiş ekmek nasıl doğal kabul edilebilir. Günümüzde kullanılan buğday tohumlarının verim artırmak için gdo lu üretildiği artık bir gerçektir. Yani aslına bizim ekmek olarak yediğimiz şeyi vücudumuz bambaşka algılıyor olabilir. Zira o görüntüye değil, içeriğe göre karar verecektir. 7 kromozom yerine 14 kromozomu olan bir besine ne muamele yapacağı ise muammadır.
Elbette bu işin bir boyutudur. Doğal beslenmeye en büyük engel, fast food kültürüdür. Aslında yiyeceğimiz güzel bir lahmacun, son derece faydalıyken, kocaman yalpı bir hambugerin yanında kızartılmış donmuş patates ve yarım litre yüksek asit ve şekerli kola içerek birinci hatayı ilk elden yapıyoruz.
Unutmayalım, insan bu doğanın bir parçasıdır. Ve doğa asla içinde yalayan canlılara uyum sağlamaz. Yani doğayı kendimize uydurmak yerine onun kurallarına tabi olmak zorundayız. Aksi halde doğa bildiğini okuyacak ve biz bu kocaman sistemin içinde ezilip gideceğiz.
Doğa bize bitkiler sundu. Her türlü vitamin ve minerali edinebileceğimiz kocaman bir ciftlik. Biz protein için hayvansal gıdayı keşfettik. Yüz binlerce yıl bu düzen bu şekilde devam etti, ta ki 1900’lere kadar. Biz kimyayı keşfettik, genetiği keşfettik. Doğayı kandırmanın yollarını bulduk. Aynı tohumdan 10 kat ürün üretmeyi başardık.
Ama ne oldu biliyor musunuz? Kanser binlerce kat arttı, besinlerin değerleri azaldı. Adını bile koyamadığımız onlarda yeni hastalık ortaya çıktı ve en önemlisi doğurganlığımız azalıyor. Tehlikenin farkında mısınız?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Untitled

Ispanaklı Kek Tarifi

Cogu zaman hatta genelde kendi tariflerimi kendim yaratıyorum. Hatta blogun başlama hikayesi de bazen çok beğendiğim tariflerimi not almak amaçlıdır. Ama bazen çok dar zamanlarda, hemen bir misafir gelecekse bir de o misafirlerin minik ve tatlı çocukları varsa acaba tutacak mı riskine girmek istemiyor ve ...